انجمن مجازی تخصصی پسوریازیس

در صورتی که هنوز عضو نشده اید برای ارسال مطالب , دانلود فایل ها, دسترسی به انجمن های ویژه کاربران عضو شده و ... در سایت ثبت نام کنید . ثبت نام

تلگرام اینستاگرم انجمن در گوشی شما Follow us on Twitter Follow us on Facebook
صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 39 , از مجموع 39
 1. #31
  کاربر فعال شباهنگ آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2014
  جنسیت
  مرد
  سن
  50
  محل سکونت
  تهران
  شدت بیماری
  متوسط
  مدت بیماری
  ۷ سال
  روش درمانی
  درمان های متعارف
  درباره من
  10 ساله پسوریا
  نوشته ها
  142
  امتیاز
  6033
  تشکر
  4,941
  تشکر شده 6,642 بار در 1,072 ارسال
  راه هاي مقابله با استرس.


  استرس روي ارتباط فرد با ديگران تاثير مي گذارد. از اين رو هر چه کنترل بهتري روي استرس خود داشته باشيد،اثر مثبتي روي اطرافيان مي گذاريد، از طرفي استرس ديگران اثر منفي روي شما خواهد گذاشت.
  همه ما در زندگي چه در منزل چه محيط کار دچار استرس مي شويم. هر چند استرس در محل کار عادي به نظر مي آيد اما ترديدي نيست که استرس بيش از حد روي سلامت جسمي و روحي فرد تاثير مي گذارد.
  از اين رو بايد مهارت هايي را براي کنترل استرس کسب کرد.کنترل استرس در محل کار به معناي ايجاد تغييرات بزرگ يا تغيير شغلي نيست، بلکه تمرکز کردن روي عملکرد خودمان است.از آن جا که گاهي ميزان استرس در محل کار افزايش پيدا مي کند، بهتر است راه هاي کنار آمدن با اين فشار را آموخت.
  استرس روي ارتباط فرد با ديگران تاثير مي گذارد. از اين رو هر چه کنترل بهتري روي استرس خود داشته باشيد،اثر مثبتي روي اطرافيان مي گذاريد، از طرفي استرس ديگران اثر منفي روي شما خواهد گذاشت.
  نشناختن علايم خطر استرس بيش از حد در محل کار؛ کنترل نکردن استرس محل کار باعث از دست دادن اعتماد به نفس، بيقراري و در نتيجه کم کاري فرد مي شود. بي توجهي به اين علايم ممکن است استرس هاي کوچک را به مشکل بزرگ تري تبديل کند و علاوه بر ايجاد تداخل در عملکرد کاري زمينه ساز بروز استرس حاد و شديد همراه با ناراحتي هاي جسمي و روحي شود که سلامت فرد را مختل مي کند.
  علايم استرس:
  مشکل در خوابيدن
  مشکل در تمرکز
  احساس خستگي مفرط
  ناراحتي معده
  منزوي شدن
  احساس اضطراب، بيقراري يا افسردگي
  بي حوصلگي، علاقه نداشتن به کار
  علت هاي شايع استرس در محيط کار:
  ترس از اخراج شدن
  اضافه کار بيشتر
  با کنترل وضعيت جسمي و روحي خود، استرس کاري تان را کاهش دهيد:
  فعاليت هاي جسمي مانند ورزش هاي هوازي را دنبال کنيد. ورزش هاي هوازي، باعث بالا رفتن ميزان فعاليت قلب، تعريق، بهبود خلق و خوي فرد، افزايش انرژي و دقت در تمرکز مي شود. چند روز در هفته سعي کنيد ۳۰دقيقه کامل يا در ۳-۲بخش، ورزش هاي هوازي انجام دهيد.
  پايين بودن فشار خون، بيقراري و احساس اضطراب ايجاد مي کند. پرخوري نيز سبب بي حالي و خواب آلودگي مي شود. خوردن غذاهاي سالم در وعده هاي کوچک باعث مي شود ميزان قند خون ثابت بماند و قدرت تمرکز افزايش مي يابد.
  استرس و نگراني، سبب بي خوابي مي شود. بي خوابي نيز فرد را به استرس مستعدتر مي کند. کنترل عواطف و احساسات عامل کليدي موفقيت در محيط کار است.
  با اولويت بندي و سازماندهي کارها، استرس کاري را کاهش دهيد:
  کنترل وضعيت روحي و جسمي در شرايط پراسترس باعث برقراري ارتباط بهتر با همکاران، مديران و... خواهد شد.
  بين فعاليت اجتماعي، کارهاي شخصي، وظايف روزانه و استراحت، تعادل ايجاد کنيد.
  بيش از حد، خود را با کارهايي که مهم نيستند مشغول نکنيد.
  سعي کنيد کمي زودتر در محل کار حاضر شويد تا به راحتي به کارهاي روزانه خود برسيد.
  طي روز استراحت کنيد و براي مدت کمي قدم بزنيد.
  کارها را اولويت بندي کنيد. ابتدا کارهاي مهم يا کارهايي را که سخت است انجام دهيد تا فشار کاري تان کمتر شود.
  اگر روي پروژه بزرگي کار مي کنيد، آن را تقسيم بندي کنيد تا راحت تر انجام شود.کارها را تقسيم کنيد و بگذاريد ديگران نيز کمک کنند تا استرس شما کمتر شود.
  با ديگران کنار بياييد: اگر همکارتان راضي شده است که در کارها به شما کمک کند، با شرايطي که مي گذارد مانند تغيير دادن زمان اتمام پروژه و... کنار بياييد.
  هوش عاطفي خود را تقويت کنيد تا استرس کاري تان کاهش يابد؛ با تمرين کردن، مي توان در محيط پراسترس کنترل اوضاع را به دست گرفت. هوش عاطفي نوعي توانايي است که براي کنترل عواطف به کار برده مي شود. براي دستيابي به موفقيت، تقويت هوش عاطفي همانند توانايي هوشي اهميت دارد. هوش عاطفي يعني برقراري ارتباط با ديگران به طوري که ديگران جذب شما شوند.
  هوش عاطفي در محل کار، ۴بخش مهم را در بر مي گيرد:
  خودآگاهي؛ قدرت تشخيص دادن عاطفه و تاثير آن در تصميم گيري
  خودمديريتي؛ توانايي کنترل عاطفه و رفتار خود و وقف دادن آن با شرايط.
  آگاهي اجتماعي؛ واکنش نشان دادن به احساس ديگران و احساس راحتي کردن در اجتماع.
  مديريت ارتباط؛ توانايي تاثيرگذاري، الهام بخشيدن ارتباط پيدا کردن با ديگران، فيصله دادن درگيري ها.
  براي بالا بردن هوش عاطفي و کنترل استرس کار لازم است مهارت هاي کليدي را کسب کنيد:
  زمان واکنش خود را به استرس شناسايي کنيد و با نشانه هايي که به سرعت شما را آرام مي کند، آشنا شويد. کاهش دادن استرس با کمک گرفتن از حس بينايي، صدا، بويايي، لمسي و چشايي انجام پذير است. از آن جا که هر فرد به حس هاي متفاوت واکنش مختلف نشان مي دهد، بنابراين سعي کنيد آن چه را باعث آرامش شما مي شود، بشناسيد.عواطف خود را کنترل کنيد. اگر به احساس خود توجه نکنيد، نمي توانيد انگيزه ها و نيازهاي خود را کاملاً درک کنيد يا اين که به طور موثر با ديگران ارتباط برقرار کنيد.
  نشانه هاي بدني را خوب تشخيص دهيد و به طور موثر از آن استفاده کنيد.براي برقراري ارتباط با ديگران حرکت هاي بدن از جمله چشم، صدا، طرز نشستن يا ايستادن، لمس و حالت چهره اهميت زيادي دارد.بايد بتوانيد علامت بدني ديگران را بفهميد و به آن واکنش نشان دهيد.
  استرس را با خنديدن و مزاح کردن از بين ببريد.
  حل کردن مسائل از جمله راهکارهاي سازنده اي است که از طريق آن مي توان اعتماد بين افراد را افزايش و تنش ها را در محل کار کاهش داد.
  استرس کاري را با ترک عادت هاي بد کاهش دهيد: با آموختن چگونگي مهار استرس کاري و بهبود بخشيدن به ارتباط کاري، کنترل بيشتري روي توانايي هاي خود خواهيد داشت. با اين روش ها مي توانيد عادت هاي استرس زا و فکرهاي منفي را کنار بگذاريد.عادت هاي بيهوده را از زندگي خود حذف کنيد.
  تلاش کنيد و از خود توقع نداشته باشيد که کاري که به شما محول شده است بدون نقص انجام شود. هدف هاي دست نيافتني تنها باعث استرس خواهد شد.
  برنامه کاري داشته باشيد. ميز کاري و کشوها را از پرونده ها و کاغذهاي به درد نخور خالي کنيد. وسايل لازم را به گونه اي بچينيد که به راحتي بدون هدردادن وقت پيدا کنيد. زنگ ساعت را به گونه اي تنظيم کنيد تا دير به محل کار نرسيد.
  منفي گرايي را کنار بگذاريد. در خصوص کار خود مثبت فکر کنيد، از همکاران منفي نگر دوري کنيد و براي رسيدن به هر موفقيتي خود را تشويق کنيد.
  سعي نکنيد مواردي مانند رفتار مردم را که از کنترل شما خارج است، کنترل کنيد. به جاي اين که به خاطر اين موارد به خود استرس وارد کنيد، روي موضوعات ديگر از جمله راهي که براي واکنش نشان دادن به مشکلات انتخاب کرده ايد، تمرکز کنيد.
  روش هاي از بين بردن استرس:
  موقعي که به علت بالابودن حجم کار، دچار استرس کاري مي شود، به مدت کوتاهي استراحت کنيد.
  با همکار يا دوست مورد اعتماد درباره حسي که داريد، صحبت کنيد.
  با مزاح يا تعريف کردن داستان يا اتفاق خنده داري، فضا را تغيير دهيد.
  نقش مديران و کارفرمايان در کاهش استرس کاري:
  اطلاعاتي را که به کارمندان را از نگراني کاري درمي آورد، با آن ها در ميان بگذاريد.
  نقش و وظايف هر کارمند را مشخص کنيد.
  برقراري ارتباط بين کارمند و کارفرما بايد دوستانه باشد.
  به کارمندان اين امکان را بدهيد که بتوانند درباره تصميماتي که روي کار آن ها تاثير مي گذارد، نظر دهند.
  حجم کاري را که در توان هر کارمند است، تعيين کنيد.
  براي کار آن ها ارزش قائل شويد.
  براي پيشرفت کاري، برنامه ريزي کنيد.
  منبع : خراسان نیوز
  نیز بگذرد

