Trending

مقدار بیش از حد نوعی پروتئین به نام ۶ KLK التهابات پوستی ناشی از پسوریازیس را تشدید می کند

مقدار بیش از حد نوعی پروتئین به نام ۶ KLK التهابات پوستی ناشی از پسوریازیس را تشدید می کند

مطالعات جدید محققان آمریکایی نشان می‌دهد تولید بیش از اندازه نوعی پروتئین در شدت التهابات پوستی پسوریازیس و بیماری‌های مفصلی ناشی از این بیماری نقش دارد.

 به نقل از ساینس دیلی نوشت: محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کیس وسترن در آمریکا مطالعات جدیدی را در زمینه بیماری پسوریازیس آغاز کردند.

پسوریازیس یک بیماری التهابی مزمن پوستی و یک اختلال خودایمنی است که تکه های ضخیم قرمز رنگ پوستی و فلس های نقره ای رنگ مهم ترین علائم آن است که بسیار دردناک بوده و سبب خارش می شود. این عارضه معمولا زانو، آرنج، پوست سر، کف دست و پا و کمر را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین این عارضه در اطراف ناخن و داخل دهان نیز دیده شده است.

مطالعات جدید نشان می دهد مقدار بیش از حد نوعی پروتئین به نام ۶ KLK التهابات پوستی ناشی از پسوریازیس را تشدید می کند و همین پروتئین سبب می شود به مفاصل و استخوان های افراد مبتلا به این عارضه آسیب برسد.

براساس مطالعات انجام شده کاهش پروتئین ۶ KLK به میزان طبیعی در کاهش التهابات پوستی پسوریازیس و بهبود بیماری های مفصلی ناشی از این عارضه مانند آرتریت نقش بسزایی دارد.

عوامل مختلفی سبب تحریک و عود علائم پسوریازیس می شود؛ رژیم غذایی، نوشیدنی های الکلی، هوای سرد و خشک، استرس، اضافه وزن، سیگار و عفونت از مهم ترین علائم عودکننده این بیماری به شمار می روند.

مطالعات نشان می دهد هوای گرم و مرطوب بهار و تابستان در کاهش علائم بیماری موثر است و به رفع خشکی و خارش کمک می کند. از طرفی نور ملایم آفتاب نیز در این امر دخیل است و می تواند به کاهش علائم کمک کند. البته نور آفتاب تابیده شده به محل زحم نباید شدید باشد، چراکه باعث تحریک پوست می شود و علاوه بر شدت علائم، می تواند احتمال ابتلا به شایع ترین سرطان پوست یعنی ملانوم را افزایش دهد. استفاده از کرم ضد آفتاب در تمام پوست به غیر از محل زخم های ناشی از پسوریازیس هنگام قرار گرفتن در معرض نور ضروری است.

این عارضه قابل درمان نیست، ولی می توان علائم آن را کنترل کرد. پسوریازیس بیشتر در بزرگسالان دیده می شود و ۱۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند.

دسته‌بندی‌ها: اخبار,تحقیقات علمی

برچسب‌ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.