پی آر پی چیست؟

فواید درمان پی.آر.پی چیست ؟

درمان های پی.آر.پی می توانند اقدامات زیر را انجام دهند :

افزایش کلاژن های پوستی

افزایش ضخامت لایه سطح پوست

ترمیم بافت

افزایش سفتی پوست

افزایش درخشندگی پوست

کاهش چین و چروک ها

کاهش زخم های آکنه

از بین بردن تیرگی ها

درمان رنگدانه ای پوست

ایجاد لایه ای ضخیم و قوی از فولیکول های مو

افزایش اثربخشی دیگر درمان ها

درمان آفتاب سوختگی

درمان منافذ باز پوستی

در نهایت می توان گفت که پی.آر.پی از خون خودتان استفاده می کند و پوست شما را جوان و درخشان می کند که در موارد نادری نیز می تواند واکنش آلرژیک یا عفونت را به همراه داشته باشد. 

پی آر پی چیست و برای چه افرادی چطور انجام می شود؟

پی.آر.پی مخفف پلاسمای غنی از پلاکت می باشد. خون بدن انسان از دو جزء اصلی به نام سلول های خونی و پلاسما تشکیل شده است. پلاسما حاوی آب، الکترولیت، پروتئین ها و سلول های خونی و پلاکت می باشد. پلاکت ها می توانند در پروسه های درمانی بدن ما نیز دخیل باشند. آن ها معمولا جزء عوامل رشد محسوب می شوند و می توانند به سلول های بدن سیگنال رشد، تقسیم شدن، انتقال پیدا کردن و عملکرد صحیح را بدهند. آن ها همچنین بهبود زخم ها را حاصل می کنند و بنابراین استفاده از پلاکت های خود بدن که از دیگر اجزای خون ایزوله شده اند ، یک سیگنال قوی را برای ترمیم ارسال می کند.

سال های زیادی است که قهرمانان ورزشی از درمان پی.آر.پی برای ریکاوری بعد از آسیب دیدگی استفاده می کنند که اکنون برای کارهای زیبایی نیز انجام می شود

PRP (پی آر پی) چیست؟

پی آر پی نامی اختصاری از درمان با «پلاسمای غنی از پلاکت» یا «Platelet-Rich Plasma» است. برای این که بتوانیم درمان PRP را توضیح بدهیم، اول باید بدانید که پلاسما و پلاکت چه هستند.

خون بدن از دو بخش کلی تشکیل شده است:

هماتوکریت: این بخش شامل سلول‌های خونی مانند گلبول‌های سفید، قرمز و پلاکت‌ها است.

پلاسما: بخش زمینه‌ای و مایع خون که شامل آب و مواد محلول در آن مانند پروتئین‌ها، مواد معدنی، مواد غذایی و … است.

برای درمان پی آر پی، ابتدا مقداری خون از بازوی شما گرفته می‌شود. این مقدار تقریباً برابر با خونی است که برای آزمایش خون در آزمایشگاه از شما دریافت می‌شود؛ یعنی حدود ۱۰ تا ۲۰ میلی‌لیتر. نمونه‌ی خون شما درون دستگاهی به نام سانتریفیوژ قرار می‌گیرد. در این دستگاه با چرخش سریع و بر اساس نیروی گریز از مرکز، بخش‌های مختلف خون جدا می‌شوند.

در نهایت محلولی به دست می‌آید که غنی از پلاکت‌های خونی است. احتمالاً با نقش اصلی پلاکت‌ها که لخته کردن خون و جلوگیری از خونریزی است، آشنا هستید. علاوه بر این، پلاکت‌ها نقش بسیار مهمی در فرآیند بهبودی و ترمیم آسیب‌های بافتی دارند.

بعد از جداسازی و آماده‌سازی محلول PRP، آن را به پوست شما تزریق می‌کنند. با ورود محلول به ناحیه‌ی دچار مشکل، فاکتورهای رشد از پلاکت‌ها آزاد می‌شوند. این فاکتورها سه عملکرد مهم انجام می‌دهند:

باعث تحریک تشکیل کلاژن می‌شوند. پروتئین کلاژن به نوعی سیمان بافت‌های شما است.

باعث تشکیل عروق خونی جدید می‌شوند.

باعث ساماندهی و تقسیم‌ سلول‌ها می‌شوند.

کاهش التهاب
در برخی از بیماری‌های مزمن مانند استئوآرتریت، التهاب‌هایی در مفاصل ایجاد می‌شود. تزریق پی آر پی برای کاهش این التهابات استفاده می‌شود.

