Trending

آباتاسپت و کنترل آرتریت

موارد مصرف آباتاسپت

موارد مصرف:
درمان آرتریت روماتوئید (RA) بزرگسالان متوسط تا شدید؛ به صورت مونوتراپی یا در ترکیب با سایر DMARD ها استفاده می شود 

– درمان آرتریت ایدیوپاتیک جوانان (JIA) متوسط تا شدید؛ به صورت مونوتراپی یا در ترکیب با Methotrexate استفاده می شود

توجه: Abatacept نباید درترکیب با Anakinra یا داروهای مهارکننده TNF استفاده شود

مکانیسم اثر آباتاسپت

مدولاتور انتخابی فعال سازی؛ مهار کننده فعال سازی T-cell (لمفوسیت T) با اتصال به CD80 و CD86 روی سلول های پردازنده آنتی ژن (APC)، در نتیجه اینترکشن CD28 بین APCها و T-cell ها مهار می شود. لمفوسیت های T فعال شده در مایع مفصلی بیماران مبتلا به روماتوئید آرتریت وجود دارد.

فارماکوکینتیک آباتاسپت

فراهمی زیستی: SubQ: 78.6% (نسبت به تجویز IV)
توزیع: Vss: 0.02-0.13 L/kg
نیمه عمر حذف: 8-25 روز

منع مصرف آباتاسپت

هیچ گونه منع مصرفی در labeling مورد تأیید FDA وجود ندارد.

عوارض جانبی آباتاسپت

عوارض جانبی نکته: درصدهای زیر به طور ثابت گزارش نشده اند؛ بیمارانCOPD نرخ بالاتر عوارض جانبی وابسته به COPD را تجربه می کنند (حمله COPD، سرفه، دیس پنه، پنومونی، رونشی)
>10%:
سیستم عصبی مرکزی: سردرد (≤18%)
گوارشی: تهوع
تنفسی: نازوفارینژیت (12%)، عفونت مجرای تنفسی فوقانی
متفرقه: عفونت (بزرگسالان 54%؛ کودکان 36%)، تشکیل آنتی بادی (2% تا 4%)
1%-10%:
قلبی عروقی: هایپرتنشن (7%)
سیستم عصبی مرکزی: سرگیجه (9%)، تب
درماتولوژیک: راش (4%)
گوارشی: دیس پپسیا (6%)، درد شکم، اسهال
ادراری تناسلی: عفونت مجرای ادراری (6%)
موضعی: واکنش محل تزریق (3%)
نوروماسکولار و اسکلتی: کمر درد (7%)، درد دست و پا (3%)
تنفسی: سرفه (8%)، برونشیت، پنومونی، رینیت، سینوزیت
متفرقه: واکنش های وابسته به تزریق (≤9%)، هرپس سیمپلکس، ایمونوژنسیتی (1% تا 2%)، آنفولانزا
>1% (مهم یا تهدید کننده حیات): لوکمی لمفوسیتیک حاد، آنافیلاکسی، واکنش های آنافیلاکتوئید، سلولیت، حمله COPD، بدتر شدن بیماری، دایورتیکولیت، دیس پنه، فلاشینگ، هایپرسنسیتیویتی، هایپوتنشن، آسیب مفاصل، سرطان ریه، لمفوما؛ بدخیمی ها (شامل مجرای صفراوی، مثانه، پستان، سرویکس، ملانوما، سندروم میلودیسپلاستیک، پروستات،کلیه، پوست، تیروئید و رحم)؛ کیست تخمدان، پروریت، پیلونفریت، رونشی، کهیر، عفونت واریسلا، واسکولیت (شامل کوتانوس واسکولیت و لوکوسیتوکلاستیک واسکولیت)، خس خس سینه

تداخلات دارویی آباتاسپت

اثرات متابولیسمی/ انتقالی: نامشخص
عدم استفاده همزمان:
از استفاده همزمان Abatacept با این داروها اجتناب شود: داروهای ضد TNF، BCG، Belimumab، Natalizumab، Pimecrolimus، Tacrolimus (موضعی)، واکسن ها (زنده)
افزایش اثر/ سمیت:
Abatacept سطح خونی/ اثر این داروها را افزایش می دهد: Belimumab، Leflunamide، Natalizumab، واکسن ها (زنده)
سطح خونی/ اثرات Abatacept با این داروها افزایش می یابد: داروهای ضد TNF، Denosumab، Pimecrolimus، Roflumilast، Tacrolimus (موضعی)، Trastuzumab
کاهش اثر:
Abatacept سطح/ اثرات این داروها را کاهش می دهد: BCG، تست پوستی Coccidioidin، Sipuleucel-T، واکسن ها (غیرفعال شده) ، واکسن ها (زنده)
سطح خونی/ اثرات Abatacept با این داروها کاهش می یابد: Echinacea
تداخل با اتانول/ غذا/ ترکیبات گیاهی: از استفاده از Echinacea اجتناب کنید (زیرا خصوصیات تحریک کننده ایمنی دارد؛ رژیم درمانی را اصلاح کنید).

