Trending

چگونه خارش پسوریازیس را متوقف کنیم

چگونه خارش پسوریازیس را متوقف کنیم
روش‎های مود استفاده در این مورد شامل موارد زیرند:

تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی
پسوریازس بر اثر تغییراتی در سیستم ایمنی ایجاد می‎شود، بنابراین بسیاری از مردم متوجه این نکته می‎شوند که ایجاد تغییرات در سبک زندگی و مشخصاً در رژیم غذایی می‎تواند کمک کننده باشد. این تغییرات به قطع فوری خارش منجر نمی‎شود اما می‎تواند به افزایش فاصلۀ زمانی بروز آنها و کاهش شدت طغیان‎های پسوریازیس کمک کند.

مدیتیشن و انحراف حواس
انحراف حواس می‎تواند به کمتر به نظر رسیدن خارش کمک کند. سرگرمی‎های جذاب مثل نقاشی، باغبانی یا طراحی می‎تواند باعث شود تا فرد موضوع خارش را از ذهن خود بیرون کند. بسیاری از افراد با استفاده از تکنیک‎های آرام‎بخش در این مورد احساس تسکین می‎کنند.

کمپرس گرم و سرد
کمپرس سرد و دوش آب سرد می‎تواند به کاهش موقت خارش کمک کند. برخی از مردم نیز کمپرس گرم را در این مورد مفید می‎یابند، و به همین صورت کمپرس مداوم گرم و سرد می‎تواند هم به تسکین خارش و هم به تخفیف درد کمک کند.

مرطوب کننده‎ها
خشکی پوست مشخصاً در آب و هوای خشک و در طول ماه‌های زمستان باعث تشدید پسوریازیس می‎شود. استفاده از مرطوب کننده‎ها پس از دوش گرفتن و چند بار در طول روز می‎تواند به کاهش خارش کمک کند.

استروئیدهای موضعی
استروئیدهای موضعی داروهایی هستند که به طور مستقیم روی پوست استفاده می‎شوند. کرم هیدروکورتیزون دارویی مطمئن برای استفاده توسط اغلب مردم دچار خارش است. اگر هیدروکورتیزون کمک کننده بوده اما باعث توقف خارش نشود، این امکان وجود دارد که کرم هیدروکورتیزون قوی‎تری با گرفتن نسخه تهیه شود.

کرم‎های بی‎حس کننده و ضد خارش
اسپری‌ها و کرم‌های بی‎حسی مثل بنزوکائین می‎توانند باعث تخفیف موقت خارش شوند.
لوسیون کالامین، بلغور کولوئیدی و دیگر محصولات ضد خارش نرم کنندۀ پوست نیز می‎توانند کمک کننده باشند.
برخی از مردم ممکن است از حمام لوسیون کالامین یا بلغور کولوئیدی و سپس مرطوب کردن پوست و استفاده از هیدروکورتیزون سود ببرند.

آنتی‏‌هیستامین‎ها
آنتی‎هیستامین‎های غیر نسخه‎ای مثل بنداریل می‎توانند به طور موقت خارش پسوریازیس را تسکین دهند.
به هر جهت استفاده از این داروها می‎تواند سبب بروز احساس ‎خواب‌آلودگی شود، بنابراین استفاده از آنها پیش از رانندگی مجاز نیست. دکترها ممکن است آنتی‎هیستامین‎های قوی‎تری نیز به فرد تجویز کنند.

برداشتن لایه‎ها
محصولاتی که لکه‌های پسورزیازیس را نرم کرده و برمی‌دارند کراتولیتیک‎ نامیده می‎شوند. کراتولیتیک‌ها می‎توانند سرعت التیام را بهبود بخشیده و نیز باعث کاهش خارش شوند. فنول، اسید سالیسیلیک، و اوره کراتولیتیک‎هایی هستند که در برخی محصولات غیر نسخه‎ای وجود دارند. پزشک می‏تواند در این مورد گزینۀ قوی‎تری را تجویز کند.

اجتناب از خاراندن
صرف خاراندن پسوریازیس باعث تشدید خارش نمی‎شود. به هر جهت این کار می‎تواند زنگ خطری برای خارش بوده و شدت آن را افزایش داده و آزاردهنده‎تر کند. در عین حال توجه به این نکته ضروری است که خارش دادن باعث توقف خارش نمی‎شود. خاراندن مکرر یا شدید می‎تواند باعث سر باز کردن زخم‎های پسوریازیس شود، و زمان بهبود را افزایش دهد. مردمی که نیاز ناگزیر به خارش دادن خود احساس می‎کنند باید این کار را به نرمی انجام دهند یا صرفاً روی لکه‎های پسوریازیس دست بکشند یا صرفاً پوست اطراف ناحیۀ دچار جراحت را بخارانند.

دسته‌بندی‌ها: عوامل کاهش و کنترل

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.