  3 کاربر مقابل از شباهنگ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند : 2. #32
  ناظر سایت
  سمانه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2012
  جنسیت
  زن
  سن
  35
  محل سکونت
  اصفهان
  شدت بیماری
  هیچی
  مدت بیماری
  .. سال
  روش درمانی
  ...
  درباره من
  آدم زميني
  نوشته ها
  1,577
  امتیاز
  39609
  تشکر
  65,335
  تشکر شده 58,741 بار در 9,396 ارسال
  10 راه ساده برای کاهش استرس و اضطراب

  راههای زیادی برای غلبه بر اضطراب وجود دارد، اما شما باید راهکار مناسبی را که با شخصیت شما متناسب است، بیابید و بکار ببرید.
  استرس در زندگی روزمره، امری عادی است و گاه می‌‌تواند نتایج مثبتی داشته باشد ؛ اما هنگامی که جنبه مرضی پیدا کند و بصورت نگرانی و اضطراب دائم درآید و افکار و اعمال انسان را تحت تأثیر قرار دهد، می‌‌تواند خطرناک باشد
  1
  وقتی مضطرب هستید، نمی توانید به راحتی نفس بکشید و این مسأله به خودی خود تولید استرس می‌‌کند. ممکن است حتی بدون آنکه متوجه باشید نفس خود را در سینه حبس کنید. میزان اکسیژن در خون کاهش می‌‌یابد و عضلات شما منقبض می‌‌شوند. ممکن است احساس سردرد کنید و یا نگرانی شما افزایش یابد. بعد از این هرگاه احساس نگرانی کردید، نفس عمیق بکشید، و چند ثانیه هوا را در ریه های خود نگه دارید. سپس به آرامی تا 10 بشمارید و هوا را آزاد کنید.

  2
  یکی از عوامل استرس زا استفاده نادرست از زمان و نداشتن برنامه ریزی مناسب می‌‌باشد. لیستی از وظایف روزانه خود تهیه کنید و بر اساس درجه اهمیت آنها را تنظیم کنید. سعی کنید کارهای مهم تر را زودتر انجام دهید. بعد از انجام هر کار، آن را از لیست برنامه خود خط بزنید. صبح قبل از هر چیز کارهای را انجام دهید که علاقه چندانی به آنها ندارید، اما مجبورید انجام دهید. به این ترتیب، بقیه روز احساس نگرانی کمتری خواهید کرد.

  3
  سعی کنید دوستان بیشتری پیدا کنید. هرگاه احساس تنهایی و یا نگرانی کردید به دیدار یکی از دوستان خود بروید و با او صحبت کنید.

  4
  تجسم یک منظره زیبا می‌‌تواند ذهن شما را از یک موقعیت استرس زا دور کند. هر گاه فرصت کردید، چشم های خود را ببندید و مکانی آرام و زیبا را در ذهن خود مجسم کنید. سعی کنید تمام جزئیات آن مکان را احساس کنید. ( نوای دلنشین، منظره زیبا، عطر دل انگیز و … ) همچنین می‌‌توانید با خواندن یک کتاب و یا گوش کردن به یک موسیقی آرام و دلنشین، اضطراب را از خود برانید.

  5
  فعالیت های بدنی نقش مهمی در کاهش اضطراب دارد. شما با ورزش کردن و سایر فعالیت های بدنی می‌‌توانید فشارهای روانی ناشی از اضطراب را کاهش دهید. سرگرمی مورد علاقه خود را پیدا کنید و بطور منظم به انجام آن بپردازید. ورزش، کارهای هنری، رسیدگی به گل‌ها و باغچه و … در زمانیکه مضطرب هستید می‌‌تواند شما را آرام کند و انرژی بیشتری به شما بدهد. بخاطر داشته باشید که جسم و روح جدایی ناپذیرند.

  6
  شرط داشتن جسم و روحی سالم، تغذیه مناسب و استراحت کافی می‌‌باشد. بدن سالم و قوی برای غلبه بر استرس آمادگی بیشتری دارد. درست مثل یک ماشین که بدون بنزین از حرکت می‌‌ایستد، بدن شما نیز بدون تغذیه مناسب و خواب کافی قدرت خود را از دست داده و به راحتی تسلیم موقعیت های استرس زا می‌‌شود. پس مراقب خواب و خوراک خود باشید.

  7
  خنده بهترین راه برای غلبه بر استرس می‌‌باشد. گاه گاهی فیلمی کمدی نگاه کنید و یا جمله طنزی بخوانید تا حس شادی و نشاط در شما زنده شود.

  8
  وقتی که مضطرب هستید اغلب به همه چیز با دید منفی نگاه می‌‌کنید. برخی افراد به این مسئله عادت کرده اند و در واقع همیشه نیمه خالی لیوان را می‌‌بینند. اگر شما جزو این دسته افراد هستید، سعی کنید این عادت را ترک کنید. به نقاط روشن و زیبای زندگی فکر کنید و خوش بین باشید. بعد از این به دنبال نکات مثبت یک مسأله باشید نه نکات منفی. خنده یک کودک، دیدن یک دوست قدیمی، آواز یک پرنده، طلوع خورشید، سلامتی، شادابی، جوانی و…. نمونه هایی از نکات مثبت و روشن زندگی می‌‌باشند.ممکن است این نکات بسیار ساده و ناچیزبه نظر آیند،اما به تدریج همین نکات ناچیز می‌‌توانند دید شما را نسبت به زندگی تغییر دهند و از اضطراب شما بکاهند.

