Trending

بررسی ژنتیکی پسوریازیس با تکنیک NGS امکان پذیر شد

 بررسی ژنتیک پسوریازیس  با استفاده از تکنیک NGS امکان پذیر شده است. نمونه مورد نیاز ۵ سی سی خون (لوله حاوی EDTA) میباشد.

دربیماری پسوریازیس درصورتیکه یکی از والدین مبتلا باشد حدود ۱۰درصد احتمال ابتلای فرزند 

و اگر هر دو والد مبتلا باشند ۵۰ درصد احتمال ابتلای فرزند به پسوریازیس هست

NGS چیست :

معرفی توالی یابی نسل جدید (Next Generation Sequencing= NGS) در سال ۲۰۰۷ تحولی در دنیای ژنومیکس پدید آورد، روشی کاملا جدید برای تعیین توالی DNA معرفی نمود و هزینه و زمان موردنیاز برای توالی یابی ژنوم را به شدت کاهش داد.

تا به امروز چندین ژن در ارتباط با این بیماری شناسایی گردیده است. در منابع این گونه ذکر شده است: در حدود یک سوم از افراد مبتلا به پسوریازیس سابقه خانوادگی مشاهده شده است.

 

وراثت اتوزومی غالب و مغلوب هر دو گزارش شده است. در صورتیکه یکی از والدین مبتلا به پسوریازیس باشد، احتمال ابتلای فرزند ۱۰ درصد است. چنانچه هر دو والد مبتلا باشند، احتمال ابتلای فرزند ۵۰ در صد است.

در حال حاضر بررسی ژنتیک این بیماری با استفاده از تکنیک NGS امکان پذیر شده است. نمونه مورد نیاز ۵ سی سی خون (لوله حاوی EDTA) میباشد.

NGS، روشی قدرتمند برای بررسی ژنتیکی بیماران مبتلا به پسوریازیس می باشد که می تواند به شناسایی اختلالات ژنتیکی در این بیماران کمک شایانی نماید. جهش ها ی ژنتیکی یافت شده همگی در ژن هایی رخ داده اند که با تکامل در سیستم عصبی در دوران جنینی مرتبط می باشند.

با توسعه و پیشرفت روز افزون دانش بیوتکنولوژی و استفاده از تکنولوژی های تشخیصی جدید در زمینه ژنتیک پزشکی، درخواست برای توالی یابی رشد چشمگیری داشته است. روش های سنتی توالی یابی (تکنیک sanger) با محدودیت هایی که در دقت و بازده کار دارد، پاسخگوی نیاز امروز پژوهشگران نیست. معرفی نسل جدید توالی یابی تحول چشمگیری در ژنومیکس به وجود آورده و روش کاملاً جدیدی برای تعیین توالی DNA معرفی کرده است که هزینه و زمان توالی یابی ژنوم را بسیار کاهش داده است.

 

دسته‌بندی‌ها: اطلاعات عمومی,پسوریازیس

برچسب‌ها: ,

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.