مقدار و روش درست مصرف داروی Abatacept:

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامع دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی Abatacept ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک متخصص برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. این دارو زیر نظر پزشک (۳ دوز اول دارو هر ۲ هفته یک بار و سپس هر ۴ هفته یک بار) و به صورت وریدی (طی ۳۰ دقیقه) تزریق می‌شود.

این دارو دوزهای مختلفی دارد و پزشک با توجه به وزن و وضعیت بیمار، دوز مناسب دارو را برایش تجویز می‌شود. سعی کنید دوزی از آباتاسپت را از دست ندهید. اگر بعد از گذشت مدتی از مصرف آباتاسپت شرایط بیماری شما بهبود نیافت، قبل از مصرف دوز بعدی، با پزشک خود مشورت کنید.

موارد منع مصرف آباتاسپت:

به تاریخ انقضای داروی آباتاسپت توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است، از آن مصرف نکنید.

هرگز داروی Abatacept را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

تداخل دارویی آباتاسپت را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف آباتاسپت در دوران بارداری و شیردهی:

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مصرف داروی آباتاسپت در دوران بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد

هشدار ها آباتاسپت

عفونت های جدی و کشنده (مثل توبرکولوزیس و سپسیس) گزارش شده است، به ویژه در بیمارانی که همزمان داروهای سرکوب کننده ایمنی دریافت می کنند. نرخ عفونت های جدی در بیماران RA که همزمان آنتاگونیست TNF دریافت می کنند، بالاتر است. در استفاده از Abatacept در بیماران دارای سابقه عفونت های ریکارنت، بیمارانی که شرایطی دارند که آنها را مستعد عفونت می کند و بیمارانی که عفونت های مزمن، latent یا لوکالیزه دارند باید احتیاط شود. بیمارانی که حین درمان مبتلا به عفونت جدید می شوند باید به دقت مانیتور شوند. اگر بیماری دچار عفونت جدی شد، Abatacept باید قطع شود. قبل از شروع درمان با Abatacept بیمار را از نظر عفونت توبرکولوزیس latent غربالگری کنید؛ ایمنی دارو در بیمارانی که تست توبرکولوزیس مثبت دارند، تأیید نشده است. بیمارانی را که جواب تست آنها مثبت است، قبل از شروع درمان با Abatacept با روش استاندارد درمان کنید. بیماران بزرگسال که Abatacept را در ترکیب با داروهای مهار کننده TNF مصرف می کنند، نرخ عفونت (از جمله عفونت های جدی) بالاتری را نسبت به بیمارانی که داروهای مهار کننده TNF را به تنهایی مصرف می کنند، نشان می دهند. شرکت سازنده استفاده همزمان این دارو را با Anakinra یا داروهای مهار کننده TNF توصیه نمی کند. علائم و نشانه های عفونت را در زمان تغییر دارو از داروهای مهار کننده TNF به Abatacept مانیتور کنید. به علت اثر مهار T-cell روی دفاع میزبان، Abatacept ممکن است پاسخ ایمنی علیه عفونت ها و بدخیمی ها را تحت تأثیر قرار دهد؛ اثر بر پیشروی و روند بدخیمی ها به طور کامل مشخص نیست.
در بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) با احتیاط استفاده شود، نرخ بالاتر وقوع عوارض جانبی (حمله COPD، سرفه، رونشی، دیس پنه) مشاهده شده است؛ با دقت مانیتور شود. موارد معدود هایپرسنسیتیویتی، آنافیلاکسی یا واکنش های آنافیلاکتوئید گزارش شده است؛ برای درمان واکنش های هایپرسنسیتویتی باید داروی مناسب برای استفاده آنی در دسترس باشد. بیماران باید قبل از استفاده از این دارو، از نظر هپاتیت ویروسی غربالگری شوند؛ درمان آنتی روماتوئیدی ممکن است منجر به فعال سازی مجدد هپاتیت B شود. بیماران باید قبل از آغاز درمان تمام واکسن های خود را تجدید کنند؛ هیچ گونه داده ای در مورد انتقال ثانویه واکسن زنده در بیماران دریافت کننده این دارو وجود ندارد. پودرهای تزریقی دارو ممکن است حاوی مالتوز باشد که در روز تزریق می تواند گلوکز سرم را به صورت کاذب بالا ببرد. نرخ بالاتر عفونت و بدخیمی در افراد مسن مشاهده شده است؛ با احتیاط استفاده شود.

دسته‌بندی‌ها: دارو ها,داروهای بیولوژیک

برچسب‌ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.