  9
  آخرین و مهمترین نکته آنکه در همه حال به خدا توکل کنید و از او یاری بخواهید تا همواره در آرامش به سر ببرید.

  10
  برخی افراد خیلی آرام و راحت به نظر می‌رسند، کارها و فعالیتهای خود را با آرامش بیشتری انجام می‌دهند و کنترل خوبی روی رفتار خود در شرایط اضطراب‌زا دارند. الگوهای رفتاری این افراد با افراد اضطرابی متفاوت است. می‌توان برای کاهش اضطراب رفتار چنین افرادی را به عنوان یک الگو تمرین کرد. آنها چطور حرف می‌زنند؟ چگونه راه می‌روند؟ چگونه نگاه می‌کنند؟ در شرایط اضطراب‌زا چه عکس‌العملی دارند؟ می‌توان با بازی نقش این فرد رفتارهای اضطرابی را در خود کاهش داد.

  منبع : phow.ir

  2 کاربر مقابل از سمانه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند : 3. #33
  عضو جدید shaparakpay آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jul 2016
  جنسیت
  مرد
  سن
  34
  محل سکونت
  درگاه امن اینترنتی
  شدت بیماری
  هیچی
  روش درمانی
  dargah satna
  درباره من
  shetab
  نوشته ها
  2
  امتیاز
  76
  تشکر
  0
  تشکر شده 11 بار در 2 ارسال
  فقط به زمان حال فکر کنید:  گذشته‌تان و آینده‌تان را خیلی جدی نگیرید…

  اصلا پاپیچ خرابکاریها و کوتاهی‌هایی که در گذشته در حق خودتان کرده‌اید، نشوید.  همه همینطور بوده‌اند وانگشت فرو کردن در زخمهای قدیمی، هیچ فایده‌ای جز چرکی شدن آنها ندارد.  آینده را هم که رسما باید به هیچ کجایتان حساب نیاورید.  ترس از حوادث و رخدادهای احتمالی، حماقت محض است..

  فکر هر چیزی، از خود آن چیز معمولا سخت‌تر و دردناک‌تر است…  به خودتان استراحت بدهید:

  حالامی‌گویم استراحت، یکهو فکرتان نرود به سمت یک ماه عشق و حال وسط سواحل هاوایی…! وسط همه گرفتاریها واسترسها و بدبختی‌هاتون...!!!  آدم میتواند خیلی شیک به خود، مرخصی چند ساعته بدهد…  کمی تنهایی، کمی بچگی کردن، کمی خریت یا هر چیز نامتعارفی که شاید دوست داشته باشید…. که کمی از دنیای واقعی دورتان کند و خستگی را بگیرد…  مثل نهنگ‌ها که هر از چندگاهی به بالای آب می‌آیند و نفسی تازه می‌کنند و دوباره به زیر آب برمی‌گردند…  تن‌‌تان را بجنبانید:  ورزش قاتل استرس است...  لزومی هم ندارد که وقتی می‌گوییم ورزش، خودتان را موظف کنید روزی هزار بار وزنه یک تنی بزنید و به اندازه گوریل بازو دربیاورید…  همچین که یک جفتک چارکش منظم وخفیف در روز داشته باشید، کلی موثر است…  از من به شما نصیحت…


  درگاه واسط

  7 کاربر مقابل از shaparakpay عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند : 4. #34
  کاربر حرفه ای ::Baran:: آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  جنسیت
  زن
  سن
  30
  محل سکونت
  شیراز
  شدت بیماری
  متوسط
  شاخص PASI
  6.8
  مدت بیماری
  13 سال
  روش درمانی
  دایوبت و تاکرولیموس
  درباره من
  حساس، زودرنج
  نوشته ها
  644
  امتیاز
  9283
  تشکر
  19,720
  تشکر شده 23,627 بار در 4,205 ارسال
  علایم جسمانی داشتن اضطراب و استرس


  اضطراب و استرس جزء جدانشدنی از زندگی امروزی ما است. برای آنکه درک بهتری از آنها داشته باشیم بهتر است علایم جسمانی داشتن اضطراب و استرس را بشناسیم.

  آیا داشتن اضطراب و استرس علایم جسمانی هم دارد؟

  زندگی در آرامش، آرزوی همیشگی بشر است و قرن‌ها تلاش و پیشرفت علم و دستاوردهای بشری برای رسیدن به این خواسته صورت گرفت، اما آیا آرامش در دنیای کنونی برقرار است؟ آمارها نشان می‌دهد در جهان اول و اروپا که به نظر می‌رسد زندگی در عالی‌ترین سطح قابل تصورش جاری است، بیشتر از پنج درصد اروپایی‌‍‌ها با مشکلات اضطراب دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

  بسیاری درباره درک آنچه اضطراب نامیده می‌شود، دچار نگرانی دائمی، ناراحتی و تنش هستند. اضطراب با راه‌های زیادی می‌تواند سلامت جسمی شما را تحت‌تأثیر قرار دهد که بسیاری از مردم از آن آگاهی ندارند.  دردهای ماهیچه‌ای

  درد می‌تواند علامتی شایع از اضطراب باشد. انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا اعلام کرده است، تنش‌های عضلانی و دردهای ماهیچه‌ای به‌ویژه در ناحیه شانه می‌تواند مهم‌ترین نشانه اضطراب فرد باشد.  سردرد

  درد در پیشانی، بالا و پشت سر و پشت گردن و شانه از مهم‌ترین علائم اضطراب است و استفاده از کافئین بیش از حد این‌گونه سردردها را بیشتر هم می‌کند.  خستگی

  مشکلات روحی و روانی مانند اضطراب یا افسردگی می‌تواند خیلی ساده در یک روز احساس خستگی شدیدی به شما القا کند. این نوع خستگی‌ها با خواب نیز برطرف نمی‌شوند و حتی بعد از یک خواب طولانی نیز فرد با خستگی دست‌وپنجه نرم می‌کند و این خستگی انجام کارهای روزمره را بسیار سخت و طاقت‌فرسا می‌کند، چراکه خستگی روحی شما به خستگی جسمی بدل شده است.  مشکلات گوارشی

  کسانی که دچار اضطراب مزمن هستند اغلب مشکلات گوارشی هم در آنها گزارش شده است. سندروم روده تحریک‌پذیر، شایع‌ترین بیماری افراد مضطرب است. دل‌درد و اسهال در این افراد بیشتر دیده می‌شود و حساسیت‌ آنها به غذاها بسیار بیشتر از سایر افراد است.  هوس شیرینی

  وقتی کسی خیلی به‌دنبال شیرینی و شکلات می‌رود باید به اضطراب او مشکوک شد. بدن افراد در هنگام استرس سطح بالاتری از انرژی طبیعی خود را مصرف می‌کند و مصرف بیشتر به این معنی است که نیاز به سوخت بیشتری دارند، در نتیجه تمایل به غذاهای شیرین که به‌سرعت به انرژی تبدیل می‌شوند بیشتر است. بااین‌حال قند بالا، مصرف سریع و آغاز دوباره این چرخه برای سلامتی بسیار مضر است.  مشکلات خواب

  بی‌خوابی و بیدارشدن بیش از حد از خواب در طول شب از مشکلات رایج افراد مبتلا به اضطراب است. افکار نگران‌کننده و مداوم، آرامش شما را در حالت خاموش‌شدن در خواب از بین می‌برد. مؤسسه سلامت روان و ذهن بریتانیا توصیه می‌کند، اتاق خواب خود را به فضایی آرام و ساکت تبدیل کنید و پیش از خواب مراقب خوردن و نوشیدن خود باشید و تکنیک‌های تنفس آرام را تمرین کنید.  نوسانات خلقی

  تغییرات غیرمنتظره در خلق‌و‌خو از مواردی است که به اختلال اضطراب مربوط می‌شود. عدم تعادل هورمونی، خستگی و ترس از دیگر عوارض جانبی اضطراب است که به نوسانات خلقی می‌انجامد.

