انجمن مجازی تخصصی پسوریازیس

در صورتی که هنوز عضو نشده اید برای ارسال مطالب , دانلود فایل ها, دسترسی به انجمن های ویژه کاربران عضو شده و ... در سایت ثبت نام کنید . ثبت نام

تلگرام اینستاگرم انجمن در گوشی شما Follow us on Twitter Follow us on Facebook
صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 42
 1. #1
  کاربر فعال مسلم آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  جنسیت
  مرد
  سن
  1-
  محل سکونت
  زمینیم
  شدت بیماری
  هیچی
  روش درمانی
  اصلا هیچی
  نوشته ها
  145
  امتیاز
  1300
  تشکر
  3,944
  تشکر شده 5,750 بار در 814 ارسال

  Post راهکارهای مقابله با استرس و فشارهای روانی

  برای مقابله با استرس ها يا فشارهای روانی، راهکارهای مختلفی وجود دارد که شيوه مديريت صحيح، آنها را به ما می آموزد. با رعايت و بکارگيری اين روشها، می توانيم علاوه بر حل يا کم کردن مشکلات به آرامش پايدارتری دست يابيم :

  1- به خداوند توکل کنيم.

  وقتی انسان ياد خدا را در دل خود زنده نگهدارد و ارتباط روحی و معنوی بين خود و خدا برقرار کند، به آرامش عميق، همراه با خشنودی می رسد و با توکل به خدا از هرگونه ياس و اضطراب و فشار روانی رها می شود.

  قرآن کريم در سوره رعد آيه 29 می فرمايد: کسانی که ايمان آوردند قلبهايشان با ياد خدا آرام می گيرد، آگاه باشند تنها با ياد خدا قلبها آرامش می يابد.

  2- عوامل استرس زا را کم کنيم.

  عوامل بی شماری ممکن است باعث استرس ما شوند. که بايد آنها را شناخته و سعی کنيم از زندگی خود حذف کنيم. برای مثال، اگر شلوغی موجب ناراحتی ما می شود، زمانی را برای خريد انتخاب کنيم که خلوت باشد.

  3- از وقايع اطراف خود با اطلاع باشيم.

  بی اطلاعی و ناديده گرفتن حوادث و وقايع اطرافمان، دليل بر شادی و عدم وجود مشکل نيست. گاهی اوقات آن چه ما بعلت عدم آگاهی از اصل موضوع در ذهن خود تصور می کنيم، بسيار بدتر و ناراحت کننده تر از آن چيزی است که واقعا" اتفاق افتاده است.

  4- از وضعيت جسمی خود آگاه باشيم.

  از نشانه های پريشانی در خود از قبيل سردرد، آشفتگی، درد معده، نداشتن تمرکز، سرماخوردگی، خستگی زياد و ... مطلع باشيم. زيرا اين علائم می توانند نشانه های استرس باشد که باعث اختلالات جدی تر از قبيل: زخم معده، فشار خون بالا، بيماری های قلبی و..... باشند.

  5- برنامه های زندگی را اولويت بندی کنيم .

  هنگامی که با انبوهی از مشکلات بطور همزمان روبه رو هستيم، به آسانی در مقابل آنها به زانو در آمده و از حل آنها عاجز می شويم. زيرا آشفتگی و بی نظمی، در کارها و برنامه ها می تواند توليد استرس کرده، يا نقطه ای برای شروع آن از شکست طرح های ناتمام می شود. اولويت بندی مسائل به ترتيب اهميت و بررسی آنها به ما اين امکان را می دهد که به هر کاری در زمان و مکان خود رسيدگی کنيم، بهتر است که طرحها را يکی بعد از ديگری به انجام برسانيم.

  6- به موقع از خانه خارج شويم.

  اگر به موقع از خانه خارج شويم، می توانيم بسياری از تنش های خود را کم کنيم و همچنين از بروز مشکلات احتمالی بعدی جلوگيری کنيم.

  7- وقت خود را تنظيم کنيم.

  کارهای روزمره خود را به ترتيب اهميت و مدت زمان آنها يادداشت کنيم، با اين کار در می يابيم وقت خود را چگونه تنظيم کنيم تا هميشه کارهايمان به موقع انجام شود. اگر وقت کافی برای انجام تمام فعاليت های مورد نظر و مهم خود نداريم، شايد بيش از حد و بيهوده تلاش می کنيم.

  8- از شر وسايل اضافی خلاص می شويم.

  از شر وسايل اضافی و بی مصرف خلاص می شويم و اطراف خود را خلوت کنيم. وسايل اضافی و به درد نخور و شلوغی محيط می تواند استرس زا باشد.

  9- شب ها به موقع و به اندازه کافی بخوابيم.

  بدن انسان برای تجديد قوا به خواب کافی و لذت بخش نياز دارد. شب به موقع بخوابيم و تا ديروقت بيدار نباشيم. هنگام خواب بهتر است به سمت چپ خود بخوابيم و نفس عميق بکشيم. در اين حالت سوراخ راست بينی تحريک و سمت راست بدن فعال تر می شود. زيرا سمت راست، قسمت فعال بدن است.

  10- صبح زود از خواب بيدار شويم.

  سعی کنيم صبح ها، حتی روزهای تعطيل زود از خواب بيدار شويم. در اين صورت ساعت زيستی بدن ما منظم می شود و طبق برنامه خاصی زمان خواب و بيداری ما را تنظيم می کند. در نتيجه پس از مدتی هنگام بيدار شدن، احساس بهتری خواهيم داشت.

  11- عادت های استرس زای خود را عوض کنيم.

  ما از عادت های خوب و بد خود اطلاع داريم و آنها را خوب می شناسيم. می توانيم آنهايی را که موجب آزار روحی ما می شوند را ترک کنيم. يا اگر ترک آنها مشکل است سعی کنيم از حال و هوای آن عادت خود را خارج کرده يا مسير فکر خود را تغيير دهيم.

