خواص درمانی گیاه آقطی (پوست، مفصل و …)

خواص درمانی گیاه آقطی 

برگ و پوست داخلی ساقه این درختچه گل از قسمت مورد استفاده آقطی است که پوست ثانوی (داخلی) ساقه و ریشه آن از نظر طبی موثرترین قسمت‌های این گیاه است.

این درختچه که ارتفاع آن در نواحی مساعد به چند متر می رسد در کنار جاده روستای قوزلو، دهستان اینی، روستای زنگیر، تپه، رود خانه الازار تا انتهای رودخانه آزادلو و رودخانه روستای بگ باغی تا انتهای آن، حاشیه جنگل ها و نواحی مرطوب و سایه دار، روستاهای حاشیه کنار رودخانه  برزند  و اجارود غربی  مانند تولون محل رویش این گیاه می باشد.

برگ آهای آن سبز رنگ،  بیضوی،  دندانه دار، بیدره و مرکب از 5-7 برگچه بوده ور در صورتی که برگها شکسته و مالش داده شود بوی بدی از آن متصاعد می شود و گلهای آن سفید و خوشه ای است که در اواخر بهار ظاهر می شود . میوه آقطی سیاه گوشتی، ریز مانند انگور و برنگ آبی سیر می باشد .

از خواص داروئی آقطی با اسم محلی گندلش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- در درمان رماتسم و درد مفاصل موثر است .

2- ادرار آور است .

3- ملین و ضد یبوست می باشد و بهترین دارو برای رفع یبوست در افراد سالخورده و کسانی است که انقباضات روده بزرگ در آنها ضعیف شده است .

4- دم کرده برگهای خشک شده آن در رفع اسهال موثر است .

5-برای برطرف کردن درد و التیام بواسیر ، برگهای تازه این گیاه را له کرده و یا اینکه از آن پماد تهیه کنید و روی بواسیر دردناک بگذارید .

6-  برای از بین بردن خارش بدن ، پوست ساقه آنرا در روغن بجوشانید و سپس آنرا صاف کرده و بگذارید سرد شود . این روغن را روی قسمت هایی که خارش درد بزنید .

7- برای جوشخوردن استخوان و مداوای شکستگی استخوان ، از دم کرده ریشه این درختچه استفاده کنید .

8- دم کرده گلهای خشک شده آقطی سیاه درمان کننده گریپ ، سرما خوردگی ، بیماریای دستگاه تنفسی و نقرس می باشد .

9- جوشانده گلهای خشک شده آقطی سیاه را بصورت کمپرس روی زخم های اگزما و پسوریازیس بگذارید اثر مطلوب خواهد داشت .

10- خوردن میموه آقطی سیاه  مالیده آن به سر باعث سیاه شدن مو و تقویت مو می شود .

11- جوشانده گلهای آقطی سیاه را روی سوختگی ها بگذارید و کمپرس کنید ، اثر شفابخش درد .

12- برای از بین بردن ورم چشم می توان  چشم را با جوشانده گلهای این گیاه شستشو داد .

13- اگر پوست حساس درید برای شستن صورت یا پاک مدرن آرایش از دم کرده آقطی سیاه استفاده کنید .

22- برای شادابی پوست صورت  از بین بردن لکه ها و کک و مک می توان از ماسک زیر استفاده کدر :

گلهای خشک شده آقطی سیاه را دم کنید و مقدری پودر باقلای خشک را در ظرفی بریزید سپس دم کرده آقطی سیاه را روی آن ریخته و خمیری تهیه کنید . این خمیر را بصورت ماسک روی صورت بگذارید و پس از یک ربع ساعت بجوشانید  این ماسک را هر روزه روی پوست خود بگذارید تا صورت را جوان و شاداب کند .

طبیعت  آن سرد و خشک بوده که بشکل جوشانده، سرکه آقطی سیاه، دم کرده آقطی سیاه، شیره یا آب میوه و … مورد استفاده قرار می گیرد.

طرز تهیه جوشانده، سرکه آقطی سیاه، دم کرده آقطی سیاه، شیره یا آب میوه این گیاه به شکل زیر است

جوشانده: مقدر 60 گرم پوست ساقه، برگ و یا میوه این درختچه را در یک لیتر آب ریخته و بگذارید آهسته بجوشد تا حجم آن به نصف برسد . سپس آنرا صاف کنید .

سرکه آقطی سیاه:10-20 گرم برگهای خشک شده این درختچه را در یک لیتر سرکه ریخته و بگذارید تا مدت دو هفته بماند و هر روز آنرا بهم بزنید پس از این مدت آنرا صاف کرده و در شیشه در بسته نگهداری کنید.

دم کرده آقطی سیاه: مقدر 100 گرم گل خشک شده این درختچه را در یک لیتر آبجوش ریخته و بمدت 10 دقیقه دم کنید . از این دم کرده م توانید برای شستشوی زخم ها استفاده کنید.

شیره یا آب میوه: میوه های رسیده آقطی سیاه را فشار داده تا شیره آن خارج شود . مقدار مصرف این شیره یک قاشق چایخوری مخلوط در یک لیوان آب می باشد.

مقدر مصرف این شربت یک قاشق غذا خوری قبل از هر غذا است.

٭٭٭ قبل از مصرف هرگونه دارو شیمیایی ، گیاهی و …با فرد مطلع ، آگاه و پزشک خود مشورت نمایید٭٭٭

دسته‌بندی‌ها: دارو ها,داروهای گیاهی

برچسب‌ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.