  منبع:روزنامه وقایع اتفاقیه
  باران را دوست دارم.... چون رفتن را بلد نیست، تنها می بارد و می آید و عشق می آفریند..

  3 کاربر مقابل از ::Baran:: عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند : 5. #35
  کاربر حرفه ای ::Baran:: آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  جنسیت
  زن
  سن
  30
  محل سکونت
  شیراز
  شدت بیماری
  متوسط
  شاخص PASI
  6.8
  مدت بیماری
  13 سال
  روش درمانی
  دایوبت و تاکرولیموس
  درباره من
  حساس، زودرنج
  نوشته ها
  644
  امتیاز
  9283
  تشکر
  19,720
  تشکر شده 23,627 بار در 4,205 ارسال
  تاثیر استرس بر متابولیسم یا سوخت و ساز بدن  استرس چه بلایی بر سر متابولیسم می‌آورد؟

  استرس، واژه رایجی در زندگی روزمره است و با این که یکی از دشمن‌های اصلی ماست، متاسفانه خیلی از آن دوری نمی‌کنیم و براحتی تسلیم آن شده‌ایم:

  «وقتی می‌خواهیم به یک مراسم مهم برویم و دو ساعت در ترافیک معطل می‌مانیم و سرانجام دیر به آنجا می‌رسیم، وقتی قرار است فرزندمان تا چند ماه بعد امتحان کنکور دهد و ما آنقدر مشغول کارهای فرعی می‌شویم که او را فراموش می‌کنیم در نهایت وقتی امتحان را بد می‌دهد دعوا و مرافعه راه می‌اندازیم و ساعت‌های متوالی عصبی و ناراحت هستیم. وقتی می‌توانیم با بودجه خودمان یک ماشین مناسب بخریم، ولی به خاطر چشم و همچشمی وام می‌گیریم و ماشین بهتری می‌خریم و بعد مجبور می‌شویم روزی سه‌ساعت از استراحتمان را به کار اضافه اختصاص دهیم.»

  همه اینها مثال‌های استرس رایج امروز است.

  در این مقاله سعی می‌کنیم آسیب‌هایی را که استرس روی سیستم‌های بدن وارد می‌کند توضیح دهیم.  خوردن زیاد

  یکی از راه‌های مقابله ما با استرس، خوردن است. به صورت ‌ذاتی مغز حین استرس به قند بیشتری نیاز دارد و ما به سوی غذا می‌رویم. امروزه به دلیل در دسترس بودن غذا خیلی‌ها استرس را با خوردن جبران می‌کنند. متاسفانه این جبران غلط موجب چاقی و تبعات آن یعنی فشارخون، دیابت، تنگی رگ‌های قلبی، سکته مغزی، بیماری پروستات، سرطان پستان و... می‌شود.  افزایش قند خون

  هورمون‌های استرس که سردسته آنها آدرنالین و کورتیزول هستند وقتی تنش عصبی به بدن وارد می‌شود به خون وارد می‌شوند. این هورمون‌ها قند خون را از ذخایر بدن آزاد می‌کنند و با ایجاد مقاومت نسبت به انسولین جلوی مصرف قند توسط سلول‌های عمومی بدن را می‌گیرند تا این قند به مصرف مغز که بی‌نیاز از انسولین می‌تواند از قند بهره‌مند شود، برسد. زیادی قند خون نه‌ تنها فرد را در معرض دیابت قرار می‌دهد، بلکه به خاطر فشار بر لوزالمعده و زیاد کردن انسولین باعث ایجاد تغییرات متابولیک زیادی می‌شود که سر دسته آنها افزایش ریسک سرطان‌هاست.  از بین رفتن تعادل

  به هم خوردن تعادل مواد اکسیدان و آنتی‌اکسیدان در بدن از ثمرات شوم استرس است. این مشکل دلایل مختلفی دارد که برخی ناشناخته هستند: اکسیدان‌ها و رادیکال‌های آزاد موادی هستند که هر لحظه در سلول‌ها تولید می‌شوند. این مواد در واقع سیستم دفاعی مولکولی بدن را تشکیل می‌دهند. سلول‌های دفاعی در برخورد با مزاحم‌هایی مثل میکروب‌ها با تولید و ترشح رادیکال‌های آزاد آنها را منهدم می‌سازند. حین استرس در واقع بدن برای مقابله این مواد را بیش از حد تولید می‌کند.

  با وجود فایده‌هایی که اکسیدان‌ها در بدن دارند، گاهی سطح اکسیدان‌ها در بدن خیلی زیاد می‌شود و در این حالت آنها به مولکول‌های موجود در سلول‌ها آسیب وارد می‌کنند. پروتئین ها، چربی‌ها و اسیدهای نوکلئیک موادی هستند که رادیکال‌های آزاد باعث آسیب آنها می‌شوند.این مواد آسیب دیده در مناطق مختلف موجب تخریب می‌شوند. به عنوان مثال چربی‌های اکسیده شده در جدار رگ‌ها رسوب می‌کنند و موجب تنگی رگ می‌شوند. در واقع وقتی غذای چرب را با استرس بخوریم چند برابر این که بدون استرس بخوریم زیانبار است.


  منبع:jamejamonline.ir
  باران را دوست دارم.... چون رفتن را بلد نیست، تنها می بارد و می آید و عشق می آفریند..

  2 کاربر مقابل از ::Baran:: عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند : 6. #36
  کاربر حرفه ای هانیه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  جنسیت
  زن
  سن
  30
  محل سکونت
  بهشهر
  شدت بیماری
  متوسط
  مدت بیماری
  21 سال
  روش درمانی
  متوترکسات
  نوشته ها
  1,254
  امتیاز
  31700
  تشکر
  62,539
  تشکر شده 61,568 بار در 11,826 ارسال
  ۳ روش تنفس عمیق برای کاهش اضطراب  همین لحظه اضطرابتان را با تنفس عمیق کم کنید؛
  تمرین تنفس عمیق سیستم عصبی پاراسمپاتیک ما را که مسئول فعالیت‌های بدن در زمان استراحت است، تحریک می‌کند. این سیستم عصبی دقیقاً متضاد با سیستم عصبی سمپاتیک ما عمل می‌کند که فعالیت‌هایی که با واکنش جنگ و گریز در ارتباط است را تحریک می‌کند.


  از تمامی عملکردهای خودکار بدن –عملکردهای قلبی-عروقی، گوارش، هورمونی، غددی، ایمنی– فقط تنفس است که می‌تواند به سادگی به صورت اختیاری کنترل شود.


  با تغییر اختیاری سرعت، عمق و الگوی تنفس، می‌توانیم پیام‌هایی که از دستگاه تنفسی بدن به مغز فرستاده می‌شود را تغییر دهیم. به این ترتیب، تکنیک‌های تنفس دری به روی شبکه ارتباطی خودکار باز می‌کند که از طریق آن می‌توانیم با تغییر الگوی تنفسی‌مان با زبان بدن، پیام‌های خاصی به مغز بفرستیم، زبانی که مغز آن را می‌فهمد و به آن پاسخ می‌دهد. پیام‌های دستگاه تنفسی تاثیراتی سریع و قوی بر روی مراکز اصلی مغز دارند که با فکر، احساس و رفتار درگیر هستند.