  12- از معاشرت با افراد استرس زا بپرهيزيم.

  از ارتباط با افرادی که سبب استرس ما می شوند دوری کنيم. يا اگر دوری کردن از اين افراد برايمان مشکل است، می توانيم ارتباط خود را با او در جمع برقرار کنيم.

  13- ار رقابت با ديگران خودداری کنيم.

  رقابت با ديگران در کار، شغل، مقام، زندگی و مخصوصا" تجملات و ظواهر، می تواند يکی از منابع اجتناب ناپذير استرس يا فشار روانی باشد شايد هم افرادی را بشناسيد که کار می کنند تا حسادت و خشم ديگران را برانگيزانند ولی در واقع استرس حاصل از حسادت و رقابت، به خود فرد تحميل می شود.

  14- از تکنولوژی درست استفاده کنيم.

  وسائلی مانند موبايل، کامپيوتر،.... باعث می شوند که طی يک روز بيش از حد کار و فعاليت انجام دهيم. قبل از خريد وسائل و تجهيزات جديد مطمئن شويم که اين وسايل به پيشرفت موقعيت فعلی ما کمک می کند.

  15- به چشمان خود استراحت بدهيم.

  آيا مدت طولانی به تلويزيون يا مانيتور نگاه می کنيم؟ بايد به چشمان خود استراحت دهيم هر چند کم. در اين زمان به فضای سبز، آسمان يا درختان خيره شويم. اگر در دسترس نيستند می توانيم يک عکس يا پوستر بر روی ديوار نصب کنيم که بيشتر رنگ های آبی و سبز در آن به کار رفته باشد. اين رنگها بسيار آرام بخش هستند.

  16- مشکلات را بپذيريم.

  بايد پذيرفت که برخی اوقات شرايط طاقت فرسايی در زندگی پديد می آيد و کاری نيز از دست ما بر نمی آيد. در اين شرايط بايد با صبر و پذيرش مشکل و دگرگون کردن موقعيت، بار عاطفی مشکل را کم کنيم.

  17- ورزش کنيم.

  تحقيقات نشان داده است که ورزشکاران از استرس و افسردگی کمتری نسبت به ديگران برخوردارند. همچنين برنامه تمرينات هوازی باعث بهبود حالات افسردگی، اضطراب، آشفتگی فکری و خستگی شديد می باشد. يک پياده روی تند و سريع به مدت 40 دقيقه ميزان استرس را بطور متوسط تا 14 درصد کاهش می دهد.

  18- قدم بزنيم.

  در تحقيقاتی که در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد در سال 2002 انجام گرفته، آمده است افرادی که 4 بار در هفته پياده روی می کنند، استرس کمتری دارند و را حت تر می خوابند.

  19- بطور صحيح تنفس کنيم.

  تنفس صحيح بايد به اين صورت باشد: دم ( دادن هوا به ريه ها ) يک شماره، نگهداشتن نفس چهار شماره ، بازدم ( بيرون فرستادن هوا از ريه ها ) دو شماره .

  20- به تغذيه خود برسيم.

  خوردن مناسب بسيار مهم است. زيرا انرژی مورد نياز بدن را تامين می کند و کمتر دچار حالت عصبی يا فشار روانی می شويم. هميشه از مواد غذايی سبوس دار، ميوه، ترکيبات کربوهيدرات، سبزيجات و حبوبات ثابت ماندن اندازه ی قند خون شده و کمتر خسته می شويم. از مصرف زياد نمک، چربی، خوراکی های سرخ شده و مواد قندی ساده که به آزاد شدن اپی نفرين کمک و باعث عدم مقاومت بدن در برابر فشار روانی می شود خودداری کنيم. به مقدار کافی آب بنوشيم و از مصرف زياد قهوه، چای و نوشابه های گازدار تا حد امکان پرهيز نماييم.

  21- با آرامش غذا بخوريم.

  در هنگام غذا خوردن بهتر است از عجله کردن ، گوش دادن به راديو يا خواندن روزنامه مخصوصا" خبرهای استرس زا پرهيز کنيم.

  22- روابط اجتماعی خود را گسترش دهيم.

  هنگامی که تحت استرس يا فشار روانی هستيم، بطور غريزی تمايل داريم که به گوشه تنهايی پناه ببريم. کاری اشتباه تر از اين وجود ندارد، چون گوشه گيری باعث می شود تا حواس خود را بيشتر روی مشکلات و افکار منفی متمرکز کنيم که به جای حل آن به تشديد استرس کمک می کند.

  23- هيجانات سرکوب شده خود را تخليه کنيم.

  متخصصان معتقدند عمل ساده افشای خود باعث تسکين فشار روانی می شود. نوشتن احساساتمان در دفترچه يا صحبت کردن در نوار کمک می کند تا فشار روانی ناشی از رويدادهايی مثل از دست دادن شغل، شروطی، ... کم شده و راحت تر و منطقی تر درباره راه حل های مشکلاتمان بينديشيم.

  24- مثبت بينديشيم.

  مثبت فکر کردن باعث آرامش فکر می شود، که اين امر می تواند با تغييرات فيزيولوژيک که هنگام بوجود آمدن استرس اتفاق می افتد، مقابله کند، بسياری از استرس هايی که تجربه می کنيم از احساسات منفی اطرافمان ناشی می شوند. انديشيدن به اشخاص يا چيزهايی که به آنها عشق می ورزيم آثار خوبی را برجای می گذارد.

  25- روی موضوع آرامش بخش تمرکز کنيم.

  اگر افکارمان به دام اوضاع و احوال نگران کننده ای اسير شد، سعی کنيم با انحراف افکار روی موضوع های آرام بخش مانند يادآوری خاطرات لذت بخش و يا دقت در تصاوير زيبا، از افکار منفی دوری کنيم.

