Trending

ضایعات پوستی که هرگز نباید آنها را دستکاری کنید

۵ ضایعه پوستی که هرگز نباید آن‌ها را دستکاری کنید
اکوفارس: افراد هرگز نباید پنج گروه از برآمدگی و جوش‌های پوستی را دستکاری کنند زیرا هر یک از آنها به روش منحصر به فرد درمانی نیاز دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، فرقی نمی‌کند شما 13 ساله هستید یا 31 ساله، ممکن است با انواع جوش سرسیاه و سفید روی پوست خود مواجه شده باشید، این عادت همه افراد است که با انگشتان خودجوش‌های پوستی را فشار دهند و ازشر آنها خلاص شوند اما باید مراقب باشیم چگونه و کدام جوش‌های پوستی را فشار می‌دهیم، همچنین باید مراقب باشیم با این کار خطر ابتلا به عفونت و زخم‌های پوستی را ایجاد نکنیم.
در اینجا پنج نوع جوش پوستی که هرگز نباید آنها فشار دهید یا با آنها بازی کنید، شرح داده شده است.

موهای زیرپوستی

یکی از مشکلات دردسرساز پوستی موهای زیرپوستی یا موهای رشد نکرده هستند، کندن و فشار دادن موهای زیرپوست بسیار وسوسه انگیز است اما شما فقط باید آنها را به حال خود رها کنید.
دکتر ناتاشا کوک، متخصص پوست به Body + Soul می‌گوید: «دستکاری موهای زیرپوستی به سادگی می‌تواند تروما ایجاد کند و باعث بروز التهاب و زخم شود.»
اگر مو عمیق باشد، ممکن است به مراجعه به متخصص پوست و خارج کردن مو با سوزن استریل نیاز باشد؛ شما فقط باید از دستکاری موهای زیرپوستی اجتناب کنید.
تبخال
این نوع ضایعه پوستی چندان فروتن به نظر نمی‌رسد،تبخال در نتیجه فعالیت ویروس هرپس سیمپلکس 1 ایجاد می‌شود و به همین دلیل دارای سطح آلودگی بسیار بالایی است.
حتی اگر شما از یک دستمال ساده هم استفاده کنید، تبخال می‌تواند گسترش پیدا کند.
دکتر کوک می‌گوید: «تبخال می‌تواند مانند یک جوش معمولی به نظر برسد یا ممکن است همراه با احساس سوزن شدن باشد که معمولا با خود سردرد نیز به همراه دارد، تبخال قبل از اینکه به سطح پوست برسند، شبیه به گروهی از لکه‌های پر از مایع به نظر می‌رسد. دانه‌های تبخال قرمز یا زرد هستند».
جوش سرسفید یا میلیا
میلیا یا جوش سرسفید گاهی روی پوست شما ظاهر می‌شود، شما باید از فشردن یا تخلیه آنها با دست خودداری کنید و آنها را دستکاری نکنید.
دکتر کوک می‌گوید: «جوش‌های سرسفید هیچ راه عبوری به سمت پوست ندارند، چرا که آنها مانند یک کیست در زیر پوست قرار دارند.»برای درمان این نوع جوش‌ها باید از پزشک ماهر کمک گرفت، پزشک با یک سوزن استریل سطح آن را می‌شکافد و کیست را تخلیه می‌کند.»
ضایعه پوست مرغی
این ضایعه که با نام کراتوز پیلاریس نیز شناخته می‌شود، وضعیتی رایج و بی ضرر است و بر روی پوست شما قابل مشاده است.
بهترین درمان این ضایعه استفاده از کرم است که دارای مواد تشکیل دهنده حلال کراتین مانند اسید سالیسیلیک و اسید لاکتیک است.
دکتر کوک می‌گوید: «استفاده از ویتامین A در شب و همچنین مرطوب کننده نیز می‌تواند در درمان این ضایعه پوستی کمک کننده باشد.»

آکنه کیستیک

این نوع آکنه‌ها عمیقا روی پوست جا می‌اندازند و جای آنها روی پوست باقی می‌ماند، شما با فشار دادن و دستکاری این نوع ضایعه پوستی، پوست خود را در معرض ریسک و خطر قرار می‌دهید؛ برای درمان این ضایعه بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید.

دسته‌بندی‌ها: اطلاعات عمومی,پسوریازیس

برچسب‌ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.