بهبود وضعیت پوستی

یکی دیگر از کاربردهای پلاکت درمانی که اخیراً طرفداران زیادی پیدا کرده، درمان بیماری‌های پوستی و جوان‌سازی پوست است. از این روش می‌توان برای درمان خطوط، چین‌ها، خشکی، زخم‌های خفیف، ترک پوستی و … استفاده کرد.

توصیه های قبل، حین و بعد از پی آر پی

آماده شدن برای درمان

دو روز پیش از درمان مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید تا بدن و پوست شما کاملاً پرآب و هیدراته شود.

یک یا دو هفته پیش از دریافت درمان، چربی کمتری بخورید و میزان مصرف کافئین را نیز کاهش دهید.

اگر دارو یا مکملی مصرف می‌کنید، حتماً راجع به مصرف آن‌ها پیش از PRP با پزشک مشورت کنید. برخی از مکمل‌ها باعث افزایش خطر کبودی می‌شوند و نباید ۲ تا ۳ هفته پیش از درمان مصرف کنید.

حین درمان پی آر پی

درمان PRP از زمان دریافت نمونه‌ی خون تا پایان تزریقات، حدود نیم ساعت تا ۴۵ دقیق طول می‌کشد. برای برخی از بیماران که تزریق آزاردهنده یا دردناک است، بی‌حسی موضعی تزریق می شود تا از این جهت نگرانی نداشته باشند. محلول به کمک سرنگ به پوست یا محل مورد نظر تزریق می‌شود. برای درمان‌های مرتبط با کاشت مو، می‌توان در صورت نیاز، محلول را روی ناحیه گیرنده یا دهنده اسپری کرد.

بعد از درمان

تا چهار ساعت پس از درمان، پوست خود را لمس نکنید. صبر کنید تا محل‌های تزریق بهبود یابند.

مراقب انتقال آلودگی‌ها از طریق باد، گرد و خاک و دستان نشسته باشد.

تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق، از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید.

از قرار دادن کمپرس سرد یا گرم روی محل درمان خودداری کنید.

برای خوابیدن، چند بالش زیر سر خود قرار دهید یا به صورت نیمه خوابیده قرار بگیرید. سعی کنید محل درمان بالا قرار بگیرد و تماسی با بالشت نداشته باشد.

تا یک ماه پس از درمان، از ضد آفتاب استفاده کنید.

ممکن است پوست شما تا یک هفته بعد از درمان کمی حساس باشد.

در صورت کبودی یا قرمزی برای دریافت درمان لازم با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی PRP

چون در درمان پی آر پی از پلاکت‌های خودتان استفاده می‌شود، معمولاً شاهد بروز عوارض جانبی نیستیم. مواردی نظیر ایجاد حساسیت، درد یا خونریزی در محل‌های تزریق از عوارض محتمل این درمان هستند که البته نادر اند. بیشتر افرادی که PRP انجام می‌دهند، می‌توانند بلافاصله بعد از درمان، به انجام کارهای روزمره‌ی خود مشغول شوند.

چه کسانی نباید پی آر پی دریافت کنند؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، حتماً پیش از دریافت پی آر پی، تمامی بیماری‌ها و داروهایی که مصرف می‌کنید را به پزشک معالج اطلاع دهید. بسیاری از متخصصان معتقدند که افراد زیر نباید از درمان پی آر پی برای ریزش مو استفاده کنند:

افرادی که داروهای رقیق کننده‌ی خون مصرف می‌کنند.

کسانی که به طور سنگین دخانیات مصرف می‌کنند.

کسانی که سابقه‌ی اعتیاد به مواد مخدر یا الکل دارند.

همچنین اگر دچار بیماری‌های زیر هستید، ممکن است این درمان برای شما مناسب نباشد:

سرطان

بیماری‌های مزمن کبد

بیماری‌های مزمن پوستی زیر نظر متخصص و با مشورت پزشک 

تعداد کم پلاکت‌های خونی

بیماری‌های تیروئیدی

تکرار تزریقات PRP

بسته به علت دریافت درمان، تکرار تزریقات پی آر پی نیز متفاوت است. معمولاً دو یا سه بار درمان به فواصل ۶ هفته انجام می‌شود. البته ممکن است برای مشاهده‌ی بهتر نتایج درمان، تا ۵ بار تزریق نیاز باشد. اگر درمان پی آر پی روی شما نتایج خوبی داشته باشد، انجام دو تزریق سالیانه به شما توصیه خواهد شد.

 

دسته‌بندی‌ها: روش های کنترل و درمانی,سایر روش ها

برچسب‌ها: ,,

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.