Trending

خارش ، سوزش و شوره ی سر

معمولا خارش پوست سر به دو فرم پوستي و غيرپوستي تقسيم مي‌شود
از انواع شايع خارش‌هاي پوست سر مي‌توان به ۲ مورد اشاره کرد که در برخي افراد مشاهده مي‌شود :

  1. مورد اول اين خارش‌ها مربوط به اگزماي سبوره است که شايع‌ترين علامت اگزما سبوره بروز شوره بر روي پوست به صورت پوسته و فلسي شکل است.در موارد اگزماي سبوره شديد، پوسته‌هاي ضخيم و چرب زردرنگ روي ابروها يا نزديک به خط رويش مژه‌ها، در کانال گوش يا قسمت جلو پيشاني، بر روي قسمت وسط سينه و در ناحيه فوقاني کمر ديده مي‌شوند. پوسته‌ها همچنين مي‌توانند در هر منطقه‌اي از سطح پوست‌، پشت گوش‌ها و ساير چين‌هاي پوستي ظاهر شوند. اين پوسته‌ها معمولا با قرمزي خفيف، ريزش مو و ضايعات پوستي، خارش، زخم و دردي که مي‌تواند منجر به احساس ناراحتي‌هاي کلي شود، همراه است.موارد خفيف اين بيماري با تجويز شامپو و در موارد شديد علاوه بر شامپو با تزريق استروئيد موضعي و يا تجويز داروي خوراکي به جهت اينکه اين بيماري به سبب يک مخمر ايجاد مي‌شود، مطرح مي‌شود.

  2.  مشکل ديگري که با خارش خود را نشان مي‌دهد، پسوريازيس است که پسوريازيس ‌مي‌تواند در هر نقطه‌اي ايجاد شود، اما موقعي که روي سر ايجاد مي‌شود به آن پسوريازيس پوست سر گفته مي‌شود. اين نوع پسوريازيس مي‌تواند بيشتر از پوست سر را هم درگير کند و به پيشاني هم کشيده شود. حتي در مواقعي به پشت گردن و پشت گوش هم کشيده مي‌شود.

    پسوريازيس پوست سر مي‌تواند به اشکال مختلف ديده شود. گاه مي‌تواند به شکل يک نقطه کوچک ايجاد شود که زير موها پنهان مي‌ماند و گاهي اوقات تمام پوست سر فرد بيمار را درگير مي‌کند و راهکار درماني آن استفاده از شامپوهاي مخصوص ٫ لوسیونها و پمادهای موضعی و تزريق استروئيد موضعي است

دسته‌بندی‌ها: اطلاعات عمومی,بیماری های مرتبط

برچسب‌ها: ,,

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.