زنگ هشدارهای کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D:

دل و دماغ ندارید

اگر احساس می کنید که بی حوصله و افسرده شده اید و کوچک ترین مسئله ای اسباب ناراحتی تان را فراهم می سازد به پزشک مراجعه کرده و میزان ویتامین D بدن تان را بررسی کنید. به عقیده ی محققان آمریکایی ویتامین D میزان سروتونین بدن را افزایش می دهد. در نتیجه کمبود آن باعث تغییر در خلق و خوی شده و افسردگی می آورد. نتایج پژوهشی که در سال ۱۹۹۸ انجام شده است نشان می دهد افراد سالمی که در فصل زمستان مکمل ویتامین D دریافت می کنند وضعیت روحی بهتری نسبت به افرادی که از این مکمل ها محروم هستند دارند. برخی مواد غذایی مانند شیر گاو، ماهی آزاد، بادام و غیره حاوی این ویتامین هستند که در کنار قرار گرفتن در معرض نور خورشید باید در برنامه ی غذایی گنجانده شوند.

کمبود ویتامین D: نفس کم می آورید

اگر اهل ورزش هستید باید در طول جلسات ورزشی استقامت بدن را حفظ کرده و بالا ببرید. اگر متوجه افت ناگهانی و بی دلیل مقاومت بدن خود شده اید و به اصطلاح کم می آورید به میزان ویتامین D بدن خود شک کنید. این ویتامین برای افزایش و حفظ مقاومت جسمانی بدن لازم است. باید بدانید که ورزشکاران حرفه ای روزانه از مکمل های این ویتامین و مواد غذایی حاوی آن استفاده کرده و به طور مرتب در معرض نور خورشید قرار می گیرند تا کم نیاورند.

کمبود ویتامین D: سرتان عرق می کند

تعریق منطقه ای در ناحیه ی سر یکی از علائم احتمالی کمبود ویتامین D است. حدود یک قرن هست که متخصصان به مادرهای جوان نیز تأکید می کنند اگر نوزادشان از ناحیه ی سر دچار تعریق می شود به پزشک مراجعه کرده و میزان ویتامین D بدن نوزاد را بررسی کنند. تعریق در کل بدن و به طور همزمان ارتباطی با کمبود ویتامین ندارد و می تواند در نتیجه ی گرما باشد. اما تعریق ناحیه ی جمجمه و سر نیاز به بررسی های پزشکی دارد…..

کمبود ویتامین D: استخوان درد داریدکمبود ویتامین D: پوستتان مات تر شده است

نتایج پژوهش هایی متخصصین پوست نشان می دهد که کمبود ویتامین D روی رنگ پوست تأثیر دارد. پوست همه ی ما یک کرم ضدآفتاب طبیعی است. استفاده ای کرم ضدآفتاب با SPF۹۰ قدرت جذب این ویتامین توسط پوست را حدود ۹۷ درصد کاهش می دهد. افرادی که دارای پوست تیره و ماتی هستند باید ۱۰ برابر بیشتر از افرادی که پوستی روشن و رنگ پریده دارند در معرض نور آفتاب باشند. البته منظور این نیست که کرم ضدآفتاب استفاده نکنید. می توانید روزانه دست ها و پاها را در معرض نور خورشید قرار دهید تا ویتامین از این طریق جذب شود.

افرادی که دچار میزان ناکافی ویتامین D هستند و یا کمبود دارند بخصوص در فصل زمستان با مشکل درد در استخوان ها و عضلات مواجه می شوند. اگر متوجه شده اید که مفاصل تان در هنگام بیدار شدن خشک می شوند و درد می کنند آزمایش بدهید.

دسته‌بندی‌ها: پسوریازیس

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.