تفاوت پسوریازیس و درماتیت سبوره چیست؟

تفاوت پسوریازیس و درماتیت سبوره چیست؟

متخصص پوست عموما بر اساس معاینه پوست و ناخن ها به شما می گوید که به پسوریازیس و یا درماتیت سبورئیک مبتلا هستید. پسوریازیس و درماتیت سبورئیک شرایط نسبتا شایعی هستند که پوست سر را تحت تاثیر قرار می دهند. بعلاوه، این دو بیماری دارای برخی علائم و نشانه های مانند قرمزی و پوسته ریزی هستند.

در بیشتر موارد، پوسته های پسوریازیس ضخیم تر و در ظاهر اندکی خشک تر از بیماری درماتیت سبورئیک هستند. بیماری پسوریازیس و ضایعات آن تمایل بیشتری به شکل گیری فراتر از خط رویش مو دارند. علاوه بر این، پسوریازیس اغلب بیش از یک ناحیه در بدن را درگیر می کند. اگر شما به پسوریازیس پوست سر مبتلا هستید، ممکن است به پسوریازیس خفیف در ابروها، زانوها، دست ها یا پاها دچار باشید و یا متوجه تغییراتی در ناخن ها مانند فرو رفتگی شوید.

درماتیت سبورئیک چیست؟

درماتیت سبورئیک نیز از بیماری های نسبتا شایع پوستی است که عموما نواحی سر و صورت را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری به تدریج موجب شکل گیری ضایعات قرمز پوسته دار و شوره سر می شود. این بیماری گاهی نواحی تنه و اندام ها را نیز گرفتار می کند.

بیماری درماتیت سبورئیک ممکن است بدون درمان و خود به خود برطرف شود و یا در مواردی بیمار باید قبل از برطرف شدن علائم درمان های مکرری را انجام دهد. علائم درماتیت سبورئیک برگشت پذیر هستند. شستشوی روزانه پوست می تواند به کاهش چربی و تولید سلول های مرده پوستی کمک کند.

برای کنترل بیماری نیاز به استفاده از برخی داروها تحت نظر پزشک می باشد.

مقایسه علائم و نشانه ها

علائم پسوریازیس پوست سر

پوست قرمز پوشیده شده با پوسته های سفید رنگ

ضایعاتی که ممکن است ار خط رویش مو فراتر رفته باشند و یا نواحی دیگر بدن را گرفتار کرده باشند.

خارش احتمالی

علائم درماتیت سبورئیک پوست سر

پوست قرمز همراه پوسته های چرب سفید یا زرد

پوسته پوسته ها (شوره های) پوستی که ممکن است به ساقه مو متصل باشند.

خارش احتمالی

پسوریازیس پوست سر و درماتیت سبورئیک پوست سر برخی درمان های مشترک مانند شامپوهای دارویی و کورتیکواستروئیدهای موضعی یا محلول های ضد قارچ دارند. پسوریازیس پوست سر اغلب پایدار است و درمان آن سخت تر از درمان درماتیت سبوره پوست سر است. درمان های دیگر مانند نور درمانی ممکن است برای کنترل بهتر پسوریازیس به کار گرفته شود.

دکتر سعید پیروزی متخصص پوست مو و زیبایی به سوالی در این مورد پاسخ می دهند:

آیا شدت پوسته پوسته ها تعیین کننده نوع بیماری است؟

شدت پوست ریزی نمی تواند به طور قطعی نوع بیماری را مشخص کند اما پوسته ها در پسوریازیس عموما بیشتر و بارزتر بوده و رنگ آن ها عمدتا سفید یا نقره ای است در حالی که رنگ پوسته ها در درماتیت سبورئیک سفید و زرد است.

دسته‌بندی‌ها: اطلاعات عمومی,پسوریازیس

برچسب‌ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.