  26- به زمان حال فکر کنيم.

  دکتر ژان بورسينکو در " پرورش روح و جسم " می نويسد: اگر بتوانيم ذهن خود را چنان پرورش دهيم که اميدها و آمال خود را کنار گذاشته و در موقع مناسب به سراغ تک تک آنها برويم، به آرامش ذهنی دست خواهيم یافت.

  ساير تکنيک های مقابله با استرس شامل موارد زير می باشند:

  بخنديم

  به موسيقی ملايم گوش کنيم.

  صاف بايستيم.

  برای خود ارزش قائل شويم.

  " نه " گفتن را بياموزيم.

  به اخبار ناخوشايند توجه نکنيم.

  گاهی مسائل را رها کنيم.

  از متخصصان کمک بگيريم.

  با مديتيشن آرامش خود را بدست آوريم.
  ویرایش توسط سمانه : 04-11-2015 در ساعت 01:18 PM

  9 کاربر مقابل از مسلم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند : 2. #2
  کاربر حرفه ای هانیه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  جنسیت
  زن
  سن
  31
  محل سکونت
  بهشهر
  شدت بیماری
  متوسط
  مدت بیماری
  22 سال
  روش درمانی
  متوترکسات
  نوشته ها
  1,258
  امتیاز
  31720
  تشکر
  62,565
  تشکر شده 61,583 بار در 11,834 ارسال
  "ارتباط شخصيت با ميزان استرس"

  استرس، اصطلاحا به دو دسته «خوب» و «بد» تقسيم‌بندي مي‌شود چرا که اصل استرس، واکنش طبيعي و خودکار بدن براي آماده کردن ما جهت انجام کارهاي فوري و ناگهاني است. آن چيزي که باعث مي‌شود استرس، بد يا خوب باشد، اين است که اين پاسخ خودکار بدن، بيش از حد باشد يا نباشد. به هر حال، داشتن درجاتي از استرس به فرد کمک مي‌کند فعاليت‌هايي را که بايد انجام دهد، به نحو بهتري به سرانجام برساند. آيا استرس، به خودي خود مي‌تواند نقشي در موفقيت فرد در زندگي، کار و تحصيل داشته باشد يا خير. «استرس خوب» آن شکل از واکنش بدن به محرک‌هاي بيروني است که بدن را به آمادگي بيش تر وامي‌دارد. ترشح هورمون‌هاي مرتبط با استرس که اصلي‌ترين آن ها دو هورمون اپي‌نفرين و نوراپي‌نفرين هستند، اثرات زير را به صورت فيزيولوژيک و به شکل مستقيم يا غيرمستقيم در بدن موجب مي‌شوند. جريان خون بيش تري توسط قلب پمپاژ مي شود خون موجود در رگ‌هاي پوست و سطح بدن به سمت اعضاي حياتي‌تري مثل مغز و قلب جا به جا شود. آزاد شدن ذخاير قندخون از شکل ذخيره شده آنها (يعني گليکوژن) به شکل قند آماده به مصرف (گلوکز) در داخل خون است . آزاد شدن انواع سلو‌ل‌هاي ايمني بدن به داخل رگ‌ها.

  افراد داراي تيپ شخصيتي b، با مسايل و اتفاقات راحت‌تر برخورد مي‌کنند و کنار مي‌آيند و نسبت به محرک‌هاي محيطي، حساسيت کم تري از خود نشان مي‌دهند. اين افراد معمولا به همان سطحي از کارايي و رشد که رسيده‌اند، قناعت مي‌کنند.

  استرس بد چيست؟
  هر وقت پاسخ هورموني بدن به محرک‌هاي بيروني که باعث ترشح‌شان مي‌شوند، بيش از حد باشد يا اينکه با محرک‌‌هاي ساده و پيش‌پا افتاده‌تري، اين هورمون‌ها ترشح شوند، آن وقت است که استرس بيش از حد (و به تدريج، اضطراب) و يا استرس نابجا ايجاد مي‌شود. آنچه در موفقيت فردي و اجتماعي انسان دخيل است، آن است که شرايطي را که او را دچار استرس بد و نامطلوب مي‌کند، بشناسد و مهارت‌هايي را کسب نمايد که بتواند استرس بد را به تدريج به استرس خوب تبديل کند. بهتر است با ذکر مثال‌هايي سعي کنيم مواردي را که استرس باعث ايجاد مشکل در سر راه موفقيت فرد مي‌شود، بهتر بشناسيم. استرس بيش از حد، موقع رفتن به مدرسه، استرس بيش‌ از حد، موقع سخنراني در يک جمع، استرس بيش از حد، موقع کنکور يا امتحانات بزرگ، استرس بيش از حد، موقع آمدن مهمان و يا رفتن به مهماني، استرس بيش از حد، موقع رانندگي يا امتحان رانندگي. اما چگونه بايد اين موارد را شناخت؟ لازم است که همواره توجه خودمان به اين «بيش از حد» بودن‌ها باشد و يا اگر اطرافيان متوجه آن شدند، از آن ها بخواهيم نظرشان را به ما منتقل کنند.

  با توجه به ميزان استرسي که در حالت طبيعي به افراد وارد مي‌شود، آدم‌ها به صورت کلي به دو تيپ شخصيتي زير تقسيم‌بندي مي‌شوند:

  • تيپ شخصيتي a
  اين گروه افرادي هستند منظم‌تر، جدي‌تر، پرتلاش‌تر و حساس‌تر به انجام کارها و امور محوله به آن ها و مسايل شخصي و کاري‌شان. (اصطلاحا جوشي‌اند!) عموما در رسيدن به اهدافي که برايشان مهم است و براي دستيابي به موفقيت‌هاي بالاتر تلاش بيش تري انجام مي‌دهند و آمادگي بالاتري از خود نشان مي‌دهند. اما از آن طرف، احتمال ايجاد اضطراب و استرس بيش از حد هم در آن ها بيش تر است.

