::ارتباط پسوریازیس و ریزش مو::

ارتباط پسوریازیس و ریزش مو

حداقل 50 درصد از مبتلایان به پسوریازیس دچار پسوریازیس پوست سر هستند

یک لکه پوسته پوسته پوسته و نقره ای رنگ روی سر شما ممکن است پسوریازیس پوست سر باشد. این وضعیت می تواند باعث خارش و ناراحتی شود. خراشیدن پوست سر شما آن را بدتر کرده و ممکن است به ریزش موی مو منجر شود، که می تواند ناراحت کننده باشد.

درمان می تواند به شما در دستیابی به پسوریازیس پوست سر کمک کند. پزشک می تواند گزینه های درمانی مختلفی را ارائه دهد که می تواند ظرف چند ماه آن را از بین ببرد. این روش های درمانی باید باعث تحریک پوست سر و جلوگیری از ریزش مو شما شوند.

 

پسوریازیس پوست سر

پسوریازیس یک بیماری پوستی است که در حدود 7.4 میلیون نفر در ایالات متحده به آن مبتلا است. سیستم ایمنی بدن شما خیلی سریع سلولهای پوستی را چرخانده و باعث ایجاد لکه های قرمز، پوسته پوسته و مقیاس های نقره ای معروف به پلاک در سطح پوست شما می شود.

اگر پسوریازیس دارید، ممکن است آن را در پوست سر خود تجربه کنید. طبق آکادمی پوست آمریکا (AAD) حداقل 50 درصد از مبتلایان به پسوریازیس دچار پسوریازیس پوست سر خواهند شد.

پسوریازیس پوست سر می تواند خفیف یا شدید باشد، با مواردی از پوسته پوسته شدن سر تا پلاک های ضخیم. این بیماری می تواند در هر نقطه ای از پوست سر به صورت یک لکه کوچک ظاهر شود، یا ممکن است کل ناحیه را در برگیرد.

ریزش موی موقت

پسوریازیس پوست سر می تواند به ریزش مو منجر شود، اما این تنها موقتی است.

ممکن است برای رفع خارش ناشی از پوسته پوسته شدن سر خود را خراش دهید. این می تواند باعث ریزش موهای شما شود. روش های از بین بردن اجباری برای تسکین پسوریازیس نیز ممکن است باعث ریزش مو شود. پس از یافتن یک درمان مؤثر، موهای شما دوباره رشد می کند.

برای جلوگیری از خارش پوست سر و ریزش مو در نتیجه احتمالی، نکات زیر را امتحان کنید:

برای مرطوب نگه داشتن پوست سر از نرم کننده استفاده کنید.

استفاده از وسایل حرارتی مانند سشوار را در هنگام استایل کردن موهای خود محدود کنید.

محصولات موی حاوی منتول را امتحان کنید.

یک حوله مرطوب یا یک بسته یخ را در برابر بخش تحریک شده پوست سر فشار دهید.

اگر موهای نرم یا نازکی دارید، درمان پسوریازیس پوست سر می تواند مشکل تر باشد.

در حالی که شما به طور کامل نمی توانید از پسوریازیس جلوگیری کنید، می توانید این بیماری را مدیریت کنید. با پزشک خود در مورد راه های مدیریت سطح استرس، مصرف الکل، داروها و سایر تغییرات در سلامتی خود صحبت کنید.

درمان پسوریازیس پوست سر

درمان پسوریازیس پوست سر

روش های زیادی برای درمان پسوریازیس پوست سر وجود دارد. با پزشک یا متخصص پوست همکاری کنید تا قبل از شروع مصرف هر محصول، برنامه درمانی را تهیه کنید.

یافتن یک پزشک متخصص در پسوریازیس و آشنایی با آخرین درمانها مهم است. این امر به این دلیل است که بسیاری از روشهای جدید برای درمان پسوریازیس پوست سر وجود دارد، از جمله روشهای موضعی مختلف، روشهای درمانی سبک و سایر داروها.

روشهای موضعی

پزشک ممکن است استفاده از برنامه های موضعی را برای پسوریازیس پوست سر شما توصیه کند. این شامل:

کرم ها، مانند استروئیدهای موضعی

روغنهایی مانند روغنهای معدنی که شبانه روی پوست سر بمالید

اسپری ها، مانند کلوبتازول پروپیونات (Clobex)

فوم مانند کفهای استروئیدی

شامپو های دارویی حاوی مواد تشکیل دهنده مانند سلنیوم یا تار

روشهای بدون نسخه (OTC)

چندین گزینه بدون نسخه (OTC) وجود دارد.

هنگام انتخاب محصول، به یاد داشته باشید که اسید سالیسیلیک لکه های پسوریازیس را تجزیه می کند، اما می تواند باعث از بین رفتن موهای شما شود. این می تواند باعث ریزش موی موقت شود. همچنین محصولات تار می توانند موثر باشند اما می توانند پارچه و موهای خاکستری را لکه دار کنند.

سایر شامپوهای پزشکی پسوریازیس را درمان می کنند، اما ممکن است در مدیریت روش های دیگر موی شما نباشند. برخی از شامپو های دارویی در واقع می توانند به موهای شما آسیب رسانند، زیرا حاوی مواد سخت تر با تمرکز بر درمان پسوریازیس هستند.

برای مقابله با آسیب ها و کمک به مدیریت موهای خود، باید از نرم کننده نیز استفاده کنید.

