تشخیص و درمان اگزمای پوستی

تشخیص و درمان اگزمای پوستی

دکتر روزبه میرشکاری

منتشر شده در آلرژی ایمونولوژی

دکتر روزبه میرشکاری متخصص پوست، مو و زیبایی به سوالاتی پیرامون تشخیص و درمان اگزمای پوستی پاسخ داده و توضیحاتی ارائه نموده اند.

تشخیص اگزمای پوستی چگونه انجام می شود؟

اگزما ضایعه پوستی است که با خارش، قرمزی، تورم گاه توام با خشکی و خشنی و ضخامت پوست که در اثر تماس پوست با ماده محرک مثل مواد شوینده یا سیمان یا تماس با مواد حساسیت زا مثل زیورآلات و مواد فلزی حاوی نیکل و بعضی از گیاهان ایجاد می شود. تشخیص قطعی اگزما توسط معاینه و شرح حال بیمار و در صورت لزوم انجام بعضی از تست های پوستی است که با صلاحدید متخصص پوست توصیه می گردد.

آیا اگزما واگیردار است؟ برای مثال آیا بر اساس تماس با ضایعات اگزما به این بیماری دچار خواهیم شد؟

اگزما بیماری پوستی است که مسری (واگیردار) نیست مگر اینکه در کنار آن یا همراه آن بیماری پوستی واگیرداری وجود داشته باشد. پس اگزما بخودی خود واگیردار نیست.

آیا اگزما درمان قطعی دارد؟

در صورت رعایت نکات توصیه شده توسط پزشک اگزما کنترل می شود در غیر این صورت احتمال برگشت (عود) ضایعات وجود دارد در مجموع در صورت درمان توصیه شده توسط پزشک و رعایت موارد لازم توسط بیمار بیماری خطرناکی محسوب نمی گردد پس درمان قطعی همیشه در مورد آن صدق نمی کند.

آیا درمان اگزما با کورتون انجام می گیرد؟

کورتون یا ترکیبات کورتیکو استروئید که داروهای ضد التهاب هستند چه به شکل ترکیبات موضعی (مثل پماد یا کرم و لوسیون و …)، و چه به شکل تزریقی یا خوراکی جزئی از مجموعه داروهایی هستند که در کنار بقیه داروها در صورت لزوم توسط پزشک برای درمان اگزما به کار می رود و در صورت رعایت نکات توصیه شده توسط پزشک از طرف بیماران می توانند بدون عارضه و در عین حال مفید و موثر باشند.

دسته‌بندی‌ها: اخبار,اخبار علمی

برچسب‌ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.