  تکنیک‌های مختلفی برای کاهش استرس و اضطراب وجود دارد که در اینجا به سه مورد از این رویکردها اشاره می‌کنیم:
  تنفس منسجم

  تنفس منسجم، نفس کشیدن با سرعت ۵ نفس در دقیقه است که متوسط محدوده سرعت تنفس رزونانس می‌باشد. برای اینکار می‌توانید برای دم تا ۵ بشمارید و برای بازدم نیز تا ۵ بشمارید. سرعت ۵ دقیقه‌ای، تنوع ضربان قلب (HRV)، که سنجش درستی عملکرد سیستم عصبی پاراسمپاتیک است، را به ماکسیمم می‌رساند. تغییر سرعت و الگوی تنفس، HRV را تغییر می‌دهد که این موجب تغییر در سیستم عصبی بدن خواهد شد. هرچه HRV بالاتر باشد بهتر است زیرا HRV بالا باعث می‌شود سیستم قلبی-عروقی سالمتر و سیستم واکنش استرس قوی‌تری داشته باشیم. تنفس با سرعتی که نزدیک به سرعت رزونانس ایدآل (حدود ۵ نفس در دقیقه) باشد، HRV را ده برابر بالا می‌برد.


  تنفس مقاومت
  تنفس مقاومت درست همان چیزی است که از نامش پیداست: تنفسی که دربرابر جریان هوا مقاومت ایجاد می‌کند.


  مقاومت را می‌توان با جمع کردن لب‌ها، گذاشتن نوک زبان دربرابر قسمت داخلی دندان‌های بالایی، خش‌خش کردن از دندان‌های گره خورده، سفت کردن عضلات گلو، کمی بستن دهانه حنجره، باریک کردن فضاری بین تارهای صوتی یا استفاده از یک شیئ خارجی مثل نفس کشیدن از داخل یک نی، ایجاد کرد.


  شاید همه اینها کمی برایتان پیچیده به نظر برسد. نفس کشیدن باید کاری راحت باشد، درست است؟ کمی برایتان راحت‌ترش می‌کنیم: طبق نظر کارشناسان نفس کشیدن از بینی به مراتب نسبت به نفس کشیدن از دهان مقاومت بیشتری تولید می‌کند.
  حرکت تنفس


  حرکت تنفس زمانی است که نفس از ذهنتان فراتر می‌رود. این تمرین را می‌توان با یک ماساژ داخلی بدن مقایسه کرد. فرستادن نفستان به جایی دور و اطراف بدنتان (به شرط آنکه گم نشود) به شما کمک می‌کند تمرکزتان را روی تمرین حفظ کنید نه روی کارهایی که باید انجام دهید زیرا تا ۵ شمردن ممکن است برایتان خسته‌کننده شود. در زیر به چرخه‌ای که متخصصین ارائه داده‌اند اشاره می‌کنیم:


  وقتی نفس را داخل می‌کشید، تجسم کنید که نفستان را به بالای سرتان حرکت می‌دهید.


  وقتی نفستان را بیرون می‌دهید، تجسم کنید که آن را به پایین ستون‌فقراتتان، یعنی کف لگنتان هدایت می‌کنید.


  هربار که نفس را داخل می‌کشید، آن را به بالای سرتان ببرید.


  هربار که نفس را بیرون می‌دهید، آن را به پایین ستون‌فقراتتان حرکت دهید.


  این چرخه را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.


  تاریخچه حرکت تنفس بسیار جالب است. این تکنیک توسط راهبین مسیحی ارتودکس روسی در حول و حوش قرن یازدهم ابداع شده است. این راهبین تکنیک حرکت تنفس را به جنگجویان روسی مقدس آموزش می‌دادند تا از آنها دربرابر آسیب محافظت کرده و به آنها قدرت بدهند که دربرابر مهاجمین پیروز شوند.

  http://www.mardoman.net/health/breathanxiety
  مردمان

  2 کاربر مقابل از هانیه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند : 7. #37
  ﮐﺎﺭﺑﺮ ﺍﻧﺠﻤﻦ ali ta آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2016
  جنسیت
  مرد
  سن
  29
  محل سکونت
  فسا
  شدت بیماری
  ضعیف
  مدت بیماری
  6 سال
  روش درمانی
  پماد
  درباره من
  سرعت و...شعر
  نوشته ها
  40
  امتیاز
  1740
  تشکر
  1,063
  تشکر شده 846 بار در 185 ارسال
  می‌گویند پوست ما افشاكننده حالات و وضع روحی و روانی ماست، به طوری كه در دوران پراسترس و پرتنش كه به طور طبیعی در زندگی همه افراد پیش می‌آید، پوست مان پژمرده و تیره به نظر می‌رسد و آثار خستگی بر آن قابل مشاهده است، اما اتفاق بدتر زمانی می‌افتد كه دوره‌های پراسترس در زندگی‌مان طولانی بشود كه حاصل آن ریزش منطقه‌ای مو یا بروز آثار پیری و چین و چروك بر پوست خواهد بود كه شاید جبران آن به سادگی و در كوتاه‌مدت ممكن نباشد.

  واقعیت آن است كه به طور عادی پوست و موی ما در معرض انواع آسیب‌ها و آلودگی‌های محیطی از نور خورشید گرفته تا آلاینده‌های محیطی و در برخی افراد اثرات منفی ناشی از مصرف سیگار و الكل قرار دارد.

  استرس می‌تواند سیستم‌های دفاعی طبیعی بدن كه آسیب‌پذیری نسبت به این عوامل را كاهش می‌دهد، تضعیف كند و به این ترتیب روند ترمیم‌كنند‌گی پوست با اختلال مواجه می‌شود كه حاصل آن تخریب بافت پوست و مو و ظاهر شدن نشانه‌های پیری زودرس روی پوست است.

  اما نكته مهم در این میان باورهای اشتباهی است كه در ارتباط با آثار استرس بر پوست و مو قابل مشاهده است كه دكتر مسعود داوودی، متخصص بیماری‌های پوست و مو درباره آنها چنین توضیح می‌دهد: استرس می‌تواند به ریزش سكه‌ای یا منطقه‌ای مو منجر شود، اما در سفید‌شدن موها برخلاف تصور عامه نقشی ندارد، بلكه ریزش موهای تیره‌تر پوست كه در مواجهه با تنش‌ها آسیب‌پذیرتر است، باعث به چشم آمدن بیشتر موهای سفید شخص می‌شود.  از سوی دیگر برخلاف تصور بسیاری كه جوش‌های ایجاد شده روی صورت‌شان را ناشی از عوامل عصبی می‌دانند، استرس می‌تواند جوش‌ها را همچون برخی از بیماری‌های پوستی تشدید كند، ولی این اتفاق برای افرادی می‌افتد كه مستعد ابتلا به آكنه هستند و به خودی خود عامل بروز جوش و آكنه روی پوست نیست.  گناه پوست آسیب‌دیده بر گردن استرس

  هیچ‌یك از متخصصان پوست و مو منكر آن نمی‌شوند كه استرس و اضطراب‌های روحی و روانی می‌تواند تبعاتی چون كاهش شدید وزن، پایین آمدن منابع مغذی موجود در بدن و ریزش موی منطقه‌ای را در پی داشته باشد. مهم‌تر از آن استرس می‌تواند عامل تشدید یا بروز برخی از بیماری‌های حاد و جدی پوستی باشد.  دكتر داوودی می‌گوید: واقعیت آن است كه ریزش موی منطقه‌ای به دنبال یك دوره پراسترس اتفاق می‌افتد، اما این مشكل در صورتی كه طاسی در فرد جنبه ژنتیك نداشته باشد، پس از گذراندن دوران استرس، رفع می‌شود. از سوی دیگر استرس می‌تواند به تشدید یا آشكار شدن برخی از بیماری‌های پوستی نهفته منجر شود كه شایع‌ترین آنها پسوریازیس (بیماری پوستی مزمن خودایمنی كه باعث افزایش سرعت چرخه رشد سلول‌های پوست می‌شود)، لوپوس (لوپوس بیماری سیستم ایمنی بدن است كه می‌تواند قسمت‌های مختلفی مانند پوست، مفاصل، قلب، ریه، خون، كلیه‌ها و مغز را درگیر كند)، كهیر، حساسیت‌های پوستی و «لیكن پلان» (بیماری شایع پوست و مخاط) است.  استرس، عامل بروز یا تشدید آلرژی پوستی

  افراد زیادی هستند كه هنگام بروز عصبانیت، ناراحتی و اضطراب علائمی چون كهیر، خارش و آلرژی‌های پوستی را بروز می‌دهند. چنین تظاهراتی به این معناست كه اگر بیمار مبتلا به اگزما یا حساسیت پوستی دچار استرس شود، بیماری‌اش بیش از پیش شعله‌ور خواهد شد.

