تماس مستقیم با ماهی قرمز ضایعه پوستی به همراه دارد

تماس مستقیم با ماهی قرمز ضایعه پوستی به همراه دارد

 تماس مستقیم با آب آکواریوم و ماهی های قرمز احتمال ابتلا به نوعی ضایعات پوستی را افزایش می دهد.

دکتر عبدالمجید فتی : همزمان با روزهای پایانی سال و ایام نوروز، میزان استفاده از ماهی های قرمز نیز افزایش می یابد لذا در صورت وجود خراش های پوستی در دست افراد، تماس مستقیم با آب آکواریوم یا ماهی های قرمز امکان ابتلا به نوعی ضایعات پوستی و التهاب غدد و رگ های لنفاوی افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه وجود زخم یا خراش بر روی پوست و تماس مستقیم با ماهی های قرمز و آب آکواریوم موجب انتقال نوعی باکتری بنام ‘مایکوباکتریوم مارینوم’ به فرد می شود اظهار کرد: ایجاد ضایعه پوستی همراه با تورم، قرمزی و التهاب و خارش از، علائم ابتلا به این بیماری به شمار می رود.
استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: علائم این بیماری بسیار شبیه به سالک بوده به گونه ای که تشخیص آن از روی علائم ظاهری اغلب امکان پذیر نیست.
دکتر فتی افزود: درمان ضایعه پوستی ناشی از تماس مستقیم با ماهی قرمز یا آب آواریوم مدت زمان طولانی را می طلبد و برای تشخیص قطعی آن باید آزمایش های اختصاصی انجام شود.
وی با بیان اینکه در دو سه سال اخیر حدود 50 بیمار مبتلا به این بیماری شناسایی و تحت درمان قرار گرفتند توصیه کرد، افراد دارای هرگونه خراش یا آسیب پوستی به ویژه کودکان از تماس مستقیم با آب آکواریوم و ماهی های قرمز خودداری نموده و در صورت لزوم حتما از دستکش های مطمئن و ساق بلند استفاده کنند. 

 

دسته‌بندی‌ها: اخبار,اخبار علمی

برچسب‌ها: ,

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.