تولید فیلم از پروتئین ابریشم برای ساخت چسب زخم

 

با تلاش محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

تولید فیلم از پروتئین ابریشم برای ساخت چسب زخم

محققان دانشگاه امیرکبیر با فیلم حاصل از پروتئین های ابریشم محصولات پزشکی همچون چسب زخم تولید کردند که سازگاری با پوست دارد و در بهبودی تأثیر گذار است

خانم لیلا حسنی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص طرح خود با عنوان «تولید و بررسی خواص فیلم حاصل از پروتئین های ابریشم» گفت: در این طرح از پروتئین های ابریشم، فیبروئین و سریسین استفاده کردیم تا بتوانیم فیلمی را به تولید برسانیم که در زمینه پزشکی کاربرد دارد.
وی ادامه داد: پروتئین‌های ابریشم از سازگاری خوبی با محیط ‌زیست برخوردار بوده و امروزه مواد زیست سازگار به علت ترکیب خواص بی‌نظیر فیزیکی و شیمیایی خود و ظرفیت بالای آن‌ها در زمینه‌های دارو، داربست برای مهندسی بافت و دیگر کاربردهای زیستی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.
این محقق خاطر نشان کرد: فیلم حاصل از پروتئین‌های ابریشم به دلیل خصوصیات نفوذپذیری اکسیژن و بخارآب می‌توانند گزینه‌ی مناسبی به‌ عنوان پیوند برای بهبود زخم، مهندسی بافت و برنامه‌های کاربردی زیست پزشکی باشد.
خانم حسنی با بیان اینکه این طرح به روشهای مختلف توسط سایر محققان کشور و کشورهای دیگر انجام گرفته گفت: روش ما استخراج پروتئین از ابریشم بوده است که با استفاده از یک حلال «فیبروئین» و با استفاده از آب مقطر «سریسین» را از ابریشم استخراج کردیم.
وی افزود: روش های مختلف اعمال شده برای استخراج این نوع پروتئین ها از ابریشم تأثیر زیادی در مطلوب بودن آنها دارد. بنابراین لازم است درک درستی از ساختار پروتئین‌ها و تأثیر عوامل مختلف در طول فرآیند تولید به دست آورد تا با طراحی مناسب فرآیند تولید بتوان فیلم‌های با خواص مطلوب و مناسب کاربرد مورد نظر تولید کرد.
وی با تأکید بر اینکه این فیلم تولید شده در زمینه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، عنوان کرد: به دلیل اینکه از ابریشم برای تهیه نخ بخیه استفاده می شود پس نتیجه تأثیرگذاری در بهبودی و سازگاری آن با پوست انسان به اثبات رسیده از این رو از این فیلم ها می توان در زمینه پزشکی بهره برد.
دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: رهایش دارو استفاده از این فیلم ها در تولید چسب زخم نیز کاربرد دارد.
خانم حسنی افزود: به دلیل استفاده از پروتئین طبیعی، این چسب ها سازگار با بدن بوده و در بهبودی آن تأثیر است.
وی گفت: این طرح باید روی زخم های متفاوت مورد تحقیق و بررسی قرار بگیرد تا محصول به تولید انبوه برسد.

دسته‌بندی‌ها: اخبار,تحقیقات داخلی

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.