  بر این اساس متخصصان پوست به تمام افرادی كه در برخورد با استرس دچار حساسیت، كهیر یا حتی آكنه‌های چركی می‌شوند، توصیه می‌كنند برای مدتی و تا خارج شدن از شرایط استرس، از خوردن خوراكی‌های چرب، شیرین و محرك پرهیز كنند.

  همچنین این محققان برای كاهش عوارض استرس بر پوست به تمام افراد و بخصوص افراد مستعد بروز آلرژی‌های پوستی یا آكنه توصیه می‌كنند كه در همه فصل‌های سال برای كاهش اثرات استرس بر پوست‌شان از ضدآفتاب استفاده كنند البته استفاده از ماسك‌های خانگی با استفاده از انواع میوه‌ها نیز در كاهش اثرات استرس بر پوست می‌تواند موثر باشد.  استرس دامن ناخن‌ها هم می‌گیرد

  اگر عادت به جویدن ناخن هایتان دارید یا هنگامی كه عصبی هستید با ناخن هایتان روی میز ضربه می‌زنید، بدانید كه این كار می‌تواند باعث بدشكل شدن ناخن‌ها و ایجاد خط‌هایی عمودی روی سطح آنها شود. به بیان دیگر بسیاری از افرادی كه از بدشكل بودن ناخن‌های خود شكایت دارند، نمی‌دانند بدرفتاری ناشی از استرس باعث به وجود آمدن این مشكل برای ناخن‌هایشان شده است.  اما متخصصان توصیه می‌كنند كه این افراد در طول دوران درمان استرس، همیشه ناخن‌های خود را كوتاه نگه دارند تا عادت جویدن و ضربه‌زدن با آنها به مرور زمان از سرشان بیفتد. همچنین ورزش‌كردن، پرهیز از حمام آب داغ و مرطوب‌كردن پوست اطراف ناخن‌ها می‌تواند تا حد زیادی باعث كنترل استرس و كاهش عوارض ناشی از آن بر ناخن‌ها شود.  به پوست‌تان كمك كنید

  استرس می‌تواند به افزایش رنگدانه‌های پوست و در نتیجه تیره و كدر شدن آن منجر بشود. همین‌طور شادابی و طراوت پوست را با توجه به ضعیف‌كردن سیستم‌های حفاظتی بدن به مخاطره بیندازد، اما دكتر داوودی با توجه به این‌كه حذف عوامل تنش‌زا به طور قطعی در زندگی ممكن نیست به ارائه راهكارهایی برای كاهش اثرات استرس و اضطراب بر پوست اشاره می‌كند و می‌گوید: ژنتیك، خواب خوب و تغذیه سالم در كنار هم می‌تواند به داشتن پوست و مویی شاداب و سالم كمك كند و روند پیری پوست را به تعویق اندازد. یعنی به دنبال خستگی، استرس و بی‌خوابی چروك و تیرگی در پوست تظاهرات بیشتری پیدا می‌كند. پس اولین قدم برای مقابله با آثار منفی ناشی از خستگی و استرس بر پوست داشتن خواب مناسب و تغذیه مبتنی بر مصرف بالای میوه و سبزی‌ها است.  این متخصص پوست تاكید می‌كند: استفاده از داروهای موضعی ضدچروك و پیری پوست در دوران پراسترس می‌تواند، كمك‌كننده باشد و بخصوص در شرایط استرس جسمی ناشی از كار زیاد، مصرف داروهای آنتی‌اكسیدانی و مولتی ویتامین‌ها بخصوص ویتامین c و e بسیار موثر است. البته استفاده از آرام بخش‌ها تحت نظر پزشك متخصص نیز گاهی ضروری می‌شود.

  در نهایت داشتن آرامش و اختصاص زمانی از روز به ورزش و فعالیت بدنی برای رسیدن به آرامش روحی و جسمی می‌تواند در كاهش اثر استرس بر پوست در كنار دیگر ارگان‌های بدن مفید باشد.  به نقل از جام جم آنلاین

  3 کاربر مقابل از ali ta عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند : 8. #38
  کاربر حرفه ای هانیه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  جنسیت
  زن
  سن
  30
  محل سکونت
  بهشهر
  شدت بیماری
  متوسط
  مدت بیماری
  21 سال
  روش درمانی
  متوترکسات
  نوشته ها
  1,254
  امتیاز
  31700
  تشکر
  62,539
  تشکر شده 61,568 بار در 11,826 ارسال

  زمانی که استرس داریم، ممکن است کارهایی بکنیم که به ما کمک کنند موقتا احساس بهتری بکنیم، اما در واقع، در بلند مدت، استرس بیشتری ایجاد می‌کنند، مثلا خرید کردن وسواسی!

  برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: زمانی که استرس داریم، ممکن است کارهایی بکنیم که به ما کمک کنند موقتا احساس بهتری بکنیم، اما در واقع، در بلند مدت، استرس بیشتری ایجاد می‌کنند، مثلا خرید کردن وسواسی! همچنین احتمال اینکه بدون فکر کردن حرکتی انجام دهیم بیشتر می‌شود، که می‌تواند در روابط ما باعث اختلاف شده، در محل کار راندمان‌مان را پایین بیاورد و خیلی چیزهای دیگر.

  از همه مهمتر، این رفتارهای ریشه‌دار و عادتی شاید شناخته نشده بمانند، اما بی‌صدا و تدریجا یک چرخه‌ی معیوب از استرس‌هایی تولید می‌کنند که روز به روز هم بیشتر شده و توانایی ما برای غلبه بر آنها نیز ضعیف‌تر می‌شود. در این مطلب برخی از بدترین و رایج‌ترین عادت‌ها را برای‌تان می‌گوییم که موجب استرس می‌شوند، و استراتژی‌هایی به شما ارائه می‌دهیم که بتوانید از این عادات دست بکشید.
  خوردن هیجانی


  وقتی استرس داریم احتمال اینکه بدون احساس گرسنگی، غذا بخوریم یا غذاهای ناسالم را انتخاب کنیم (فورا حال‌مان را خوب می‌کنند اما بعد از مدت کوتاهی، اُفت ناگهانی انرژی باعث احساس بدمان می‌شود) بیشتر می‌شود.


  تمایل به خوردن هیجانی به ما کمک می‌کند در عرض مدت کوتاهی احساس بهتری پیدا کنیم، علاوه بر این، لذت بردن از یک دسر خوشمزه می‌تواند یکی از خوشی‌های زندگی باشد که حال‌مان را خوب کند، اما زیاده‌روی کردن در مصرف این خوراکی‌ها می‌تواند باعث لطمه زدن به سلامتی شود، مثلا افزایش وزن، نوسانات خلقی، کاهش انرژی و سایر پیامدهای منفی، از نتایج تغذیه‌ی نادرست هستند. این پیامدها نیز می‌توانند استرس بیشتری تولید کنند!

  این بار اگر دیدید دلیل گرایش به خوردن‌تان چیزی غیر از گرسنگی است، یک لحظه مکث کنید و ببینید چه کار قرار است بکنید و آیا می‌توانید این چرخه‌ی معیوب را بشکنید. این راهکارها به شما کمک می‌کنند خوردن هیجانی را متوقف کرده و در زمان استرس، راههای مفیدتری را در پیش بگیرید.

