Trending

تجزیه و تحلیل ساختار پوست با کمک فناوری “اشعه تی” امید تازه برای کشف درمان بیماریهای پوستی

تجزیه و تحلیل ساختار پوست

با کمک فناوری “اشعه تی”

تجزیه و تحلیل ساختار پوست با کمک فناوری "اشعه تی"

دانشمندان “دانشگاه وارویک”(University of Warwick) انگلیس و “دانشگاه چینی هنگ کنگ”(CUHK) در مطالعه اخیرشان روش جدیدی را توسعه داده‌اند که در آن از نوعی تابش موسوم به “اشعه‌های تی”(T-rays) برای تجزیه و تحلیل ساختار پوست استفاده می‌کنند.

 به نقل از تک اکسپلوریست، انتظار می‌رود این روش بتواند به پزشکان در تشخیص و درمان بیماری‌های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و سرطان پوست کمک کند. واقعیت جالب در مورد این روش این است که روش مذکور می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا تصویری دقیق‌تر از نواحی مختلف ساختار پوست و میزان هیدراته بودن آن نسبت به روش‌های فعلی تهیه کنند.

خصوصیات منحصر به فرد روش یاد شده، تصویربرداری و تجزیه و تحلیل آن با اشعه تراهرتز(THz) در سال‌های اخیر توجه بسیاری را به خود جلب کرده است زیرا اشعه تی می‌تواند از طریق بسیاری از مواد مانند پلاستیک، سرامیک و لباس دیده شود که این امر آنها را روشی کاربردی برای بررسی بدن به روشی کاملا غیرتهاجمی تبدیل می‌کند. بعلاوه این اشعه‌ها از فوتون‌های کم انرژی غیر یونیزه تشکیل شده‌اند.

این ویژگی باعث می‌شود که آنها در محیط‌های بیولوژیکی از جمله امنیت و غربالگری پزشکی بسیار ایمن باشند. فقط اشعه‌های تی که از لایه‌های خارجی پوست عبور می‌کنند قبل از بازتاب قابل شناسایی هستند، زیرا اشعه‌هایی که قادر هستند به لایه‌های عمیق پوست نفوذ کنند بیش از حد ضعیف خواهند شد که این امر شناسایی آنها را سخت می‌سازد اما این مسئله مهم احتمالا تصویربرداری با اشعه تی را به روشی موفق در کنترل این لایه‌های بیرونی تبدیل می‌کند.

برای آزمایش این اشعه، نور تراهرتز از طریق یک منشور به پوست تابیده می‌شود تا اشعه را در یک صفحه کانونی خاص تنظیم کند. بسته به نوع پوست، نور به صورت حاشیه‌ای منعکس می‌شود. پس از آن محققان می‌توانند هنگام ورود نور به پوست، آن را مورد بررسی قرار دهند.

دانشمندان طی این مطالعه با موفقیت نشان دادند که با استفاده از “بیضی‌سنجی”(ellipsometry) می‌توانند ضریب شکست پوست را دقیق محاسبه کنند. بیضی سنجی یا الیپسومتری روشی نوری (اپتیکی) برای مطالعه ویژگی‌های دی‌الکتریک لایه‌های نازک است. تفاوت بین این شاخص‌های انکساری “دوشکستی”(birefringence) نامیده می‌شود و این اولین بار است که دوشکستی تراهرتز پوست انسان به صورت درون تنی(in vivo) اندازه گیری می‌شود. درون تنی در زیست‌شناسی و در پژوهش‌های آن، به آزمایش‌هایی که در آنها جاندار زنده بکار برده می‌شود گفته می‌شود، به این آزمایش‌ها در جاندار نیز می‌گویند. این داده‌ها می‌تواند اطلاعات ارزشمندی راجع به میزان آب در پوست در اختیار دانشمندان قرار دهد و ضخامت پوست را نیز محاسبه کند.

دوشکستی یا ضریب شکست مضاعف یک خاصیت نورشناختی موادی است که ضریب شکست آنها به قطبش و جهت انتشار نور وابسته‌است. بلورها با ساختار بلوری نامتقارن و پلاستیک تحت تنش از خود دوشکستی بروز می‌دهند.

پوست هیدراته ضریب شکست متفاوتی با پوست کم آب خواهد داشت. برای افرادی که دارای اختلالات پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و … هستند با کمک این روش محققان قادر خواهند بود آبرسانی پوست افراد را به صورت دقیق بررسی کنند. برای بیماران مبتلا به سرطان پوست، پزشکان می‌توانند از تصویربرداری تراهرتز برای سنجش پوست قبل از شروع جراحی استفاده کنند تا ایده بهتری از میزان گسترش تومور بدست آورند. سرطان پوست بر خواص پوست تأثیر می‌گذارد و بعضی از آنها به دلیل اینکه در زیر سطح پوست هستند دیده نمی‌شوند.

دسته‌بندی‌ها: اخبار,تحقیقات علمی

برچسب‌ها: ,,

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.