یک روش برای کنترل پسوریازیس ناخن

تجربه و پیشنهاد اعضای انجمن پسوریازیس
در رابطه با ناخن ها 

دوستانی که پسوی ناخن دارند یه راه کنترل خدمتتون میگم تا حد قابل توجهی مفیده. همون طور که می‌دونیم پسوی ناخن کاملاً به پسوی پوستمون مرتبطه. در واقع ناخن، یه موجود زنده است و از پوست زیرینش تغذیه کرده و از مجرای اون آب و مواد مغذی رو دریافت می‌کنه. حالا اگه پوست زیر ناخن مثل هر جای دیگه بدن در اثر ضرب دیدگی یا هر عامل دیگه‌ای مورد حمله سیستم ایمنی قرار بگیره و در نتیجه پسو بشه، در این صورت میشه انتظار داشت ارتباط ارگانیک بین ناخن و منبع زیرین پوستش قطع بشه و در نتیجه مواد مغذی به ناخن نرسه و در نهایت با مرگ موضعی یا دیفرم شدن ناخن مواجه میشیم. برای حل مساله یا کنترل اون میشه از این ترفند استفاده کرد:

✅✅هر شب زیر ناخنا رو خوب با آب بشویید و از قبل یه پماد آد و یه سرنگ سوزن‌دار در دسترس داشته باشید. با سر سوزن آرام مقدار کمی آد رو بردارید و به زیر ناخنتون ببرید به طوری که به پوستتون آسیبی نزنید و به این شکل زیر همه ناخن‌هاتونو چرب کنید (به ظاهر این کار ترسناکه اما با یکی دو بار متوجه میشید که خیلی ساده است و کاملاً سریع میشید و می تونید به هیچ وجه به پوستتون آسیبی نزنید …).

در مواردی بعضی از ناخن‌های درگیر تغییر رنگ و شکل داده و برجسته شده و دردناک میشن. می‌تونید با سوزن مقدار بیشتری آد رو تا هر جا که امکانش هست به زیر ناخن توخالی هدایت کنید.

این طور به کمک آد، آب رو روی پوست آسیب دیده زیر ناخن سیو کردید و در نتیجه باعث بهبود پسوی زیر ناخن شدید و به تدریج شاهد جایگزینی ناخنی خواهید بود که به بستر سالم پوست زیرین می چسبه (البته این وضعیت تا رشد کند و بطیء ناخن ‌ها ادامه داره و یه کار مداومه …)
✅✅ اگه این کار رو روزی در سه نوبت و بخصوص بعد از هر بار شستشوی با شوینده انجام بدید عالیه و تا حد زیادی مشکل حل میشه. ناخن ها رو تا حد امکان کوتاه کنید و از شستشوی بدون محافظ ظرف‌ها و … پرهیز کنید. 

 

دسته‌بندی‌ها: انواع پسوریازیس,پسوریازیس

برچسب‌ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.