  • تيپ شخصيتي b
  اين گروه افرادي هستند آرام‌تر، راحت‌تر و با حساسيت‌ کم تر به انجام کارها و امور محوله به آن ها و مسايل شخصي و کاري‌شان. (اصطلاحا خونسردند!) افراد داراي تيپ شخصيتي b، با مسايل و اتفاقات راحت‌تر برخورد مي‌کنند و کنار مي‌آيند و نسبت به محرک‌هاي محيطي، حساسيت کم تري از خود نشان مي‌دهند. اين افراد معمولا به همان سطحي از کارايي و رشد که رسيده‌اند، قناعت مي‌کنند و کم تر پيش مي‌آيد که به دنبال ارتقاي ناگهاني و حرکت به سمت پله‌هاي دست‌نيافتني‌تر باشند.

  چگونه استرس بد را به خوب تبديل کنيم؟
  براي دستيابي به موفقيت‌هاي بيش تر، فرد لازم است هم استرس از نوع خوب را داشته باشد و هم مهارت‌هايي را ياد بگيرد که استرس بد را به استرس خوب تبديل کند.

  • مواجهه و تمرين: يکي از رايج‌ترين راه‌هاي غلبه بر استرس بد، مواجهه با شرايطي است که فرد را دچار استرس مي‌کند؛ يعني «دل به دريا زدن» و «تمرين» براي مواجهه با شرايط بد، باعث مي‌شود که فرد در دفعات بعدي، دچار استرس کم تري شود.

  • آشنايي با روش‌هاي آسوده‌سازي: خوشبختانه امروزه روش‌هاي گوناگوني براي مقابله با استرس از طريق آسوده‌سازي يا ريلکسيشن در دسترس است و آموزش داده مي‌شود. اين روش‌ها به افراد کمک مي‌کنند تا در شرايط استرس‌زا بتوانند خود را آرام کنند و پاسخ غيرطبيعي بدن را به حالت طبيعي درآورند. يکي از رايج‌ترين راه‌هاي غلبه بر استرس بد، مواجهه با شرايطي است که فرد را دچار استرس مي‌کند؛ يعني «دل به دريا زدن» و «تمرين» براي مواجهه با شرايط بد.

  • استفاده يا کمک گرفتن از يک راهنما: در بعضي گروه‌هاي سني که فرد خودش متوجه حالت غيرطبيعي هست، مي‌تواند از والدين، خواهر يا برادر، معلم يا استاد، دوستان و آشنايان مورد اعتماد بخواهد تا نشانه‌هاي غيرطبيعي استرس را در وجود او شناسايي کنند.

  • دسترسي به خوردني‌هاي شيرين: همراه داشتن آب‌نبات يا شکلات در مواقع استرس کمک مي‌کند تا بتوان با سرعت بيش تري، قند مورد نياز براي سوخت و ساز اعضاي حياتي بدن مثل مغز را که نيازمند تمرکز و فعاليت صحيح و دقيق است، فراهم کرد.

  • مطالعه: مطالعه، چه درباره روش‌هاي کنترل استرس و چه درباره هر چيز ديگر، روشي است که علاوه بر کاهش‌ استرس، به تقويت تمرکز در شرايط استرس کمک مي‌کند. ضمن آنکه به يادگيري هم کمک مي‌کند.

  • ورزش و فعاليت بدني: از روش‌هاي شناخته‌‌‌‌شده کاهش استرس بد و افزايش استرس خوب، ورزش و فعاليت جسماني است.

  • مشاوره: مشاوره با فرد دانا، آگاه يا يک روان‌شناس و روان‌پزشک، در تقويت استرس خوب بسيار کمک کننده خواهد بود.

  • شرکت در فعاليت‌هاي اجتماعي: شرکت در اين فعاليت‌ها، علاوه بر اينکه مهارت‌هاي کار گروهي را در افراد افزايش مي‌دهد، به آن ها کمک مي‌کند تا در شرايط بروز مشکلات بتوانند تصميم‌گيري منطقي‌تر و بهتري داشته باشند و به تدريج ياد بگيرند که چگونه با مسايلي که آن ها را دچار استرس مي‌کند، کنار بيايند.

  7 کاربر مقابل از هانیه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند : 3. #3
  کاربر حرفه ای هانیه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  جنسیت
  زن
  سن
  31
  محل سکونت
  بهشهر
  شدت بیماری
  متوسط
  مدت بیماری
  22 سال
  روش درمانی
  متوترکسات
  نوشته ها
  1,258
  امتیاز
  31720
  تشکر
  62,565
  تشکر شده 61,583 بار در 11,834 ارسال
  استرس چه تاثیری بر اندام های مختلف بدن دارد؟

  استرس و اضطراب وقتی از حد طبیعی بیشتر شود، برای تمام انسان ها آزار دهنده است و به این خاطر توصیه می شود اگر در کارهای پی در پی و با شتاب روزانه دچار این حالت می شوید با احساسی مثبت یک نفس عمیق بکشید و حس ناخوشایند استرس را با بازدم خود از وجودتان خارج کنید.

  به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، بدن ما مثل یک رادار استرس عمل می کند و وقتی استرس از بین می رود بدن ما آزاد می شود.

  در مطلبی که در سایت کامن سنس منتشر شده، به اختصار به بررسی پیامدهای استرس روی اندام های مختلف بدن پرداخته شده است که نخستین آنها موهای شما هستند؛

  مو: استرس می تواند موجب ریزش مو یا سفید شدن تارهای مو شود.

