آلوئه‌ورا و تسکین پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک

قرار دادن ماده ژل مانند آلوئه‌ورا روی پوست مبتلا به بیماری پسوریازیس می‌تواند از میزان التهاب کاسته، سطح پوست را نرم کند و آب‌رسانی به پوست را تقویت کند.

 

همچنین این گیاه برای درمان آرتریت پسوریاتیک مفید است. با وجود تاثیرات ماده ژل مانند آلوئه‌ورا در کنترل علائم پسوریازیس شواهد علمی بسیاری وجود ندارد که بتوان استفاده از این گیاه را به تنهایی به عنوان روش درمانی معرفی کرد بنابراین، مبتلایان به این بیماری باید در مورد مصرف کرم‌های دارویی و روش‌های درمانی دیگر با پزشک مشورت کنند.

همچنین نتایج مطالعه انجام شده در سال 2012 نشان داد که گیاه آلوئه‌ورا بیش از 81 درصد در درمان بیماری پسوریازیس موثر است. هرچند، این مطالعه روی نمونه‌های حیوانی انجام گرفت و لازم است تحقیقات بیشتری در مورد تاثیر آن روی نمونه‌های انسانی انجام شود

چند نکته
به کار بردن ژل آلوئه ورا روی پوست هیچ ضرری ندارد اما بعضی از افراد ممکن است به این گیاه آلرژی داشته باشند. بهترین کار این است که ابتدا ژل را روی قسمت کوچکی از پوست امتحان کنید. اگر بعد از 24 ساعت هیچ علامت یا واکنش خاصی ندیدید پس استفاده از آن برای شما موردی ندارد.
ضمناً برخی از داروها ممکن است با ژل آلوئه ورا تداخلاتی داشته باشند. بنابراین اگر دارو مصرف می‌کنید پیش از استفاده از آلوئه ورا با پزشک خود مشورت کنید

 

آلوئه ورا که با نام صبر زرد نیز شناخته می شود، از دیرباز برای درمان قرمزی، خارش و سوزش پوست، ترمیم آسیب های پوستی، افزایش مقاوت پوست در برابر اشعه فرابنفش خورشید، بهبود بیماری های پوستی مانند آکنه و پسوریازیس، التیام زخم ها، سوختگی و سرمازدگی مورد استفاده قرار می گرفته است. آلوئه ورا همچنین دارای خواص قوی ضد چروکی بوده به عنوان مرطوب کننده و نرم کننده پوست نیز شناخته می شود.

مکانسیم اثر بخشی آلوئه ورا را به طور خلاصه می توان اینگونه بیان کرد: پلی ساکارید موجود در گیاه آلوئه (اَسِمانن) با فعال کردن ماکروفاژها که از بافت در برابر مواد عفونت زا محافظت کرده و منجر به تکثیر فیبروبلاست ها می شوند، در التیام بخشیدن به زخم ها نقش فعال کنندگی ایفا می کند. نقش مهم در اثر ضد التهابی آلوئه ورا را پروتئین ها بازی می کنند و وجود گلوتاتیون پراکسیداز و سوپراکسیداز دیسموتاز در ژل آلوئه ورا سبب تسریع سنتز کلاژن و محدود کردن آسیب ناشی از رادیکال آزاد می شود.

برای استفاده از عصاره آلوئه ورا گیاه اسانس، روزانه 2 الی 3 مرتبه مقدار کافی از آن را بر روی محل مورد نظر خود بمالید. توجه داشته باشید این محلول موضعی را نمی توان به صورت خوراکی مصرف نمود و استفاده از آن بر روی پوست یا زخم باز ممنوع می باشد.

 

 

دسته‌بندی‌ها: دارو ها,داروهای گیاهی

برچسب‌ها: ,

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.