Trending

شستن دست : مشاوره تخصصی برای افرادی که بیماری پوستی دارند

 

مشاوره تخصصی برای افرادی که بیماری پوستی دارند

برای جلوگیری از روند شیوع بیماری COVID-19 ، توصیه تمام دست اندرکاران حوزه ی بهداشت و سلامت این است که دستان خود را به طور صحیح و مکرر بشویید. با این حال ، شستشوی منظم دست می تواند شرایط خاص پوستی، مانند اگزما یا پسوریازیس را تشدید کند. در این خصوص نظر کارشناسان را جویا شدیم که در زیر با نقطه نظرات ایشان آشنا خواهید شد.

 

شرایط پوست و شستن دست

شستن دست ها یکی از قدرتمندترین روش ها برای کاهش سرعت شیوع بیماری های عفونی است.

با این حال ، برای افرادی که پوستی خشک دارند یا دچار عارضه هایی مانند اگزما یا پسوریازیس هستند، شستن بیش از حد دست می تواند منجر به آسیب پوست و ایجاد درد شود. حتی برای افرادی که پوست سالم دارند، استفاده بیش از حد از صابون ها و ضدعفونی کننده ها می تواند باعث خشکی و ترک پوست شود.

این بخشی از صحبت های دکتر زینب لافتاح، متخصص پوست و سخنگوی بنیاد پوست انگلیس بود.

وی همچنین افزود: “استفاده مکرر از مواد ضدعفونی کننده دست و شستن دست ها با آب و صابون می تواند پروتئین های موجود در اپیدرم (لایه بالایی پوست) را از بین ببرد و منجر به از بین رفتن سد پوست و در نتیجه خطر عفونت شود. علاوه بر این ، صابون ها می توانند باعث درماتیت تحریک کننده دست شوند، که به صورت پوستی قرمز رنگ و خشک، پوسته پوسته و خارش دار، به ویژه در فضاهای بین انگشت ها و در بند بندها خود را نمایان میکنند. ”

برای جلوگیری از این موضوع، دکتر لافتاح “استفاده از مرطوب کننده های معمولی دست” را توصیه می کند.

افرادی که بیماری پوستی قبلی دارند بیشتر در معرض آسیب پوست هستند. دکتر لافتاح توضیح می دهد این افراد “بهتر است از شوینده های دستی که دارای مرطوب کننده و حاوی یک ماده ضد باکتری، به عنوان مثال کلرهگزیدین یا کلرید بنزالکونیوم هستند، استفاده کنند.”

با این حال، وی خاطرنشان می کند که یک مطالعه اخیر گزارش داده است که “ضد عفونی کننده های دست که حاوی این مواد بیوسید هستند ، در از بین بردن ویروس کرونا کم اثر تر از مواد ضدعفونی دست مبتنی بر الکل هستند.”

علاوه بر مرطوب کنندگی، خشک کردن کامل دست پس از شستشو نیز مهم است. این موضوع دو دلیل مهم دارد: اولاً ، میکروب ها به راحتی بین دستان خیس منتقل می شوند.

دوم اینکه “آب، خود با کاهش روغنهای طبیعی پوست هنگام تبخیر، باعث خشک شدن پوست می شود.”

 

به طور کلی ، دکتر لافتاح یکی از دو گزینه زیر را توصیه می کند:

    دست ها را با آب و صابون معمولی یا صابون های حاوی مواد نرم کننده بشویید و سپس از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

    یا از محلول یا ژل های ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل استفاده کنید و سپس از مواد مرطوب کننده استفاده کنید. در نظر داشته باشد استفاده از کرم مرطوب کننده بلافاصله پس از ضدعفونی کردن ممکن است خواص ضد میکروبی ژل یا محلول الکلی را از بین ببرد.

به دنبال این موضوع همچنین دکتر آدیل شراز، متخصص پوست و سخنگوی بنیاد پوست بریتانیا، توضیح داد: “اگر افراد مجبور هستند از الکل یا ژل های ضدعفونی کننده دست استفاده کنند (استفاده از این مواد ممکن است اگزما یا خشکی پوست را تشدید کند)، حتما بعد از آن نرم کننده بزنید تا تحریک پوست به حداقل برسد.”

به حداقل رساندن تأثیر منفی شستشوی دست

انجمن متخصصان پوست انگلیس توصیه های زیر را برای کمک به حداقل رساندن اثرات منفی که ممکن است افزایش شستن دست بر روی پوست آسیب دیده داشته باشد، ارائه می دهند:

مرطوب کننده ها یا نرم کننده ها برای درمان درماتیت دست بسیار مهم هستند. آنها به ترمیم پوست آسیب دیده و تأمین رطوبت داخل آن کمک می کنند. افراد باید آنها را به طور مکرر در طول روز و هر زمان که پوست احساس خشکی می کند، استفاده کنند.

هنگام شستن ظرف ها، استفاده از محصولات تمیز کننده یا شستن موهای کودک، فرد می تواند با پوشیدن دستکش از دستان خود محافظت کند.

پیام آخر

موضوع اصلی این است که شستن دست بسیار ضروری است و افرادی که دارای پوست خشک هستند یا بیماری پوستی دارند باید از نرم کننده ها استفاده کنند تا آسیب را به حداقل برسانند

دسته‌بندی‌ها: اخبار,تحقیقات علمی

برچسب‌ها: ,,

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.