عوامل عود و تشدید پسوریازیس

عواملی وجود دارند که سبب تحریک و عود علایم پسوریازیس می شوند؛ بنابراین به بیماران توصیه می شود که از این موارد اجتناب کنند.

-رژیم غذایی

رژیم غذایی یکی از مهمترین موارد تحریک پسوریازیس است. به گزارش انجمن ملی پسوریازیس، این افراد معمولا نسبت به مرکبات، شیر کامل، گلوتن و غذاهای چرب واکنش نشان می دهند و توصیه می شود در مصرف این مواد غذایی محتاط باشند. غذای کنسروی و آماده، فست فود، گوشت قرمز و ادویه برخی از مواد غذایی ممنوعه برای بیماران مبتلا به پسوریازیس هستند.

-نوشیدنی های الکلی

نوشیدنی های الکلی یکی از مهمترین دلایل عود علایم بیماریست.

-نور خورشید

نور مستقیم خورشید یکی از دلایل عود پسوریازیس است؛ در حالی که نور ملایم خورشید، علایم بیماری را بهبود می بخشد.

هوای سرد و خشک

هوای سرد و خشک سبب تحریک پوست شده و علایم بیماری را تشدید می کند؛ بنابراین به بیمار توصیه می شود در فصل سرما از مرطوب کننده استفاده کنند.

استرس

استرس یکی از مهمترین دلایل عود علایم بیماریست. یوگا و مدیتیشن دو روش موثر برای کاهش استرس است.

-اضافه وزن

پژوهش های منتشر شده در نشریه JAMA نشان می دهد ارتباط مستقیمی بین رژیم غذایی پر کالری و اضافه وزن و تشدید علایم پسوریازیس وجود دارد.

سیگار

تنباکوی موجود در سیگار یکی از مهمترین عوامل تحریک کننده پسوریازیس است.

-عوامل دارویی

برخی از داروها مانند داروهای مسدود کننده بتا برای کاهش فشار خون و داروهای استروییدی، سبب حمله پسوریازیس می شوند؛ بنابراین باید قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت کرد.

عفونت

عفونت های رایجی مانند گلودرد استرپتوکوکی، برفک و عفونت های تنفسی می تواند محرکی برای شروع پسوریازیس باشد. اگر سابقه عفونت دارید، دراوایل فصل سرما به پزشک مراجعه کنید.

دسته‌بندی‌ها: روش های کنترل و درمانی,عوامل تشدید

برچسب‌ها: ,,,

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.