محل خارشی که هرگز نباید آن ها را بخارانید

  1. محل خارشی که هرگز نباید آن ها را بخارانید

شکی نیست که خارش بدن بسیار آزار دهنده است و مقاومت در برابر خاراندن بدن کار غیر ممکنی به نظر می رسد. اما در موارد زیر از خاراندن بدن خودداری کنید

 پوست خشک
خشک شدن لایه ی بیرونی و محافظ پوست، شایع ترین علت خارش پوستی است. چربی های پوست مانند یک حائل برای آن عمل می کنند (با حفظ رطوبت)، اما این چربی ها مقدار کمی دارند. خاراندن پوست شاید لذتی موقتی داشته باشد، اما می تواند لایه ی بیرونی پوست را که در اثر خشک شدن صدمه دیده، از بین ببرد. با این کار شکاف ها و منافذی در پوست ایجاد می شود که می تواند منجر به بروز عفونت شود. علاوه بر این، عناصر قوی شوینده ها یا محصولات زیبایی می توانند به داخل پوست نفوذ کنند و با وجود آنکه پیش از آن حساسیتی به آن ها نداشته اید، حالا این مواد می توانند باعث واکنش آلرژیک شوند.

راه حل: با آب گرم و نه داغ حمام کنید و زمانی که پوست هنوز مرطوب است از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید

زخم هایی که کاملا بهبود نیافته اند
زخم ها طی دوران ترمیم دچار خارش شدیدی می شوند و این مسأله بخشی از واکنش ضد التهابی بدن است. در حقیقت، در هنگام بریدگی پوست، عصب ها هم قطع می شوند و زمانی که این عصب ها شروع به ترمیم شدن می کنند پوست دچار خارش می شود. خاراندن جای زخم سبب می شود پوست نازکی که سعی در ترمیم خود دارد آسیب ببیند و پروسه ی بهبودی زخم به طول انجامد یا زخم بدتر شود. از طرفی دیگر، در زیر ناخن ها باکتری هایی وجود دارد که می توانند به درون زخم نفوذ کند و باعث عفونت شوند.

راه حل: سرما خارش را تسکین می دهد بنابراین می توانید از منتول موضعی خنک کننده استفاده کنید.

اگزما
اگزما نوعی بیماری پوستی است که باعث خشکی، سفت شدن و التهاب پوست می شود. در این حالت بخش هایی از پوست بر اثر محرک های خاصی مثل پارچه، عطر و ذرات آلرژی زای موجود در هوا اذیت شده و دچار خارش می شود. اگرچه بی اعتنایی به این خارش امکان پذیر نیست اما خاراندن محل اگزما هم آن را بدتر می کند. با اینکار پوست ضخیم تر، تیره تر و چروک خورده تر می شود، خارش آن بیشتر شده و درمان اگزما دشوارتر می شود.

راه حل: کمپرس سرد و پمادهای هایپوآلرژنیک می توانند مؤثر باشند، اما اگر خارش قابل تحمل نیست به پزشک مراجعه کنید تا با تجویز استروئید موضعی قوی و آنتی هیستامین ها التهاب ناشی از اگزما را تسکین دهد.

پسوریازیس
در این حالت، به دلیل فعالیت بیش از اندازه ی سیستم ایمنی، بدن سلول های پوستی را با سرعت نامناسبی تولید می کند و به جای مدت زمان طبیعی ۲۸ تا ۳۰ روز، طی تنها ۳ روز سلول های جدید به سطح پوست اضافه می شوند. چون پوست قادر نیست سلول های مرده ی خود را به همان سرعت از بین ببرد این سلول ها انباشته می شوند، در نتیجه ظاهری قرمز رنگ و تکه تکه به پوست می دهند و گاهی باعث خارش می شوند. در برابر میل به خاراندن آن مقاومت کنید چون باعث خونریزی این بخش از پوست می شود.

راه حل: استفاده از مرطوب کننده می تواند در تسکین خارش مؤثر باشد اما با مراجعه پزشک هم می توانید از درمان های مخصوص پسوریازیس برخوردار شوید.

درماتیت تماسی
در این بیماری که از زیر مجموعه های اگزما محسوب می شود، در اثر تماس با محرک ها (مثلالکل صنعتی) یا مواد حساسیت زا (مثل عصاره ی پیچک سمی) پوست دچار خارش می شود. مواد محرک، لایه ی محافظ پوست را از بین می برند و فورا آن را دچار التهاب می کنند. مواد آلرژی زا هم سیستم ایمنی بدن را تحریک می کنند و پس از گذشت چند روز در همان نقطه ی تماس یا جای دیگری از بدن، التهاباتی قرمز رنگ به وجود می آورند که با خارش همراه هستند. از خاراندن آن پرهیز کنید. این کار می تواند باعث خونریزی، عفونت و تشدید خارش شود.

راه حل: عامل مشکل (برای مثال لباس هایتان) را با شوینده ای بشویید که در گذشته به آن حساسیت نداشته اید و در آینده هم از آن مواد محرک یا آلرژی زا دوری کنید. با استفاده از کمپرس سرد، پماد هیدروکورتیزون و داروهای بدون نسخه ی مخصوص آلرژی، خارش را تسکین دهید. اگر عامل محرک یا حساسیت زا را نمی شناسید، به پزشک مراجعه کنید تا با انجام تست آلرژی آن را تشخیص دهد.

شوره ی سر
این دانه های سفید رنگ علاوه بر ظاهر ناخوشایندی که ایجاد می کنند، خارش ناشی از آن ها هم غیر قابل تحمل است. شوره ی سر در اصل بر اثر نوعی قارچ به نام «مالاسزیا» به وجود می اید. این قارچ بر روی پوست سر همه ی ما زندگی می کند اما در مورد کسانی که مستعد شوره ی سر هستند، قارچ مالاسزیا باعث تحریک و تولید بیش از اندازه ی سلول های پوست می شود. خاراندن کف سر می تواند تحریکات پوستی ناشی از مالاسزیا را تشدید کند.

راه حل: در این مورد به خصوص باید پیشگیرانه عمل کرد. شامپوهای مخصوص شوره ی سر می توانند مؤثر باشند اما اگر این شامپوها کمکینکردند، پزشک متخصص پوست و مو می تواند درمان قوی تری را برایتان تجویز کند.

قارچ پا
احساس خارش شدیدی که در پاهایتان دارید بر اثر قارچی است که احتمالا در حمام، باشگاه یا استخر به آن مبتلا شدید. در این حالت علاوه بر آنکه پوست به ویژه نواحی میان انگشتان پا پوسته پوسته می شود، کف پا هم خشک و پا قرمز می شود. از خاراندن پای خود پرهیز کنید. علاوه بر آنکه این کار باعث صدمه دیدن پوست و عفونی شدن آن می شود، در اثر تماس غیر سهوی دست ها، قارچ ها و در نتیجه خارش ناشی از آن ها به نقاط دیگر بدن هم گسترش پیدا می کند.

راه حل: می توانید از پمادهای بدون نسخه ی ضد قارچ استفاده کنید اما اگر مؤثر نبود به پزشک مراجعه کنید.

 

دسته‌بندی‌ها: درمان های تجربی,دسته‌بندی نشده

برچسب‌ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.