انجمن مجازی تخصصی پسوریازیس

در صورتی که هنوز عضو نشده اید برای ارسال مطالب , دانلود فایل ها, دسترسی به انجمن های ویژه کاربران عضو شده و ... در سایت ثبت نام کنید . ثبت نام

تلگرام اینستاگرم انجمن در گوشی شما Follow us on Twitter Follow us on Facebook
 • آخرین اخبار RSS Feed

  by
  Article Preview  ویتامین ها بخشی از کل غذاهای دریافتی ما هستند و برای متابولیسم و عملکرد فیزیولوژی آن ضروری است، البته این بدان معنی نیست که ویتامین بخصوص وجود ندارد که برای پوست مفید باشد. ویتامین ها نیز مثل هورمونها اندازه مشخصی دارند و نباید از حد معمول متجاوز شود.
  بر اساس نتایج AAD (American Academyof Dermatology)، ویتامینها، مواد مغذی، آنتی اکسیدانها و دیگر ذخایر غذایی به طور مستقیم بر روی پوست تاثیر می گذارند و پوست از غذاهایی که می خوریم بسیار تاثیر پذیر است.
  ...
  by  تعداد بازدیدها: 5684 
  Article Preview  فتوتراپي درمان بيماري هاي پوست بوسيلۀ دستگاه هايي با اشعۀ الكترومنيتيك غير يونيزه با يا بدون افزودن دارو هاي فتواكتيو مي باشد. فتوتراپي شامل ، فتوكموتراپي (PUVA) و فتوديناميك تراپي (PDT) و UVB تراپي مي باشد.

  فتوكموتراپي درمان تركيبي از يك مادۀ شيميايي جاذب نور( فتو اكتيو) و نوردرماني مي باشد.

  پسورالن مثال كلاسيك داروي فتواكتيو است كه بوسيلۀ اشعۀ اولتراويوله با طول موج بلند تحريك مي گردد و سبب افزايش جذب انرژي موجود در UVA مي گردد.از اينرو استفاده همزمان پسورالن و UVA در اصطلاح PUVA ناميده مي شود.


  تأثيرات UV بر پوست :

  وقتي پوست در برابر اشعۀ اولتراويوله قرار مي گيرد واكنش هاي قابل پيش بيني از خود نشان مي دهد كه اين اثرات به دو دسته تقسيم مي شوند.


  اثرات حاد :

  1-اريتم و قرمزي: يك برافروختگي اوليه به دنبال قرار گرفتن پوست در برابر (UVB) بوجود مي آيد كه زود فروكش مي نمايد. 6 تا 12 ساعت بعد يك پاسخ اريتماي ثانوي ديده مي شودكه بيشتر طول كشيده و دليل آن آسيب عروق خوني و التهاب ثانوي به مرگ سلولي مي باشد.

  2-آفتاب سوختگي: آفتاب سوختگي سبب آسيب خيلي جدي به پوست مي گردد كه عمدتا بوسيلۀ (UVB) ايجاد مي گردد.آسيب و مرگ سلولي در اپيدرم وآسيب عروق خوني در درم وجود دارد.بدنبال اريتم تأخيري ، ادم درم و اپيدرم (هردو) و سپس طاول ديده مي شود.جند روز بعد پوسته ريزي صورت مي گيرد.

  اثرات مزمن:

  1-ضخيم شدن پوست: براي آن عده كه برنزه نمي شوند ضخيم شدن پوست راه اصلي حفاظت از نور خورشيد است.

  2- تحليل غدد چربي: قرار گرفتن بطور طولاني در برابر نورخورشيد سبب مي شود غدد چربي تمايل به آتروفي شدن پيدا كرده و خشكي پوست را بدنبال داشته باشد. حفره هاي فوليكولي آتروفي شده مي توانند سبب گسترش تشكيل كمدنهاي پيري گردند

  3- سرطان زايي: قرار دادن اپيدرم بطور طولاني در برابر UVA مي تواند سبب ديسپلازي اپيدرم شده و ممكن است منجر به سرطان اپيدرم گردد. تومورهاي سرطاني اوليه شامل كراتوزيس ، اكتنيك كراتوزيس، پروكراتوزيس ، بيماري بون (Bowen ) ،SCC و BCCمي باشد.

  4- برنزه شدن: UVA بطور اوليه سبب برنزه شدن فوري مي گردد، كه دليل آن تيره شدن مواد ايجادكننده ملانين بوده و در طي دقايق اوليه اتفاق مي افتد، در عرض يك ساعت به بيشترين حد خود رسيده و سپس بطور آهسته ظرف بيش از 12 ساعت فروكش مي نمايد.

  آفتاب سوختگي تأخيري بوسيلۀ UVB ايجاد مي شود كه در اثر تحريك ملانوسيت ها براي توليد ملانين صورت مي گيرد و ملانوسيت ها در سلول هاي اپيدرمال پخش مي گردند.شروع آفتاب سوختگي تأخيري 10 تا12 ساعت بعد از قرار گرفتن در معرض UVB مي باشد.