  خرید درمانی


  وقتی میزان استرس‌مان بالاست، خرید کردن می‌تواند یک تسکین قوی و فوری ایجاد کند، مخصوصا برای خانم‌ها. به این حالت، خرید درمانی گفته می‌شود. البته خرید کردن فواید خاص خودش را دارد؛ خریدن چیزهای کوچک که باعث شادی ما می‌شوند می‌تواند ابزاری مفید و انگیزشی برای زمانی باشد که قصد ایجاد تغییرات سالمی را داریم، یا روحیه‌ی ما را بهتر کند، به شرط آنکه خریدن کردن‌‌ ِ ما، تحت کنترل‌مان باشد.


  مشکل اصلی زمانی ایجاد می‌شود که خرید کردن آنقدر تکرا شود یا آنقدر سراغ چیزهای گرانقیمت برویم که هزینه‌های آن، به فوایدش نیرزد، این اتفاقی است که فورا می‌افتد! درست مانند زمانی که بدون احساس گرسنگی غذا می‌خوریم، ممکن است چیزهایی را بخریم که نیازی به آنها نداریم، و در واقع فقط تحت تاثیر استرس، خرید می‌کنیم! این عادت می‌تواند دردسرهای مالی ایجاد کرده و در معرض احساس خشم، فرسودگی و افزایش استرس قرار بگیریم.

  نشخوار فکری یا ذهن‌ مشغولی‌های وسواسی


  ممکن است شروعش اصلا بد نباشد: فرض کنید روز بدی را پشت سرگذاشته‌اید، با یک دوست خوب صحبت می‌کنید، از شما حمایت می‌کند، به شما دلگرمی می دهد، تائیدتان می‌کند و خلاصه‌ی کلام اینکه با او درددل می کنید، و در نهایت احساس بهتری پیدا می‌کنید. درست به همین دلیل است که حمایت اجتماعی، برای ما انسان‌ها مفید است و می‌تواند یکی از مرهم‌های قوی برای دل‌نگرانی‌ها و استرس‌های ما باشد.


  اما مشکل از آنجایی شروع می‌شود که ما در مورد مسائل و مشکلات‌مان زیاد، پرتنش و پر از احساس و یا بطور خاص حرف می‌زنیم. وقتی به جایی می‌رسیم که تنها روی منفی‌ها تمرکز می‌کنیم، دیگر تمایل نداریم راه‌حل‌هایی را بشنویم که ممکن است مفید و مشکل‌گشا باشند. این حالت می‌تواند ما را به ورطه‌ی نشخوار فکری بکشاند که نوعی تفکر عمیق است، تفکر عمیقی که شما در درون خود با دیگران و مسائل‌تان درگیر می‌شوید و در نتیجه واکنش‌تان به استرس، دیگر رویکرد مثبتی ندارد.
  تفکر عمیق شاید از جای مثبتی شروع شود، جایی که قصد دارید راه‌حل مناسبی پیدا کنید، اما با تکرار و دچار کژروی شدن، در حلقه‌ای از افکار منفی گرفتار می‌شوید. نشخوار فکری، تاثیرات مضر جسمی و روحی دارد. وقتی ما در همان ابتدا روی جوانب منفی تمرکز می‌کنیم، دیگر به سختی خواهیم توانست جوانب مثبت را ببینیم. با وارد شدن در مسیر مارپیچ روی به تباهی، استرس‌مان بیشتر شده و این استرس و فشار به شیوه‌های گوناگونی در بدن نیز احساس خواهد شد.

  http://www.bartarinha.ir/fa/news/566...86%DB%8C%D8%AF

  3 کاربر مقابل از هانیه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند : 9. #39
  کاربر حرفه ای هانیه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  جنسیت
  زن
  سن
  30
  محل سکونت
  بهشهر
  شدت بیماری
  متوسط
  مدت بیماری
  21 سال
  روش درمانی
  متوترکسات
  نوشته ها
  1,254
  امتیاز
  31700
  تشکر
  62,539
  تشکر شده 61,568 بار در 11,826 ارسال
  استرس؛ عارضه ای که نه تنها روح، بلکه جسم انسان را تخریب می کند

  فروغ بیداری ۲۱ ساعت پیش


  http://rzto.ir/r-0

  «استرس» واژه ای که است که در این زمانه بسیار می شنویم. وقتی پزشکان دلیلی برای برخی از دردهایمان پیدا نمی کنند آن را به استرس و سیستم عصبی بدن ربط می دهند. از بیماری های پوستی گرفته تا سرماخوردگی های مکرر، مشکلات دهان و دندان، اضافه وزن، خستگی دایمی، بی حوصلگی، حواس‌پرتی و افسردگی. البته این ادعاها چندان هم بی ربط نیستند. نگرانی ها و ترس های همیشگی باعث می شوند تا سیستم عمومی بدن دچار اختلال شود.
  ناراحتی های ناشی از اضطراب، روی بخش های مختلفی همچون سلول ها، استخوان ها و پوست تاثیرات مجزا دارند. استرس دایمی حتی باعث بروز پیری زودرس نیز می شود. گفته می شود، افرادی که برای سال های طولانی تحت تاثیر استرس قرار دارند، اصولا حواس پرت هستند و تمرکز کافی روی کارهای خود ندارند.
  با این تفاسیر باید گفت، استرس نوعی بیماری است که علاوه بر روح، به جسم انسان نیز آسیب های فراوانی وارد می کند. هورمون استرس، کورتیزول نام دارد که افزایش ترشح آن جسم و روح را به طور همزمان تخریب می کند. بر اساس تحقیقاتی که چند سال پیش در آمریکا صورت گرفت، مشخص گشت اشخاصی که کورتیزول بالایی دارند، پیرتر از سن واقعی خود به نظر می رسند.
  اما چرا استرس این همه نشانه و عوارض منفی از خود بر جای می گذارد؟ شاید یکی از دلایلش این باشد که در حال حاضر، مردم سعی می کنند تنش ها و هیجانات منفی خود را بروز ندهند و در نتیجه در وجودشان تلنبار شده و نتایج مصیب‌باری بدنبال خواهد داشت.
  به همین دلیل، بسیار مهم است بدانید استرس مداوم تا چه اندازه می تواند سلامت جسم و روح شما را به خطر بیندازد.
  استرس موجب ریزش بیش از ۱۰۰ تار مو در هر روز می شود.

  تاثیر استرس بر مو
  تقریبا همه این عبارت را شنیده ایم که یکی از علل ریزش موها، استرس زیاد است. در زمان کنونی که مردم دایما با تنش های کوچک و بزرگ دست و پنجه نرم می کنند، ریزش موها هم به امری رایج بدل گشته و در بیشتر مواقع نیز انگشت اتهام به سوی استرس دراز است. البته ریزش بیش از ۱۰۰ تار مو در روز طبیعی است و اگر این تعداد مثلا به ۳۰۰ تار مو در روز افزایش پیدا کند، باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.
  وقتی ریزش مو در نتیجه تغذیه نامناسبِ ناشی از استرس باشد، احتمالا ملزم به استفاده از ویتامین های B12، زینک، آهن یا پروتئین فریتین خواهید بود که باعث رشد مو می شوند. البته گفتنی است که در کنار مصرف این ویتامین ها، باید از میزان استرس های خود نیز کم کنید تا در عرض کمتر از یکسال حجم موها به حالت طبیعی بازگردد.
  همچنین باید اشاره کنیم که استرس موجب سفیدی موها نیز می شود.
  مشکلات دهان و دندان
  استرس موجب بروز بیماری های لثه می شود.

