داروي مورد استفاده در درمان بيماري روده التهابي، آرتروز و واسکوليت مي‌تواند در ابتلا به بيماري سرطان پوست نقش داشته باشد

محققان دريافتند داروي مورد استفاده در درمان بيماري روده التهابي، آرتروز و واسکوليت مي‌تواند در ابتلا به بيماري سرطان پوست نقش داشته باشد

محققان دانشگاه داندي و دانشگاه کوئين مري لندن دريافتند مصرف داروهايي که به طورگسترده براي درمان بيماري روده التهابي، آرتروز و واسکوليت (التهاب عروق خوني) استفاده مي‌شود در ابتلا به سرطان پوست نقش دارند.

به گفته محققان، رابطه قوي‌اي بين داروي آزاتيوپرين و يک نوع سرطان پوست که در «کارسينوم سلول سنگفرشي پوستي» (cSCC) يافت مي‌شود، وجود دارد.
مطالعات قبلي نشان داده‌اند استفاده از آزاتيوپرين منجر به افزايش حساسيت به نور UVA مي‌شود و شايد يکي از علل ابتلا به سرطان‌هاي پوست باشد.
اين مطالعه جديد نشان مي‌دهد که استفاده از آزاتيوپرين منجر به توسعه اثر مولکولي در سرطان‌هاي پوست مي‌شود و از اين رو در تشکيل cSCC نقش دارد.
«شارلوت پرابي»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي‌گويد: «به تمام پزشکان توصيه مي‌کنيم در مورد بيماراني که دارو آزاتيوپرين مصرف مي‌کنند، دستورالعمل‌هايي را در مورد محافظت از خودشان در مقابل نورخورشيد تجويز نمايند.»

در اين مطالعه، محققان امضاء ژنتيکي تومورهاي cSCC مربوط به 37 بيمار را که آزاتيوپرين مصرف مي‌کردند، بررسي کردند. محققان دريافتند امضاء ژنتيکي جديد موسوم به امضاء 32، در بيماراني که آزاتيوپرين مصرف مي کردند، وجود داشت.

دسته‌بندی‌ها: اخبار,اخبار علمی

برچسب‌ها: ,

4s دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.