  5-اپيدرم: نازك شدن اپيدرم و صاف شدن لايۀ بازال بدنبال قرار گرفتن طولاني مدت در برابر UV اتفاق ميافتد.

  6-درم: قرار گرفتن در برابرUVA سبب تغييراتي در بافت همبند پوست همراه با تحليل رفتن بافت كلاژن و فيبرهاي الاستيك مي گردد. بافت جديد الاستيك به شكل غير عادي رشد مي كند و سبب ايجاد الاستوزيس آفتابي مي گردد. در اين حالت پوست بصورت ، كلفت چرم مانند و مايل به زرد ديده مي شود.

  ملانوسيت ها: ملانوسيت هاي آسيب ديده و غير فعال شده مي توانند سبب هايپوپيگمانته شدن نواحي از پوست گردند بعضي از ملانوسيت ها مي توانند بزرگ شده و پيگمان اضافي توليد نموده وسبب ايجاد حالت هايي از لنتيگو(خال هاي پررنگ) آفتابي نمايند.


  ...
  by  تعداد بازدیدها: 1476 
  Article Preview  تهران- محققان اصفهاني ژل هاي درماني با نام اي.پي. آر ساختند كه در درمان تمامي آسيب هاي پوستي كاربرد دارد.
  'عليرضا محسني' يكي از محققان اين طرح روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا اظهار داشت: بهبود زخم نتيجه فعل وانفعال پيچيده بين انواع مختلف سلول در ناحيه زخم و توانايي آن ها براي توليد يك سري فاكتور رشد و پاسخ به آن هاست.
  وي افزود : پلاكت هاي خوني، عناصر پلاسمايي به شكل كروي يا تخم مرغي هستند كه در انسان و ساير پستانداران فاقد هسته هستند و در اين ژل درماني رشد مشتق از پلاكت (pdgf) به عنوان عامل درماني براي پيشبرد ترميم زخم هاي پوستي مطرح شده است.
  ...
  by  تعداد بازدیدها: 2310 
  Article Preview

  وي با اشاره به اين كه با شناخت بهتري كه اخيرا از مباني مولكولي بيماري ايجاد شده است افقهاي درماني تازه اي نيز گشوده شده ، اظهار داشت : امروزه درمان پسوريازيس متحول شده و علاوه بر درمانهاي تجربي با توسعه علم پاتوفيزيولوژي در اين زمينه درمانهاي موثرتري در دسترس است كه عوارض كمتري هم دارد . توجه به عوارض بيماري نيز در رويكرد جديد درماني منظور شده است و در اين سمينار علمي تلاش شده مهترين الگوهاي درمان جديد و رويكردهاي تشخيصي نوين معرفي شود .

  دكتر صيرفي افزود: در اين سمينار همچنين در صدد هستيم با كمك دانشگاهها و نهادهاي مردمي حمايتي جمعيت حمايت از بيماران پسوريازس را راه اندازي كنيم تا با مديريت كردن منابع و جلب كمكهاي مردمي به تامين بودجه براي ارائه درمانهاي موثر و نوين به بيماران نيازمند بپردازد. وي گفت : برخي از بيماران عارضه دار مبتلا به فرمهاي سنگين بيماري ديگر حتي قادر به فعاليت شغلي و تامين زندگي خود نيستند و براي تهيه داروهاي لازم دچار مشكلند .
  ...
  by  تعداد بازدیدها: 1098 

  اهمیت نقش عوامل روحی- روانی در بیماری های پوستی برای متخصصین پوست به خوبی شناخته شده است.تعامل بین پوست و ذهن افراد به اشكال مختلف تظاهر می كند. مثلا در مورد بیماری های عود كننده ای مثل بیماری های التهابی پوست( مانند اگزما ، پسوریازیس و آكنه ) نقش تشدید كننده استرس و عوامل هیجانی به اثبات رسیده است.
  از طرف دیگر بروز ضایعات و مشكلات پوستی به علت ایجاد ظاهر نازیبا سبب فشار روحی در فرد می شود و در مورد بیماری هایی مثل ویتیلیگو و آلوپسی آره آتا مشكل اصلی و عمده بیمار فشار روانی ایجاد شده به علت نازیبا شدن است.گاهی پزشكان متخصص پوست با بیماری هایی مواجه می شوند كه توسط خود بیمار ایجاد شده و در واقع ضایعات بوسیله خود بیمار القا گردیده است كه می توان به مواردی مانند هذیان پارازیتوز، تریكوتیلومانیا ، نوروتیك اكسكوریشن و درماتیت ساختگی اشاره كرد.همچنین بیمارانی فقط با شكایت حسی پوستی مثل خارش مزمن ایدیوپاتیك ، formication یا احساس راه رفتن مورچه روی پوست ، سوزش ، سوزن سوزن شدن و علائم عجیب و غریب دیگر مراجعه می كنند.هذیان پارازیتوز، تریكوتیلومانیا، نوروتیك اكسكوریشن و درماتیت ساختگی همگی اختلالات اولیه روان پزشكی هستند و در این موارد هیچ اختلال اولیه پوستی، طبی و عصبی وجود ندارد.
  اولین قدم در مورد این بیماران افتراق این حالت ها از موارد دیگر و اطمینان از منشا روان شناختی آنهاست، چون بیماران دارای زمینه های طبی یا عصبی مثل خارش اورمیك یا
  notalgia paresthetica نیز می توانند فقط با ضایعاتی مراجعه كنند كه توسط خود آنها ایجاد شده است و به همین علت سایر علائم روحی روانی را نیز باید مد نظر قرار داد.در هذیان پارازیتوز بیماران به شكل غیر واقع بینانه عقیده دارند كه بوسیله حشرات، كرم ها یا دیگر ارگانیسم ها آلوده شده اند.