  تحقیقات متعددی در سال های اخیر ثابت کرده اند، افرادی که میزان کورتیزول خون (هورمون استرس) آنها بالا است معمولا از بیماری های مربوط به لثه رنج می برند. یکی از دلایل این امر این است که افراد مضطرب، در بیشتر مواقع دهان خشکی دارند و همین امر موجب بروز بیماری های لثه در آن ها می شود. همچنین این افراد اصولا به ظاهر و سلامت خود هم اهمیت چندانی نمی دهند در نتیجه ممکن است به بهداشت دهانشان نیز بی اعتنا باشند که بعدها برایشان دردسرساز خواهد شد.
  بعلاوه، بسیاری از افراد مضطرب هنگام تجربه شرایط پر استرس دندان قروچه می کنند که این کار در طولانی مدت باعث از بین رفتن لایه های محافظ دندان و خراب شدن آنها می شود. بیشتر افرادی که دچار شکستگی یا آسیاب شدن دندان شده اند عموما دچار اضطراب شدید در زندگی بوده اند.
  مشکلات پوستی ناشی از استرس
  هر چه استرس بیشتر شود، میزان تولید چربی سلول های پوست نیز بیشتر می شود.

  بسیاری از مردم در نتیجه استرس دچار ورم می شود. برخی روانشناسان معتقدند که کورتیزول و دیگر هورمون های استرس باعث تشدید ورم در بخش های مختلف بدن می شوند. هنگامی که افراد برای مدت طولانی دچار ورم می شوند، پف کردن می تواند از کنترل خارج و باعث ایجاد بیماری های مختلف می شود.
  همچنین، یکی دیگر از شایع ترین تاثیرات استرس در بدن، بروز جوش و آکنه و چین‌وچروک پوست است. هر چه استرس بیشتر شود، میزان تولید چربی سلول های پوست نیز بیشتر می شود. با افزایش ترشح کورتیزول و آدرنالین در بدن، قند بیشتری نیز تولید می شود و در نتیجه اکنه روی پوست شکل می گیرد.
  افزایش ناگهانی قندخون در اثر ترشح زیاد کورتزول یا آدرنالین در خون همچنین بر مولکول های کلاژن نیز تاثیر می گذارد. کلاژن پروتئینی است که موجب زیبایی و سلامت پوست می شود. افزایش کورتیزول در بدن باعث کاهش ترشح اسیدهایی می شود که در شفافیت و صاف بودن پوست نقش اساسی دارند. با کاهش این مولکول ها، چین و چروک پوست افزایش می یابد.
  استخوان های شکننده و مشکلات ناخن
  افرادی که استرس دارند، اصولا با جویدن ناخن یا پوسته های اطراف آن خود را آرام می کنند.

  یکی از عوارض جانبی کورتیزول روی بدن، پیشگیری از جذب کلسیم توسط استخوان هاست. افرادی که دچار اضطراب، افسردگی و ترس و نگرانی های زیاد هستند، استخوان آنها تراکم ضعیف تری دارد.
  همچنین، افرادی که استرس دارند، اصولا با جویدن ناخن یا پوسته های اطراف آن خود را آرام می کنند که در طولانی مدت باعث می شود تا شیارهایی افقی مضر روی سطح ناخن ها به وجود بیایند. این کار در طولانی مدت باعث از بین رفتن بستر ناخن و در نتیجه، ضعیف شدن خود ناخن ها می شود.
  تاثیر منفی روی مغز و افزایش وزن
  ممکن است فرد پر استرس برای کاهش اضطراب خود به غذا خوردن پناه ببرد.

  استرس می تواند باعث مختل شدن روند فکری و قدرت تصمیم گیری در فرد بشود. همچنین نگرانی زیاد باعث می شود تا تعادل هورمون ها نیز به هم بریزد و اشتهای فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد. از این رو ممکن است فرد پر استرس برای کاهش اضطراب خود به غذا خوردن پناه ببرد.
  احساسات و افسردگی
  افرادی که از استرس مزمن رنج می برند، خیلی زود ناامید، سرخورده و عصبانی می شوند.

  افرادی که از استرس مزمن رنج می برند، خیلی زود ناامید، سرخورده و عصبانی می شوند. این افراد در اغلب مواقع نگران مسایلی هستند که در مواقع عادی اصلا مهم نیستند.
  استرس همچنین موجب تشدید بیماری ها نیز می شود و بعضا می تواند منجر به خودکشی نیز شود. این عارضه روی زندگی عاطفی فرد نیز تاثیر منفی دارد و موجب تغییر حالت های احساسی می شود.
  در انتها نیز شاید بد نباشد با برخی از خوراکی ها که موجب کاهش استرس می شوند، آشنا شوید.
  شکلات تلخ: منبع غنی فلاونوئید ، عنصر آرامش بخش
  شکلات تلخ مملو از فلاونوئید است که خاصیت آرامش بخش دارد.

  شکلات تلخ مملو از فلاونوئید است که خاصیت آرامش بخش دارد. (چای بابونه نیز منبع غنی از این ماده انرژی زاست). شکلات همچنین حاوی فنتیلامین است، نوعی ماده شیمیایی که باعث بهتر شدن روحیه شما می شود. هر چه شکلات تلخ تر و سیاه تر باشد، عناصر مقوی بیشتری دارد. بنابراین، بهتر است شکلات های تلخ بالای ۷۰ درصد را مصرف کنید.
  شیر کم چرب: آرامش بخش
  ثابت شده است یک لیوان شیر گرم واقعا آرامش بخش است. یک یافته علمی نشان می دهد زنانی که روزانه ۴ لیوان شیر کم چرب یا بدون چربی می نوشند، نصف افرادی که در طول هفته فقط یک لیوان شیر کم چرب می نوشند، دچار استرس می شوند.
  جودوسر: عامل ترشح سروتونین، هورمون آرامش بخش
  کربوهیدرات ها به انسان کمک می کنند تا سروتونین – هورمون آرامش بخش که با تاثیر منفی اضطراب مبارزه می کند – تولید کند.

  کربوهیدرات ها به انسان کمک می کنند تا سروتونین – هورمون آرامش بخش که با تاثیر منفی اضطراب مبارزه می کند – تولید کند. به همین دلیل است که وقتی مضطرب هستیم، بدن ما کربوهیدرات می طلبد. هوس خود را از یک منبع سالم برآورده کنید. جودوسر منبع غنی فیبر است و بدن به آرامی آن را جذب می کند. با خوردن سوپ یا آش جودوسر، سروتونین بدن شما افزایش پیدا می کند و شما برای مدت طولانی تری آرام هستید و قند خونتان نیز در وضعیت خوبی قرار خواهد داشت.
  ماهی: مملو از امگا ۳
  تحقیقات نشان داده است، اسیدهای چرب امگا ۳ در گوشت ماهی هایی همچون سالمون زیاد هستند. امگا ۳ میزان سروتونین خون را افزایش و در مقابل، استرس را کاهش می دهد. یک رژیم غذایی کامل و غنی از مگا سه باعث توقف ترشح هورمون های اضطراب همچون کورتیزول و آدرنالین می شود.
  گردو: کاهنده فشار خون
  کارشناسان توصیه می کنند در طول روز دست کم ۳۴ گرم گردو مصرف کنید.

  گردو فشار خون را کاهش می دهد. این ماده برای افرادی مفید است که قلب آنها به دلیل وجود آدرنالین زیاد، تپش زیادی دارد. کارشناسان توصیه می کنند در طول روز دست کم ۳۴ گرم گردو مصرف کنید.
  تخمه آفتابگردان: عامل قوی تولید دوپامین، هورمون آرام‌بخش
  منبع کاملی از اسید فولیک است که کمک می کند بدن شما ماده شیمیایی آرام کننده به نام دوپامین تولید کند.

  http://rooziato.com/1396131946/%D8%A...C%D8%B3%D9%85/
  روزیاتو

  3 کاربر مقابل از هانیه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند :
صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اکنون ساعت 10:54 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.
ﻛﭙﯽ ﺑﺮﺩﺍﺭﯼ ﺍﺯ ﻣﻄﺎﻟﺐ ﺳﺎﻳﺖ ﺑﺪﻭﻥ ﺫﻛﺮ ﻣﻨﺒﻊ www.PsoriasisTalk.ir ﻣﻤﻨﻮﻉ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