روشهای تجویزی

به عنوان مثال، سایر داروهای موضعی نیاز به تجویز دارویی دارند و به عنوان مثال حاوی استروئیدها  ویتامین D و A یا ضد میکروب ها هستند.

ویتامین D بر رشد سلولی و همچنین عملکرد سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد و افزایش ویتامین D به درمان پسوریازیس کمک می کند. به طور مشابه، ویتامین A به طور مستقیم بر سرعت رشد و تقسیم سلول های پوستی تأثیر می گذارد.

اگر گمان می کنید عفونت قارچی نیز وجود داشته باشد، پزشک ممکن است ضد میکروب تجویز کند.

نحوه استفاده

درمانها اغلب با هم ترکیب می شوند و باید طبق دستور پزشک استفاده شوند.

به طور معمول، قبل از کاهش آهسته مصرف، باید هر روز به مدت چند هفته درمان موضعی اعمال کنید.

نور درمانی

درمان های با نور حاوی اشعه ماوراء بنفش UVB راهی جدید برای درمان پسوریازیس است. نور UVB را می توان با جدا کردن دستی موها در طول عمل بر روی پوست سر استفاده کرد.

این روشهای درمانی نسبت به روشهای قبلی موثرتر است زیرا می توانند منطقه خاصی را که شیوع پسوریازیس دارید، هدف قرار دهند.

درمان های خانگی شامل گرفتن بیشتر نور خورشید و گرفتن نور UVB با یک واحد نور در خانه است.

به مدت 5 تا 10 دقیقه در معرض نور آفتاب قرار بگیرید  اما دستور پزشک خود را دنبال کنید. با معالجه UVB، ابتدا در یک مرکز پزشکی معالجه خواهید شد. پس از دریافت دستورالعمل های پزشک، می توانید با یک واحد نور درمانی در منزل خود را درمان کنید.

درمان با لیزر

درمان با لیزر نیز ممکن است کمک کند. لیزرهای XTRAC می توانند مقدار زیادی از نور UVB را بر روی پوست توزیع کنند. برای دیدن نتایج تقریبا 4 تا 10 جلسه طول می کشد و نیاز به قرار ملاقات در یک مرکز پزشکی است.

هنوز هم تحقیقات انجام می شود تا مشخص شود نتایج درمان چه مدت به طول می انجامد.

پسوریازیس

سایر داروها

پزشک ممکن است تشخیص دهد که سایر روشهای درمانی ممکن است به پسوریازیس پوست سر شما کمک کند.

استروئیدها

استروئیدها اغلب برای درمان پسوریازیس پوست سر استفاده می شوند. آنها همراه با قرمزی ضایعات می توانند تورم و التهاب را کاهش دهند.

انواع استروئیدهایی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از:

کرم های کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئید

استروئیدهای سیستمی کوتاه مدت

تزریق استروئید نباید بیش از هر سه تا چهار ماه انجام شود و مقدار زیادی استروئید خوراکی باید با اعتدال تجویز شود. در صورت استفاده زیاد هر دو ممکن است عوارض جانبی منفی داشته باشد.

این داروها اغلب مؤثرترین راههای درمان پسوریازیس پوست سر هستند، اگرچه آنها آن را درمان نمی کنند. بسیاری از افراد بعد از چند ماه به درمان بیشتری نیاز دارند.

داروهای خوراکی

در موارد شدید پسوریازیس پوست سر، پزشکان ممکن است تصمیم بگیرند که استروئیدها را مستقیما در ناحیه آسیب دیده تزریق کنند، یا ممکن است داروهای خوراکی تجویز کنند.

داروهای تزریقی

روشهای تزریقی، از جمله داروهای بیولوژیک برای پسوریازیس متوسط ​​تا شدید نیز ممکن است تجویز شوند.

تغییر سبک زندگی

برخی از تغییرات در شیوه زندگی ممکن است به درمان پسوریازیس پوست سر کمک کرده و سلامت موهای شما را بهبود بخشد، به ویژه هنگامی که در ترکیب با درمان های پسوریازیس پوست سر استفاده می شود.

میزان مصرف الکل را کاهش دهید. الکل می تواند باعث عود پسوریازیس شود و باعث بدتر شدن پسوریازیس پوست سر شما شود.

سطح استرس خود را کاهش دهید. مانند الکل، استرس می تواند باعث عود پسوریازیس شود.

از خراشیدن خودداری کنید. بسیاری از مبتلایان به پسوریازیس پوست سر برای رفع خارش یا از بین بردن مقیاس آن را خراشیده می کنند. با گذشت زمان، این می تواند باعث ریزش مو شود.

در هوای سرد و خشک محتاط باشید. این یک محرک شایع دیگر پسوریازیس است.

نتیجه گیری

پسوریازیس پوست سر باید با کمک پزشک معالجه شود. اگر درمان نشود، علائمی را تجربه خواهید کرد که شامل خارش و سایر ناراحتی ها و همچنین ریزش مو است.

هنگامی که شما و پزشکتان مسیر صحیح درمان را تعیین کردید، احتمالا پسوریازیس شما بهبود یافته و موهای شما دوباره رشد می کند.

برنامه های درمانی ممکن است تا چند هفته طول بکشد، هر چند ممکن است زودتر نتایج مثبتی را ببینید. در بعضی موارد،  کنترل پلاکها ممکن است هشت هفته طول بکشد.

دسته‌بندی‌ها: انواع پسوریازیس,پسوریازیس

برچسب‌ها: ,,

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.