  by  تعداد بازدیدها: 1681 

  روز جهانی پسوریازیس
  روز جهانی پسوریازیس ؟

  امروز به عنوان یک روز سالانه به خصوص برای افراد مبتلا به پسوریازیس اختصاص داده شده است.
  روز جهانی پسوریازیس یک رویداد واقعا جهانی که در آن برای دادن صدای بین المللی به 125 میلیون نفر مبتلا به پسوریازیس در سراسر جهان است. توسط یک کنسرسیوم جهانی انجمن های بیماری از سراسر جهان تشکیل شده است ، هدف روز جهانی پسوریازیس بالا بردن مشخصات یک وضعیتی است که باید به طور جدی توسط مقامات ملی و بین المللی گرفته شده است.  هدف از روز جهانی پسوریازیس

  بالا بردن آگاهی : اجازه دهید افراد مبتلا به پسوریازیس بدانند که آنها تنها نیستند و به منظور بالا بردن آگاهی مردم . برای برطرف کردن اشتباهات در مورد این بیماری ، مانند این دیدگاه اشتباه که پسوریازیس مسری است.

  بهبود دسترسی به درمان : از دیگر اهداف روز جهانی پسوریازیس به منظور تشویق سیستم های بهداشت و درمان ، دولت ها ، پزشکان ، سرپرستان و تمام کسانی که مسئول مراقبت از پسوریازیس هستند .

  ایجاد وحدت در میان جامعه پسوریازیس : ارائه بستر های نرم افزاری که از آن صدای بیمار از سراسر جهان توسط تصمیم گیرندگان کلیدی شنیده شود.

  هنگامی که روز جهانی پسوریازیس تاسیس شد؟
  برای یک تعداد از سال ها گروه های بیمار های مختلف در مورد ایده داشتن یک روز سالانه به خصوص به افراد مبتلا به پسوریازیس اختصاص داده شود . در سال 2004 انجمن پسوریازیس در سراسر جهان راه اندازی شد به منظور بالا بردن آگاهی مردم از پسوریازیس که آن روز به عنوان روز جهانی پسوریازیس انتخاب شد.

  چه کسی اجرا می شود روز جهانی پسوریازیس؟
  این رویداد توسط فدراسیون بین المللی انجمن های پسوریازیس (IFPA) ، یک سازمان بین المللی است که عضویت در سازمان های پسوریازیس از کشورهای سراسر جهان ساخته شده است ارائه شده است. اعضای IFPA ملاقات به طور منظم به همکاری و بحث در مورد مسائل مهم مؤثر بر جامعه پسوریازیس جهان.

  ترجمه توسط Google Translate به دلیل محدودیت زمان
  ارائه شده توسط IFPA
  منبع
  by  تعداد بازدیدها: 1344 


  سلام بچه ها
  10 روز دیگه یعنی 29 اکتبر، روز جهانی پسوریازیسه. فکر می کنید چه کارهایی می توان انجام داد. مسلماً این بیماری آنقدری خوشایند نیست که به هم تبریک بگیم ولی شاید در این روز بتونیم اطرافیانمون رو با این بیماری غیر واگیر اعصاب خوردکن کمی بیشتر آشنا کنیم. شما چه پیشنهاد می دهید؟
  برای دادن پیشنهاد بر روی لینک زیر کلیک کنید


  صفحه 7 از 9 نخستنخست ... 3456789 آخرینآخرین
اکنون ساعت 08:38 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.
ﻛﭙﯽ ﺑﺮﺩﺍﺭﯼ ﺍﺯ ﻣﻄﺎﻟﺐ ﺳﺎﻳﺖ ﺑﺪﻭﻥ ﺫﻛﺮ ﻣﻨﺒﻊ www.PsoriasisTalk.ir ﻣﻤﻨﻮﻉ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