Trending

عواملی که در خشکی پوست دخیل هستند

مهرداد ملک یک متخصص پوست و مو با بیان اینکه عوامل مختلفی در بروز خشکی پوست دخیل است، گفت :

این عوامل به دو دسته عوامل داخلی و محیطی تقسیم می‌شوند.

او گفت : برخی عوامل داخلی از جمله برخی بیماری‌های غدد درون ریز می‌تواند موجب خشکی پوست افراد شود که نمونه بارز آن بیماری کم کاری تیروئید است که پوست را خشک می‌کند.

ملک افزود: در کنار عوامل داخلی، برخی عوامل محیطی نیز در بروز خشکی پوست موثر است که از جمله آن می‌توان به خشکی و کاهش رطوبت هوا و استفاده زیاد از مواد شوینده اشاره کرد.

این متخصص پوست ادامه داد: همچنین برخی بیماری‌های ارثی هم می‌توانند خشکی پوست را رقم بزنند.

ملک در خصوص رفع خشکی پوست افراد، گفت: برای فهمیدن علت این مشکل، ابتدا باید سلامت فرد به لحاظ بیماری‌هایی که می‌توانند موجب خشکی پوست شوند بررسی شود و اگر مشکلی نباشد فرد باید به رفتار‌های بهداشتی خود نگاه کند. بطور مثال اگر از مواد شوینده زیاد استفاده می‌کند باید مقدار آن‌ها را کم کرده و یا هنگام شستن ظرف و… حتما از دستکش استفاده کند.

این متخصص پوست و مو در خصوص راهکار‌های پیشگیری از خشکی پوست هم گفت: مهمترین راهکار بحث کاهش استفاده از مواد شوینده و استفاده از دستکش هنگام استفاده از این مواد است.

او افزود: نکته مهم دیگر در بحث پیشگیری از خشکی پوست، خشک کردن دست‌ها بعد از هر بار شست و شو است، چرا که اگر دست‌های خیس در معرض هوا خشک شوند، پوست دست را نیز خشک می‌کند، بنابراین توصیه می‌شود افراد هربار بعد از شست و شوی دست و صورت، با حوله و یا با دستمال دست و صورت خود را خشک کنند.

ملک استحمام زیاد و استفاده از آب داغ را عامل مهم دیگری در بحث خشکی پوست افراد عنوان کرد و افزود: افراد باید به فراخور نیاز استحمام کرده و از آب داغ هم استفاده نکنند و سعی کنند آب استفاده شده برای استحمام تنها کمی گرم باشد.

این متخصص پوست و مو استفاده از زیاد از صابون راهم عامل مهم دیگری در بحث خشکی پوست افراد عنوان کرد وافزود: صابون، چربی را آب می‌کند و درصورت استفاده زیاد از این محصول، لایه نازکی از چربی که روی پوست صورت قرار داشته و از پوست در برابر خشک شدن محافظت می‌کند، از بین رفته و موجب خشکی آن می‌شود.

او گفت: توصیه بر این است افراد به جای صابون از سایر شویند‌های دیگر متناسب با پوست خود استفاده کنند تا پوست آن‌ها دچار خشکی نشود

دسته‌بندی‌ها: روش های کنترل و درمانی,عوامل تشدید

برچسب‌ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.