  مغز: استرس از عوامل مهم ایجاد سردردها، بی خوابی، کابوس دیدن، افسردگی، اضطراب، نوسانات خلقی و رفتارهای تنشی است که البته این موارد تنها اندکی از پیامدهای استرس روی مغز هستند. استرس همچنین موجب احساس سبکی در سر، سرگیجه، دشواری در تمرکز و پراکندگی افکار می شود.

  دهان: گاهی اوقات زخم های دردناکی که در دهان ایجاد می شوند به دلیل نوع تغذیه نیستند بلکه می توانند ناشی از استرس باشند. سایر عوارض استرس روی دهان شامل دندان قروچه، قفل شدن فک، خشکی دهان، مشکلات بلعی و لکنت زبان هستند.

  عضلات: بدن درد و دردهای عضلانی از معمول ترین شکایات ناشی از استرس بویژه در بین کارمندان ادارات است. دردهای اسپاسمی از شایع ترین عوارض استرس روی عضلات هستند که برطرف کردن آنها نیاز به استراحت و تغذیه مناسب دارد که گاهی زندگی پرمشغله حتی اجازه این کار را هم به ما نمی دهد. بعلاوه دردهای مفصلی، ضعف عضلانی و عدم تعادل ماهیچه ای از دیگر عوارض استرس بر عضلات بدن هستند.

  قلب و ریه: استرس موجب بروز بیماری های قلبی و فشار خون بالا می شود. آسم و مشکلات تنفسی نیز عوارض استرس روی ریه هستند.

  مجاری گوارشی: مشکلات معده ای، تحریک پذیر روده و زخم ها گوارشی از مهمترین اثرات نامطلوب استرس بر بدن هستند.

  پوست: استرس هم چنین می تواند موجب بروز بیماریهای پوستی نظیر اگزما و پسوریازیس شود. علاوه بر اینها تعریق زیاد، خارش، ایجاد بثورات جلدی و عفونت ها از پیامدهای افزایش استرس و اضطراب هستند.
  isna

  12 کاربر مقابل از هانیه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند : 4. #4
  کاربر حرفه ای arshia آواتار ها
  تاریخ عضویت
  May 2012
  جنسیت
  مرد
  سن
  30
  محل سکونت
  تهران
  شدت بیماری
  شدید
  مدت بیماری
  20 سال
  روش درمانی
  طب سنتی
  درباره من
  خوش اخلاق
  نوشته ها
  126
  امتیاز
  1060
  تشکر
  3,577
  تشکر شده 7,767 بار در 2,042 ارسال
  زیاده روی در غذا خوردن می تونه از علایم وجود استرس شدید باشه

  7 کاربر مقابل از arshia عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند : 5. #5
  کاربر حرفه ای Sama آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2012
  جنسیت
  زن
  سن
  25
  محل سکونت
  گیلان
  شدت بیماری
  شدید
  مدت بیماری
  11 سال
  روش درمانی
  خاکشیر و عرقیات
  درباره من
  حساس
  نوشته ها
  258
  امتیاز
  4342
  تشکر
  15,150
  تشکر شده 9,710 بار در 1,202 ارسال
  درمان استرس در 10 دقیقه

  استرس همیشگی می تواند به قلب آسیب رساند و حتی گرفتگی شریانهای قلبی را تشدید کند. تحقیقات جدید نشان می دهد این شرایط باعث ایجاد برخی از هورمونهای استرس در جریان خون می شود که ضعف سیستم دفاعی بدن را موجب می گردد و ما را در مقابل بیماریهای عفونی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا آسیب پذیرتر می کند، همین طور ارتباط تنگاتنگی بین بیماریهایی از قبیل سوزش معده و تبخال تا آسم و سرطان با سطوح بالای استرس در بدن وجود دارد. افزایش استرس حتی می تواند افت حافظه را با بالا رفتن سن تشدید کند. ولی نگران نباشید. راه های اثبات شده ای وجود دارند که استرس را از بین می برند. در طول این هفته، روزانه یک روش از تکنیک های پیشنهاد شده را امتحان کنید. بعضی از آنها بهتر از روشهای دیگر اثر می کنند. آنچه مهم است اینست که دو یا سه روش موثر در مورد خودتان را به هنگام افزایش استرس دنبال کنید.

  ● کاری انجام ندهید


  حداقل یک بار در روز، پنج یا ده دقیقه آرام بنشینید و کاری انجام ندهید. به صداهای اطراف، احساستان و هر گونه کششی در گردن، شانه ها، بازوها، سینه و غیره تمرکز کنید.

  رابین گیوث، موسس و مدیر مرکز مدیریت استرس مارین می گوید: «این یکی از مشکلترین کارها برای اکثر مردم است. چرا که شدیدا عادت کرده ایم راجع به ارزش کارهایی که انجام می دهیم فکر کنیم. انجام ندادن هیچ کاری یک جنگ واقعی است.» نشستن، به تنهایی ضربان قلب را کاهش می دهد و فشارخون را پائین می آورد، یعنی با دو مورد از آشکارترین تاثیرات استرس مقابله می کند. همچنین دیدگاه شما را عوض می کند و احساس کنترل بر موقعیتها را افزایش می دهد. جیمز کارمودی فیزیولوژیست و مدیر تحقیقات مرکز تکامل ذهن در دانشگاه ماساچوست می گوید: «مطالعات نشان می دهد که موقعیتهای بسیار استرس زا مواردی هستند که نمی توانیم آنها را کنترل کنیم. ما نمی توانیم گذشته را تغییر دهیم، آینده را هم نمی توانیم پیش بینی کنیم.»

