Trending

اختلال عملکرد شنوایی در بیماران مبتلا به پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک

↙️اختلال عملکرد شنوایی در بیماران مبتلا به پسوریازیس و ارتریت پسوریاتیک↘️

درگیری گوش خارجی  در پسوریازیس معمول است.

⚫تقریباً دو سوم بیماران ضایعات پسوریازیس معمولی دارند که با پلاک های خارش دار، کاملاً مشخص در لاله گوش و مجرای شنوایی مشخص می شوند.

⭕اگرچه ضایعات، پوسته پوسته و خشکی غیر اختصاصی گاهی در گوش دیده می شود، تشخیص دقیق پسوریازیس گوش با تشخیص ضایعات معمولی پسوریازیس در مناطق دیگر بدن به راحتی قابل تشخیص است.

⚠️گزارش شده است که التهاب پوستی مزمن و ازدیاد تکثیر کراتینوسیتها باعث ضخیم شدن پوست با تمایل به جابجایی و تجمع پوسته در کانال شنوایی خارجی و تنگی انتهای آن می شود و باعث ایجاد اختلال در انتقال صدا به گوش میانی می شود. همچنین به خوبی شناخته شده است که پسوریازیس گوش اغلب در شرایط مستعد عفونت دیده می شود. با این حال، برای اولین بار در سال ۲۰۰۴، کاهش شنوایی حسی عصبی خود ایمنی ناگهانی (SNHL) در بعضی از بیماران پسوریازیس گزارش شد.

⚠️رابطه بین پسوریازیس و اختلال عملکرد شنوایی، نیاز به مطالعات بیشتر با هدف شناسایی بهتر مکانیسم های بیماری زای زمینه ای است. با این حال، بدیهی است که پزشکان، به ویژه متخصصان پوست و روماتولوژی، باید از شیوع کم شنوایی در بیماران پسوریازیس آگاهی بیشتری داشته باشند.

🚫🚫در واقع، صرف نظر از شدت بالینی یا نوع پسوریازیس، ارزیابی همه بیماران پسوریازیس از نظر دیدگاه شنوایی گوش می تواند برای کیفیت زندگی آینده بیماران مفیدتر باشد. اگر بیماران مبتلا به پسوریازیس هرگونه مشکل شنوایی دارند، باید از نظر پیگیری پیشرفت احتمالی اختلال عملکرد شنوایی آنها را به متخصصان گوش و حلق و بینی و شنوایی سنجی ارجاع داد.

دسته‌بندی‌ها: اطلاعات عمومی,پسوریازیس

برچسب‌ها: ,

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.