Trending

راههای کنترل پسوریازیس ناخن

کنترل پسوریازیس ناخن به روش پرتو درمانی

این روش معمولا برای درمان پسوریازیس پوست به کار برده می‌شود، ولی ممکن است برای درمان پسوریازیس ناخن نیز استفاده شود. در این روش از نور فرابنفش استفاده می‌شود و معمولا هم در مطب پزشک قابل انجام است.

 

کنترل پسوریازیس ناخن با دارو درمانی

دارو‌های سیستماتیک که این دارو‌ها عبارتند از:

1 – سیترتین
2 – سیکلوسپورون
3 – متوترکسات

 

دارو‌های بیولوژیک

این دارو‌ها می‌توانند بخش‌هایی از سیستم ایمنی بدن را به عنوان هدف قرار دهند. از جمله دارو‌های بیولوژیک می‌توان موارد زیر را نام برد.

1 – اوستکی نوماب
2 – گولیموماب
3 – اینفلیکسی ماب
4 – آپرمیالست
5 – اتانرسپت
6 – آدالیموماب

7-سینورا

 

دارو‌های موضعی

روش استفاده از دارو‌های موضعی مالیدن آن‌ها بر روی ناخن است. فرد می‌تواند به منظور درمان پسوریازیس ناخن از داروهای زیر استفاده کند:

1 – دارو‌های کورتیکواستروئیدی
2 – کرم‌های رتینوئیدی
3 – کرم‌های گیاهی

ویتامین دی

فرد می‌تواند این دارو‌ها را روزانه استفاده کند و بر ناخن‌های خود بمالد. اما در روش‌های مالشی به این دلیل که ناخن‌ها ضخیم شده و دارو‌هایی که به صورت موضعی استفاده می‌شوند به سختی می‌توانند به غشای ناخن وارد شوند. برای این منظور و به منظور کاهش ضخامت ناخن می‌توانید از کرم‌هایی که اوره دارند استفاده کنند.

لاک تقویتی ناخن

برای تقویت و هیدراته سازی ناخن می‌توان از لاک‌های تقویتی ناخن استفاده کرد. این لاک‌ها تقویتی بوده و برخلاف لاک‌های تزئینی بوده، که تشدید کننده پسوریازیس هستند و به صورت روزانه بر روی ناخن‌ها زده می‌شوند.

تزریق دارو‌های کورتیکواستروئیدی

هر 2 تا 9 ماه یکبار می‌توان این دارو‌ها را در زیر سطح ناخن تزریق کرد. پزشک برای تزریق این دارو‌ها ابتدا ناحیه موردنظر را بی‌حس کرده و یا برای کاهش درد از مسدود‌کننده‌های اعصاب استفاده می کند

دسته‌بندی‌ها: پسوریازیس,عوامل کاهش و کنترل

برچسب‌ها: ,,

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.