  ● با صدای بلند بخندید


  همیشه موضوعی برای خنده در دست داشته باشید، این موضوع می تواند ، مجموعه ای از تکه های طنز مورد علاقه تان، یا صداهای بامزه ای که فرزندتان یا یک دوست از خودش درمی آورد باشد. حتی می توانید چند لحظه در مورد تماشای سریال کمدی مورد علاقه تان فکر کنید. اغلب در طول روز یکی از این موارد را انجام دهید.

  لی بارک یک پژوهشگر می گوید: «یکی از موثرترین روش های کاهش استرس شب هنگام اتفاق می افتد، یعنی هنگامی که مشغول تماشای سریال مورد علاقه تان پس از یک روز طولانی هستید. تحقیقات برک در دانشگاه لومالیندا موسسه بهداشت عمومی در کالیفرنیا نشان می دهد که خنده خوب سطوح کورتیزول و اپینفرین هورمون های استرس را کاهش می دهد و سیستم دفاعی بدن را بهبود می بخشد. علاوه بر آن، تاثیرات مفید یک خنده از ته دل و خوب، به مدت ۲۴ ساعت باقی می ماند. برای یادآوری مجدد می توانید آن را برای دوستان خود نیز تعریف کنید.»

  ● موسیقی گوش دهید

  هنگامی که با یک کار دلهره آور مواجه می شوید، به موسیقی گوش فرا دهید - این موسیقی می تواند از نوع کلاسیک، ملی یا جاز باشد - در محل کار هم می توانید از سی دی درایو کامپیوتر خود استفاده کنید تا موسیقی قابل دسترستان باشد. در تحقیقی که در دانشگاه موناش در ویکتوریای استرالیا انجام شد، به دو گروه از دانشجویان گفته شد تا یک نطق شفاهی تهیه کنند. بعضی در سکوت کار کردند، عده ای دیگر به مجموعه موسیقی گوش دادند. استرس باعث افزایش فشارخون و بالا رفتن ضربان قلب کسانی که در سکوت کار می کردند شد، ولیکن در داوطلبانی که در گروه موسیقی بودند، مقادیر فوق ثابت باقی ماند. از طرفی آنها اعلام نمودند که استرس کمتری در ضمن کار احساس کردند.

  ● مثبت بیندیشید

  به شخص یا چیزی که عمیقا مورد علاقه تان است (در هر مکان) از۵ثانیه تا ۵ دقیقه فکر کنید. یا منظره ای از یک تعطیلات آرام را تصور کنید یا عبارتی که باعث ایجاد احساس مثبتی نسبت به خود و جهان اطرافتان می شود را در ذهنتان مرور کنید. به نظر می رسد که فکر کردن همانند پندی از یک کارت تبریک است! شاد فکر کردن و افکار آرامش بخش می تواند با تغییرات فیزیولوژیک که هنگام بوجود آمدن استرس اتفاق می افتند مقابله کند.

  ● قدم بزنید

  از پشت میز، صندلی در هر موقعیتی که هستید ، بلند شوید و ۱۰ دقیقه راه بروید. بسیاری از مردم این حس درونی را دارند که پیاده روی به آرامششان کمک می کند. امروزه دانشمندان در حال اثبات این موضوع هستند. در تحقیقاتی که در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد در سال ۲۰۰۲ انجام گرفته، محققان اشخاصی را که از بستگان بیمار خود نگهداری می کردند مورد توجه قرار دادند. (این موقعیت به گونه ای است که هرکدام از ما نیز در این شرایط با استرس مواجه می شویم.) در این مورد تحقیقات دانشمندان نشان داد، افرادی که ۴ بار در هفته پیاده روی می کنند استرس کمتری دارند و راحت تر می خوابند. همچنین آزمایشات نشان دادند که فشارخون این افراد در هنگام استرس ثابت باقی می ماند.

  ● نفس عمیق بکشید

  برای پنج دقیقه، تنفس خود را آهسته تر کنید و در حدود۶ بار در دقیقه نفس بکشید. به عبارت دیگر، مدت ۵ ثانیه عمل دم، ۵ ثانیه عمل بازدم انجام دهید.

  عموما تمایل داریم که تنفس تند و سطحی داشته باشیم، به خصوص هنگامی که احساس فشار می کنیم. چند نفس عمیق شما را مجبور می کند که شانه های خود را بکشید و ماهیچه های سفت را شل کنید. براساس یک تحقیق بین المللی در سال ۲۰۰۱، تنفس آرام مزایای غیرقابل پیش بینی دیگری نیز دارد.

  ● با آرامش برخیزید

  درست قبل از ترک تختخواب و بلافاصله بعد از اینکه زنگ ساعت در صبح به صدا درآمد،۵ دقیقه برای آرام کردن بدنتان وقت صرف کنید. با منقبض کردن انگشتهای پا شروع کنید، سپس با اختیار خود آنها را شل کنید. بعد در مورد ماهیچه های کف پا و سپس عضله های ساق پا و ران پا و باسن همین کار را انجام دهید.

  به طرف بالا این روش را ادامه دهید تا بالاخره با جمع کردن و سپس شل کردن عضله های صورت به آن خاتمه دهید. یک متخصص استرس می گوید: «اگر روز خود را با تنش آغاز کنید، موقعیت ها به گونه ای خواهد بود که تمام روز احساس تنش می کنید. اگر مشکلاتتان را باخود به رختخواب ببرید، احتمالا خواب شما را مختل می کند و این به معنای تنش بیشتر است. تحقیقات نشان می دهد، افرادی که از خواب محروم می شوند، میزان هورمونهای استرس در آنها افزایش پیدا می کند.» او همچنین می گوید: «هر روز خود را، با یک یا دو دقیقه آرامش بخشیدن به خود آغاز کنید و به پایان برسانید.»

  نویسنده : مهدی قرچه داغی - روزنامه مردم سالاری

  5 کاربر مقابل از Sama عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند : 6. #6
  کاربر حرفه ای farzane آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jun 2012
  جنسیت
  زن
  سن
  26
  محل سکونت
  mashhad
  شدت بیماری
  ضعیف
  مدت بیماری
  2 سال
  روش درمانی
  هیچ
  درباره من
  ...
  نوشته ها
  94
  امتیاز
  3216
  تشکر
  5,878
  تشکر شده 7,264 بار در 1,150 ارسال
  5راه برای کنار آمدن با اضطراب


  سلامت نیوز : همه آدمها هرازگاهی دچار احساس اضطراب، نگرانی، فشار و استرس می‌شوند.

  به گزارش سلامت نیوز به نقل از مردمان ؛ در زیر راه‌هایی برای کنترل این احساسات آورده‌ایم:

  ۱. متخصص تمدد اعصاب شوید. همه ما فکر می‌کنیم که می‌دانیم چطور باید خودمان را ریلکس کنیم. اما دراز کشیدن جلو تلویزیون یا کامپیوتر ریلکس کردن واقعی نیست. (برحسب چیزی که تماشا می‌کنید یا کاری که انجام می‌دهید، ممکن است حتی فشار عصبیتان را بیشتر هم بکند.) درمورد الکل، موادمخدر یا دخانیات هم همینطور است. شاید به نظر برسد که اضطراب و استرس را تسکین می‌دهد اما این وضعیت ریلکسی کاذب و موقتی است. چیزی که بدن واقعاَ به آن نیاز دارد یک تکنیک تمدد اعصاب و ریلکسیشن است -- مثل تنفس عمیق، تای‌چی یا یوگا -- که تاثیر فیزیکی بر مغز داشته باشد. بعنوان‌مثال، تنفس عمیق به ریلکس کردن یک عصب اصلی که از دیافراگم تا مغز کشیده شده است، کمک کرده و پیامی به کل بدن بفرستد که شل شده و آرام گیرد.

  ۲. به اندازه کافی بخوابید، خوب غذا بخورید و ورزش کنید. می‌خواهید فکر و بدنتان احساس آرامش کند و برای کنار آمدن با مشکلات زندگی قدرت کافی داشته باشد؟ به اندازه‌ای که بدنتان نیاز دارد بخوابید--نه خیلی زیاد و نه خیلی کم. خوب غذا بخورید: (به جای تقویت انرژی کوتاه‌مدتی که قند و کافئین می‌دهد) از میوه‌ها، سبزیجات، پروتئین و حبوبات استفاده کنید تا انرژی طولانی‌مدت داشته باشید. و ورزش کنید تا اکسیژن را به همه سلول‌های بدن برسانید تا مغز و بدنتان بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد.

  ۳. با دیگران ارتباط برقرار کنید. با دوستان و خانواده وقت بگذرانید. فعالیت‌های سازمان‌یافته عالی هستند اما تفریح معمولی هم خوب است. وقت گذراندن با کسانیکه با آنها احساس نزدیکی می‌کنید، باعث می‌شود احساس پشتیبانی و امنیت کنید. و تفریح و لذتی که همراه آن است باعث می‌شود احساس شادی بیشتر و ناراحتی کمتری کنید. اگر از چیزی احساس اضطراب و نگرانی می‌کنید، حرف زدن درمورد آن با کسی که گوش می‌دهد و اهمیت قائل است باعث می‌شود احساس کنید بیشتر درکتان می‌کنند و بهتر می‌توانید کنار بیایید. ممکن است به شما یادآوری کنند که همه آدمها بعضی اوقات دچار این احساسات می‌شوند و شما تنها نیستید.

  ۴. با طبیعت ارتباط برقرار کنید. رفتن به پیاده‌روی در پارک یا دوچرخه‌سواری به هرکسی کمک می‌کند آرامش پیدا کند. (جایی را انتخاب کنید که در آن احساس امنیت کنید تا بتوانید ریلکس شده و از اطرافتان لذت ببرید.) پیاده‌روی، کوه‌نوردی، ادوچرخه‌سواری یا اسکی ورزش‌های بسیار خوبی هم هستند. یکی دو نفر از دوستانتان یا اعضای خانواده را با خود ببرید تا از همراهی با آنها هم لذت ببرید.

  ۵. مثبت فکر کنید. یک راه عالی برای منحرف کردن ذهن از مشغله‌های روزانه این است که افکارمان را روی چیزهای خوب، زیبا و مثبت متمرکز کنیم. به خودتان اجازه خیال‌پردازی و تجسم بهترین‌ اتفاقات را بکنید.

  نکته: وقتی اضطراب و نگرانی بیش از حد می‌شود، می‌تواند نشانه اختلال اضطراب باشد. برای کسانیکه اختلال اضطراب دارند، کمک گرفتن از یک متخصص اهمیت زیادی دارد. البته این نکات هم می‌توانند مفید باشند اما درمان تخصصی تنها راه برای از بین بردن اختلال اضطراب است.
  چیزی نمیشه گفت ...

  7 کاربر مقابل از farzane عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند : 7. #7
  کاربر حرفه ای AMIR KHAN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  جنسیت
  مرد
  سن
  36
  محل سکونت
  تهران
  شدت بیماری
  متوسط
  شاخص PASI
  4.8
  مدت بیماری
  10 سال
  روش درمانی
  خوراكي -موضعي
  درباره من
  +
  نوشته ها
  232
  امتیاز
  2479
  تشکر
  19,661
  تشکر شده 11,907 بار در 1,871 ارسال
  5 کاربر مقابل از AMIR KHAN عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند : 8. #8
  ﮐﺎﺭﺑﺮ ﺍﻧﺠﻤﻦ catalan آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jun 2013
  جنسیت
  مرد
  سن
  24
  محل سکونت
  ایران
  شدت بیماری
  متوسط
  مدت بیماری
  12 سال
  روش درمانی
  داروی ترکیبی
  نوشته ها
  62
  امتیاز
  260
  تشکر
  136
  تشکر شده 587 بار در 73 ارسال
  این کتاب خوبی برای مقابله با استرس قیمتی هم نداره 2500

  نام: 60a5edd6ab7b685093ff20617017b0f9.jpg نمایش: 218 اندازه: 16.4 کیلو بایت  نام: Stress-1.jpg نمایش: 344 اندازه: 11.5 کیلو بایت

  4 کاربر مقابل از catalan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند : 9. #9
  کاربر نیمه فعال سارا آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  جنسیت
  زن
  سن
  29
  محل سکونت
  شیراز
  شدت بیماری
  متوسط
  مدت بیماری
  12 سال
  روش درمانی
  چی بگم والا؟
  نوشته ها
  105
  امتیاز
  174
  تشکر
  327
  تشکر شده 1,008 بار در 123 ارسال
  برای مقابله با استرس و اضطراب این معجون سحر آمیز رو امتحان کنید
  من مدتی است مصرف میکنم و خیلی راضی هستم. از پزشک طب سنتی ام این دستور رو گرفتم. یکی از خواص بیشمار اون آرام کردن انسان و دوری از استرس است.
  3 عدد سیب قرمز را رنده و با 3 قاشق عسل و یک لیوان عرق بیدمشک مخلوط کرده و در یخچال نگهداری کنید. و هر روز نصف تا 1 لیوان از این فالوده سیب خوشمزه را بعدازظهر ها نوش جان کنید.(من همه مواد رو با هم میریزم تو مخلوط کن)

  4 کاربر مقابل از سارا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند : 10. #10
  کاربر حرفه ای silencer آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  جنسیت
  مرد
  سن
  00
  محل سکونت
  خاور میانه
  شدت بیماری
  هیچی
  مدت بیماری
  .. سال
  روش درمانی
  درمان نه.کنترل
  نوشته ها
  3
  امتیاز
  50
  تشکر
  1,334
  تشکر شده 3,109 بار در 409 ارسال
  ه گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، تا به حال قرص ها و آمپول های متفاوتی برای کنترل فشار خون و یا کاهش آن ساخته شده است که البته هر کدام عواقب مخصوص خودشان را دارند. این درحالی است که تنها با چند راه بسیار آسان می توانید فشار خون بالا را از بین ببرید.

  **اولین و البته راحت ترین راه قدم زدن است. یکی از مهمترین نکاتی که در این مورد باید رعایت کنید این است که فدم زدن برای کاهش فشار خون باید قدرتی باشد و میزان آن باید تقریبا یک ساعت در روز باشد.

  ** کشیدن نفس عمیق می تواند کمک به سزایی به کاهش فشار خون شما کند. صبح بعد از بیدار شدن از خواب و شب ها قبل از رفتن به رخت خواب به 5 دقیقه نفس عمیق بکشید تا اکسیژن کافی وارد رگ های شما شده و فشار خون شما تنظیم شود.

  ** سیب زمینی یکی از بهترین راه های درمان فشار خون است. افرادی که فشار خون بالایی دارند باید روزانه به مقدار 2 هزار تا 4 هزار میلی گرم پتاسیم مصرف کنند. بهترین منبع برای بدست آوردن این پتاسیم سیب زمینی و یا گوجه فرنگی است.

  ** نمک بزرگترین دشمن تمام بیماران فشار خون است. یکی از بزرگترین عاملان به وجود آمدن این بیماری نمک است پس باید در مصرف آن دقت لازم را داشته باشید و همچنین سعی کنید کمتر از آن استفاده کنید.

  ** شکلات های تلخ منابع خوبی از ویتامین ها و همچنین مکمل های بدن هستند. محققان به این نتیجه رسیده اند که افرادی که بیشتر از شکلات تلخ استفاده می کنند رگ های خونی بسیار منعطف تری دارند و همچنین جریان خون در بدن آن ها روان تر است.

  ** یکی از روش های بسیار آسان و البته کاربردی برای کاهش فشار خون نوشیدن چای در طول روز است. دانشمندان پی برده اند افرادی که روزانه از سه لیوان چای استفاده می کنند کمتر دچار بیماری فشار خون می شوند و رگ های بازتری دارند.

  ** کار و مشغله های روزانه خودتان را کمتر کنید تا دچار استرس نشوید. یکی از دلایل به وجود آمدن فشار خون استرس است و البته کمتر کردن کار می تواند از این استرس نیز بکاهد و شما دیگر به فشار خون دچار نخواهید شد.

  ** شاید بسیار عجیب به نظر برسد اما افرادی که در خواب خروپف می کنند بیشتر دچار فشار خون می شوند. این افراد باید سریع تر به پزشک مراجعه کنند. خروپف باعث می شود تا راه نفس شما تنگ شده و سپس فشار خون شما بالا می رود.

  ** سویا یکی از موادی است که می تواند به شما در کاهش فشار خون کمک به سزایی کند. خوردن شیر سویا و یا استفاده از آن در غذا از جمله راه های استفاده از سویا است.

  ** در انتها نیز مانند درمان هر بیماری دیگر ورزش را فراموش نکنید و البته توجه خاصی به میزان فشار خون تان همیشه داشته باشید.
  God Hates Us All

  3 کاربر مقابل از silencer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند :
صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اکنون ساعت 06:01 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.
ﻛﭙﯽ ﺑﺮﺩﺍﺭﯼ ﺍﺯ ﻣﻄﺎﻟﺐ ﺳﺎﻳﺖ ﺑﺪﻭﻥ ﺫﻛﺮ ﻣﻨﺒﻊ www.PsoriasisTalk.ir ﻣﻤﻨﻮﻉ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